8 najbežnejších mýtov o šetrení na svadbe

 • 13. dec 2017
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Pri plánovaní svadby sa stretnete s mnohými názormi ako sa dá ušetriť, prípadne, na čom by sa šetriť nemalo. Čo sa však oplatí počúvať a čo radšej nie? Aby ste si nespôsobili viac problémov ako úžitku, v tomto článku si vyvrátime najbežnejšie mýty týkajúce sa šetrenia pri plánovaní svadby.

Mýtus č. 1: Ručne robená výzdoba vás nebude stáť skoro nič

Môže to byť pravda, ale aj nemusí. Záleží od toho, akú výzdobu si vymyslíte. Ak sa rozhodnete vyrobiť si na svadbu papierové kvety z jednoduchých bielych servítok, bude vás to stáť hlavne váš čas. Ak sa však rozhodnete pre nejaký zložitejší projekt, na ktorý si budete musieť nakúpiť rôzne pomôcky a nástroje, môže sa stať, že vás to bude stáť nielen množstvo času, ale aj peňazí.

Treba si takisto zvážiť, či vám to za tie ušetrené peniaze bude stáť. Vyrobiť 2-3 ozdôbky môže byť zábava, ale ak ich na svadbu potrebujete 30, už to taká zábava nemusí byť. Rovnako je dôležité uvedomiť si, aké sú vaše schopnosti. Nie každý má umelecké sklony a talent na ručné práce a stráviť hodiny s vyrábaním výzdoby, ktorá nakoniec nebude taká ako ste chceli, naozaj nemá význam.

Určite vás neodrádzam od vyrábania vlastnej výzdoby – môže to byť zábavné, môžete na tom ušetriť a dokonca tak výzdoba bude pôsobiť osobnejšie a svadbe dodáte váš charakteristický “podpis”. Skôr, ako sa do nejakého projektu pustíte, zistite si presne, koľko naň budete potrebovať peňazí a času, či vám bude mať kto pomôcť a aké náročné to bude.

Mýtus č. 2: Keď na niektoré činnosti “najmete” kamarátov namiesto profesionálov, ušetríte si veľa peňazí

Možno máte bývalého spolužiaka, ktorý sa vo voľnom čase venuje foteniu, a tak si poviete, že ho pozvete na svadbu a on vám za to spraví nejaké fotky a ušetríte tak kopec peňazí za fotografa. Možné to je, ale pravdepodobnejšie je, že nebudete mať ani jednu svadobnú fotku, ktorou by ste sa mohli pochváliť alebo vám bude na záberoch chýbať polovica hostí, fotografie budú pôsobiť amatérsky a budú chýbať dôležité zábery.

Profesionálny fotograf samozrejme nie je zárukou kvality, a to, že niekto nefotí profesionálne neznamená, že nerobí dobré fotky, preto si treba vždy pozrieť jeho predchádzajúcu tvorbu. Nejde samozrejme len o fotenie, kamarátov môžete zapojiť do rôznych iných činnosti – zdobenie sály v deň svadby, kameramana, Dj-a, moderátora, oddávajúceho na symbolický obrad, koordinátorku a podobne.

Ak chcete na svadbe niečo ušetriť, určite je dobrý nápad osloviť známych, aby vám pomohli, treba však byť opatrný a dobre si to rozmyslieť. Skôr, ako niekomu zveríte nejakú dôležitú úlohu, preverte si, či je schopný ju splniť.

Mýtus č. 3: Lacnejšie miesto = lacnejšia svadba

Mnoho ľudí si myslí, že keď vyberie na svadbu lacnejšie miesto, ušetrí tým veľa peňazí. Pravda je, že tým ušetríte veľa peňazí za miesto a či tým naozaj ušetríte na celej svadbe, je otázka. Vždy to závisí od konkrétneho miesta. Niektoré sály môžu byť lacnejšie, lebo sú zle situované a vy potom budete musieť pre hostí platiť dopravu, aby sa vôbec mali ako dostať na svadbu a z nej alebo dokonca ubytovanie, čo vám pridá nielen ďalšiu prácu, ale aj náklady.

Iné miesta zas môžu byť cenovo výhodné kvôli tomu, ako vyzerajú – napríklad stará školská jedáleň alebo polorozpadnutý kultúrny dom sú určite lacné alternatívy na svadbu, ale vyzdobiť ich tak, aby vyzerali svadobne, vás môže stáť naozaj veľa peňazí a naozaj veľa námahy. Ak zvolíte priestor, ktorý je dobre dostupný a vyzerá pekne, budete mať o niekoľko starostí menej.

Skôr, ako zarezervujete nejaké miesto, spočítajte si všetky náklady, ktoré sú s tým spojené – či už sa jedná o dopravu, ubytovanie, výzdobu, catering, ozvučenie a nasvetlenie priestoru alebo akékoľvek iné náklady, ktoré budete mať. Urobíte si tak hneď prehľad o tom, či skutočne niečo ušetríte rezerváciou tohto priestoru a či sa vám to oplatí vzhľadom na ďalšie úlohy, ktoré budete musieť splniť, aby ste tam mohli mať svadbu.

Mýtus č. 4: Svadobné šaty vás budú stáť veľa peňazí

Svadobné šaty sú pre nevestu jednou z najdôležitejších vecí na svadbe a pre niektoré dámy možno aj tou úplne najdôležitejšou, preto je to položka, do ktorej sú takmer všetky nevestičky ochotné zainvestovať. Neznamená to však, že musíte investovať 800 € do ich požičania alebo 2 000 € do ich kúpy.

Pekné svadobné šaty nájdete aj za nižšie ceny, musíte len vedieť, koľko ste ochotná za ne zaplatiť. Samozrejme, nemôžete očakávať, že ich kúpite za 80 alebo 90 €, predsa len, sú to svadobné šaty. Ak však hľadáte cenovo dostupné šaty a chcete si ich požičať, nájdete pekné modely aj v cenovej kategórii 300-500 €, ak si ich chcete kúpiť viete sa zmestiť aj do 800 €.

Mýtus č. 5: DJ nemôže stáť veľa

Mnoho ľudí si myslí, že Dj-a môže robiť v podstate každý, kto má na to vybavenie a že do tejto položky sa neoplatí investovať alebo, že najať si Dj-a je podstatne lacnejšie ako mať živú kapelu. Pravda je taká, že ani jedno z toho nie je pravda. Dobrý Dj vám vytvorí na svadbe príjemnú atmosféru, bude zapájať hostí do programu, vyzývať ich na parket a udržovať zábavu v plnom prúde.

Dobrý Dj bude hrať to, čo sa ľuďom páči a prispôsobovať štýl hudby tomu, ako sa vyvíja večer tak, aby sa stále väčšina ľudí bavila. Zlý Dj vám naopak môžete celú svadbu pokaziť. Na hudbe záleží, ak chcete, aby sa ľudia bavili. Keď však bude hrať hudba, ktorá ľudí nebude baviť, alebo bude hrať v nesprávnych časoch, celý večer to pokazí. Nebojte sa teda do Dj-a investovať, investujete tým do zábavy na svadbe.

Dobrý Dj môže byť síce rovnako drahý ako živá kapela, možno aj drahší, ale určite sa to oplatí. Dajte si tiež pozor, aby ste nevyberali len podľa ceny, najdrahší DJ nemusí byť najlepší a najlacnejší nemusí byť najhorší. V prípade Dj-a je pomerne ťažké si ho nejak otestovať, ale môžete si aspoň vypýtať nejaké referencie, skúsiť zistiť, ako s ním boli spokojné iné páry, nechať si od neho poslať orientačný playlist, alebo v najlepšom prípade aj záznam z nejakej svadby, na ktorej hral, aby ste mali predstavu, akým spôsobom pracuje.

Mýtus č. 6: Vyššia cena znamená vyššia kvalita

Pri mnohých veciach síce platí, že čím sú drahšie, tým sú kvalitnejšie, nie je to však pravidlo a pri plánovaní svadby si na to treba dať extra pozor. Hlavne preto, aby ste zbytočne nepreplatili niečo, čo nemusíte. Nebojte sa osloviť aj dodávateľov, ktorí si za svoje služby pýtajú prakvapivo nízke ceny. Nemusí to znamenať aj nízku kvalitu.

Ak je možnosť, vždy si treba pozrieť predchádzajúcu tvorbu alebo navštíviť konkrétnu prevádzku a pozrieť si tovar na vlastné oči skôr ako sa rozhodnete. Môžete tak natrafiť na začínajúcich umelcov, ktorí odvedú skvelú prácu za polovičnú cenu ako profesionáli alebo živnostníkov, ktorí danú službu poskytujú lacnejšie, lebo sa jej venujú len ako zábave popri zamestnaní. Do tejto kategórie patria napríklad študenti fotografie, rekreační filmári, pani, ktorá popri práci pečie svadobné torty alebo aranžuje kvetiny a podobne.

Mýtus č. 7: Na občerstvení nemôžete šetriť

Môžete. Svadba je síce oslava, na ktorej sa počíta s jedlom a pitím od výmyslu sveta, neznamená to však, že sa stoly musia prehýbať pod váhou všetkých dobrôt a alkohol musí tiecť potokmi. Všetko treba robiť s mierou, najmä, ak máte obmedzený rozpočet. Občerstvenie je síce na svadbe dôležité, ale sú aj dôležitejšie veci, do ktorých sa oplatí investovať. Preto nemusíte mať zlé svedomie, ak sa rozhodnete na svadbe servírovať nejaké lacnejšie jedlo (napríklad kura s ryžou) a iba 4 druhy alkoholu. Aby ste mali istotu, že budete mať dosť alkoholu na celý večer, popredu si od hostí zistite, čo budú piť.

Môžete to urobiť dvoma spôsobmi:

 • 1. Dajte im na výber spomedzi druhov alkoholu, ktorý ste sa rozhodli servírovať.
 • 2. Nechajte im voľný výber a potom alkohol objednajte podľa počtu ľudí, ktorí ho chcú piť (napríklad, keď vám len 2 ľudia nahlásia, že budú piť borovičku, kúpite len jednu fľašu). Zabezpečíte si tak, že všetkého bude dostatok a vy zbytočne nevyhodíte peniaze za niečo, čo vám potom ostane alebo sa vyhodí.

Mýtus č. 8: Umelé kvety sú lacnejšie ako živé

Bohužiaľ, nie sú. Dnes už nájdete umelé kvety tak detailne prepracované, že na prvý pohľad ich ani nerozlíšite od živých, a to sa prejaví aj na cene. Niektoré umelé kvety sú dokonca drahšie ako živé. Pri umelých kvetoch sa totiž počíta s ich trvácnosťou, čiže si platíte vlastne za to, že môžete kvety využívať dlho a na viac príležitostí.

Ak si napríklad chcete nechať na pamiatku svoju svadobnú kyticu, nechajte si ju urobiť z umelých kvetov a potom si ju môžete doma vystaviť a na dlhú dobu si tak skrášliť byt. Ak ale chcete použiť umelé kvety na svadobnú výzdobu, aby ste na nej ušetrili, rovno na to zabudnite. Výzdoba by vás vyšla rovnako ako zo živých kvetov, možno aj drahšie a nakoniec by ste s ňou nemali čo robiť.

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby