Výber miesta na svadbu

 • 12. nov 2015

Výberu miesta na svadbu by ste mali venovať dostatok času, keďže prostredie, v ktorom sa bude váš obrad, či oslava konať, môže ovplyvniť celkovú atmosféru vášho dňa a dojem nielen pre hostí, ale aj pre vás dvoch. Ak neviete, kde začať, tu je niekoľko rád ako postupovať a na čo nezabudnúť, keď budete vyberať to správne miesto pre vašu svadbu.

Na začiatku sa rozhodnite, či sa bude obrad konať na tom istom mieste ako oslava. Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody. Mať obrad na tom istom mieste ako oslavu vám ušetrí vybavovanie dvoch miest a náklady za dopravu, na druhej strane však budete musieť hľadať miesto, kde je možné spojiť hostinu s obradom (najmä, ak chcete cirkevný obrad) a vybaviť na matrike, že oddávajúci príde na vami určené miesto.

Výhodou rozdielnych miest je (najmä pri obrade v kostole), že môžete na obrad pozvať viacero hostí, ktorí nepôjdu ďalej na oslavu a môžu vám prísť zagratulovať aj ľudia, ktorých ste priamo nepozvali, ale dopočuli sa, že sa beriete. Potom však treba zorganizovať všetkých hostí a zabezpečiť presun na miesto oslavy, aby sa tam všetci včas dostali. Môže to tiež zvýšiť vaše náklady na dekorácie, keďže budete musieť vyzdobiť a odzdobiť dve miesta.

Ako ďalší krok by ste mali prediskutovať vašu predstavu o svadbe a podľa nej voliť miesto. Zamyslite sa nad tým, čo od danej lokality očakávate, napríklad:

• Máte nejaké špeciálne predstavy? (svadba na zámku, v parku, na hrade alebo na ranči? • Chcete obrad / oslavu vonku alebo vnútri? Chcete mať k dispozícii aj vnútorné aj vonkajšie priestory? • Budete potrebovať ubytovanie? • Aké aktivity chcete robiť? • Musí byť dobrá dostupnosť MHD alebo to môže byť aj mimo mesta? • Chcete nejaké špeciálne jedlo? • Koľko hostí budete mať? • Budú medzi hosťami aj deti? Chcete miesto s ihriskom alebo detským kútikom? • Koľko ste ochotní zaplatiť?

Keď si zodpoviete tieto a ďalšie pre vás dôležité otázky, spíšte si vaše požiadavky na lokalitu, aby ste stále mali prehľad o tom, čo hľadáte a na nič dôležité ste nezabudli. Potom si môžete začať spisovať zoznam miest, ktoré vyhovujú vašim požiadavkám a na váš dátum svadby majú voľno. K zoznamu si pridajte informácie o cenách a službách, poznámky o vašich dojmoch a podobne, aby ste mali prehľad, čo sa vám kde páčilo alebo nepáčilo, keď sa budete definitívne rozhodovať, ktoré miesto rezervujete.

Na čo by ste sa mali pýtať pri výbere miesta na svadbu?

Pokiaľ ide o takú významnú udalosť akou je svadba, rozhodujú aj detaily. Preto, skôr ako podpíšete zmluvu na rezerváciu priestoru pre váš veľký deň, preverte si každú drobnosť. Na týchto 8 vecí sa určite nezabudnite opýtať.

1. Platí cena za prenájom počas celého večera? Ak máte svadbu v reštaurácii, je možné, že prenájom budete mať v cene zakúpeného menu a občerstvenia. To isté však môže platiť aj v hoteli či na zámku. V niektorých zariadeniach však táto akcia platí len do polnoci. Preto si radšej preverte predom, za aký čas vlastne platíte a koľko sa dopláca po prekročení tejto doby. Aj v prípade, že platíte prenájom zvlášť a zvlášť catering, sa radšej opýtajte, či cena ktorú platíte je za celý večer.

2. Čo všetko zahŕňa cena za prenájom? Rovnako dôležité je vedieť za čo presne platíte a tým myslím úplne presne. Je v cene aj personál, alebo sa mu platí hodinová sadzba navyše? Dokedy je vám personál k dispozícií? Ktoré priestory sú vaše? (v prípade, že ide o väčší komplex – niekde sa možno pripláca za využitie terasy). Aký servis je v tejto cene? (obsluha počas celého večera, iba roznesenie menu, barman, …) Je v cene aj inventár alebo sa niečo prenajíma zvlášť?

3. Aké sú možnosti parkovania? Ak si prenajímate lokalitu s vlastným parkoviskom, je zrejmé, že ho zdarma poskytnú aj pre vašich hostí. Ak však zvolíte reštauráciu, či hotel v centre, ktorý nemá vlastné parkovisko, môže to byť naozaj obtiažne pre vašich hostí. Preto si radšej zistite, kde sa dá v okolí parkovať, respektíve, aké sú ceny a hostí informujte, hneď ako potvrdia účasť.

4. Ako vyzerajú toalety? Môže sa to zdať ako maličkosť, ale v danom zariadení takisto strávite nejaký čas vy aj vaša rodina a priatelia. Preto si pozrite toalety, ktoré budete mať k dispozícií. Predsa len počas večera ich navštívite určite niekoľkokrát, aj keď len, aby ste sa prepudrovali, či skontrolovali si účes. Ak nemajú na toalete zrkadlo, je to zlé znamenie. 🙂

5. Ako bude usporiadaný priestor? Stoly, stoličky, pódium, DJ, kapela, tanečný parket, stoly s občerstvením, stôl na dary a priania a pod. – to všetko má svoje miesto v svadobnej sále. Aby ste vedeli ako plánovať výzdobu, potrebujete mať informácie o rozložení stolov a umiestnení ďalších častí sály. Zároveň potrebujete vedieť, aký tvar majú stoly, ako vyzerajú stoličky a podobne.

6. Aký poskytnete inventár? Je dôležité vedieť, čo presne poskytne daná lokalita. Nestačí vedieť, že zabezpečia sedenie. Potrebujete vedieť, či majú obrusy – ak áno, aké, návleky na stoličky, nejaké dekoračné materiály (stuhy, organzu, tyl, …), vázy – koľko a aké, svietniky – koľko a aké, prípadne aj to, či poskytnú aj sviečky, ďalej to, aké majú obrúsky a či budú stoly aj nejako dekorovať. Všetky tieto veci musíte vedieť, aby ste mohli plánovať výzdobu, prípadne si najať agentúru, ktorá vám ju zabezpečí.

7. Dokedy sa môžeme zdržať? Naozaj veľmi dôležitá vec, ktorú si treba hneď na začiatku ujasniť, je čas, dokedy môžete priestory využívať. Bolo by určite veľmi nepríjemné, keby vám uprostred zábavy prišiel manažér zariadenia povedať, že zatvárajú a vy musíte končiť.

8. Dokedy treba po sebe upratať? Poslednou vecou, ktorá vás zaujíma pri výbere miesta, je jeho upratovanie po zábave. Bohužiaľ, aj to je realita svadby. Opýtajte sa, či lokalitu upracú sami, alebo je to na vás. A ak musíte upratať vy, hneď sa dohodnite kedy. Aby ste vedeli informovať dodávateľov, ktorí budú odnášať svoj inventár, či pripravili rodinu a priateľov, aby vám pomohli.

Profesionáli
13
Reštauračný komplex ...
Miesta na svadbu
Váš sen ..., Váš deň ..., Vaše splnené sny. Zabezpečíme Vám kompletné reštauračné, eventové a hotelové služby na profesionálnej úrovni.
Trenčín
17
****Hotel AGATKA Bra...
Miesta na svadbu
Najčarovnejšie miesto svadobnej hostiny vonku na nádvorí pod bielym stanom alebo vo vnútri s kapacitou do 15O hostí v našom Gourmet Klube.
Bratislava

A ešte dve rady pre ľudí, ktorí plánujú mať svadbu vonku alebo pozývajú aj rodiny s deťmi:

Máte detský kútik / sedačku? (v prípade, že budú na svadbe aj deti) Ak na svadbu pozývate aj rodiny s deťmi, uistite sa, že pre ne majú sedačky ku stolom, respektíve detský kútik, kde by sa mohli hrať. Ak príde niekto s batoľaťom, opýtajte sa aj na prebaľovací kút.

Čo ak bude zlé počasie? (v prípade, že plánujete svadbu vonku) Možno ste si vysnívali svadbu uprostred leta v rozkvitnutej záhrade. Bohužiaľ, vám však nikto nemôže zaručiť pekné počasie. Ak jednáte o prenájme práve s vonkajšou lokalitou – či už ide o obrad v parku, alebo hostinu v záhrade, zistite, aký je záložný plán v prípade zlého počasia. Ak žiaden nemajú, prejdite rovno na ďalšiu lokalitu. Určite nechcete pred oltárom stáť zmoknutá ako kura. Dážď je síce romantický a pravdepodobne vám pršať nebude, ale ktovie? Treba mať aj plán B, svadbu predsa máte len raz!


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: Branislav Herchl

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby