Na čom sa dá pri organizovaní svadby ušetriť?

 • 3. mar 2017
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Podľa štatistického úradu Slovenskej republiky sa vek snúbencov, ktorí sa rozhodnú vstúpiť do manželského zväzku, každoročne zvyšuje. Jedným z dôvodov, prečo je tomu tak, je aj fakt, že organizácia svadby ani z ďaleka nie je lacnou záležitosťou.

Pokiaľ však plánujete v dohľadnej dobe povedať svojej polovičke ÁNO, bude vás viac ako štatistiky zaujímať to, na čom sa pri organizovaní svadby dá ušetriť.

1. Počet hostí

Cena vašej svadby do veľkej miery závisí od toho, koľko hostí si na ňu pozvete. Výber hostí je však veľmi citlivou záležitosťou, preto si sami musíte zvážiť, či ušetrené peniaze stoja za to, aby vám členovia rodiny a priatelia zazlievali, že na svadbu neboli pozvaní.

Alternatívou je, že na svadobný obrad pozvete viacero hostí a k svadobnému stolu len najbližšiu rodinu a pár najlepších priateľov.

2. Svadobné menu

Nech už sa snažíte pri organizovaní svadby akokoľvek ušetriť, nikdy nešetrite na podávanom menu. Dojem zo zlého svadobného obeda totiž nezachráni ani ten najzábavnejší program či najkrajšia výzdoba.

V prípade, že máte obmedzený finančný rozpočet, určite nepripravte svadobné menu vo forme švédskych stolov. Hostia v tomto prípade zjedia oveľa viac. Keď pred sebou vidia množstvo lákavých pochúťok, zo všetkého chcú ochutnať a náklady na občerstvenie rapídne rastú.

Okrem toho vašej peňaženke výrazne prospeje, keď si svadobné zákusky upečiete svojpomocne, doma. Azda v každej rodine sa nájde zručná stará mama alebo i samotná nevesta, ktorá dokáže upiecť lahodné punčové rezy či zamatovú roládu.

3. Využitie akciových kupónov

Ak svadbu plánujete v dostatočnom časovom predstihu, môžete si dovoliť počkať na výhodné zľavy a využiť akciové kupóny na manikúru, kozmetiku či vstup do solária. Na zľavových portáloch môžete neraz nájsť i cenovo výhodne ponuky fotografov a kameramanov.

V zľave sa oplatí kúpiť aj alkoholické a nealko nápoje či trvanlivé suroviny potrebné do sladkých svadobných maškŕt.

4. Svadobné priestory

Azda najlacnejšou alternatívou organizovania svadobnej hostiny je veselica pod holým nebom. V prvom rade je však potrebné zistiť, či priestor (lúka alebo priestranstvo pri romantickom jazere) nie sú v súkromnom vlastníctve a či tam môžete vašu svadobnú veselicu vôbec organizovať.

Veľkou nevýhodou svadby pod holým nebom je počasie, ktoré sa žiaľ nikdy nedá dopredu objednať. Pokiaľ nechcete riskovať svadobnú výzdobu ,,utopenú“ v blate, poobzerajte sa po cenovo primeraných interiérových priestoroch.

V prípade, že plánujete väčšiu svadbu, sú ideálnou voľbou kultúrne domy, pri menšej svadbe postačí prenájom elegantného salónika.

Od počtu svadobných hostí sa odvíja i počet personálu, ktorý sa bude o zúčastnených svadobčanov starať. Je nanajvýš vhodné dopredu sa dohodnúť s majiteľom alebo správcom priestorov na tom, do koľkej budú čašníci a kuchári k dispozícií a kto sa postará o záverečné upratovanie.

V prípade kultúrneho domu sa môžete so správcom priestoru dohodnúť tak, že v nasledujúci deň po svadbe prídete ,,zbaliť“ svadobnú výzdobu a upratať svadobnú sálu.

5. DIY svadobná výzdoba

Najkrajšie aranžmány do svadobnej výzdoby ponúka samotná príroda. Na ozdobu svadobnej sály využite sezónne kvety, konáre, listy či plody z vašej záhrady.

Svadobné stoly môžete dozdobiť sviečkami či vlastnoručne vyrobenými vázami zo sklenených fliaš, oviazanými špagátom, no a medze sa nekladú ani pri vlastnoručnej výrobe čísiel stolov či kartičiek so svadobným menu.

6. Vlastnoručne vyrobené svadobné oznámenia a menovky

Vlastnoručne vyrobené svadobné oznámenia či menovky pre hostí sú originálnou i ekonomickou pozornosťou, ktorou určite potešíte všetkých zúčastnených svadobčanov. Menovky naaranžované v korkových štupľoch či vlastnoručne vyrobené pozvánky zdobené sušenými kvetmi sú milou pozornosťou, ktorú dozaista všetci ocenia.

V prípade, že nemáte na výrobu handmade svadobných pozvánok a menoviek dostatok času a talentu, inšpirujte sa niektorým z množstva oznámení na internete a vytvorte si vlastný námet. Samotné menovky vám už vytlačí firma, avšak bude vás to stáť menej, ako by stálo vymyslenie grafiky a tlač dokopy.

7. Svadobné šaty z druhej ruky

Na kupovanie alebo požičiavanie použitých svadobných šiat majú nevesty rôzne názory. Každopádne kúpa šiat z bazáru je jednou z možností, ako odľahčiť svadobný rozpočet.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

8. Recyklované svadobné obrúčky

Ak máte doma poškodené šperky, ktoré už dlhšie nenosíte, môžete ich zaniesť k zlatníkovi, ktorý ich hodnotu odráta z celkovej sumy za svadobné obrúčky.

Tí odvážnejší môžu miesto svadobných obrúčok zvoliť ako symbol večnej lásky tetovanie s iniciálami partnera .

9. DJ namiesto kapely

Živá hudba má síce svoje čaro, avšak treba pamätať na to, že členom kapely je potrebné zaplatiť za vystúpenie, dať im napiť i najesť a v neposlednom rade zabezpečiť odvoz domov.

DJ je preto veľmi ekonomickou voľbou, ktorá navyše zaručí, že nikto nebude spievať falošne :). Skúsený svadobný DJ môže byť navyše i moderátorom svadby, čím ušetríte financie, ktoré by ste inak minuli za profesionálneho zabávača či starejšieho.

10. Sladká bodka na záver

Tradíciou na slovenských svadbách je obdarúvanie svadobných hostí koláčmi a fľašou alkoholu. Miesto škatule plnej zákuskov však môžete hosťom vyjadriť vďaku za účasť sladkým medovníčkom s dátumom sobáša a menami mladomanželov.

11. Odvoz svadobných hostí

Pri plánovaní svadobnej veselice nezabudnite určiť dvoch alebo troch ľudí, ktorí budú v noci rozvážať svadobných hostí domov. Hoci musíte počítať s istou spotrebou pohonných látok, stále je to oveľa výhodnejšia možnosť, ako platiť každému hosťovi taxík.

Dúfame, že vám naše rady pri organizovaní svadby pomôžu ušetriť istú čiastku z rozpočtu, a že váš veľký deň D bude napriek ,,úsporným opatreniam“ krásny a nezabudnuteľný.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby