Tipy na novodobé svadobné dary

 • 12. apr 2021
 • Silvia Blahovcová
 • iStock

Svadby sa akosi automaticky spájajú okrem romantiky, dobrého jedla, zábavy a dojímavými obradmi, aj s obdarovaním. Mladomanželia obdarúvajú svojich rodičov, ďakujú im za všetko, čo im do života dali a pripoja malý upomienkový predmet. Rovnako ďakujú aj jeden druhému za to, že jednoducho je a rovnako pripoja milú pozornosť. Obdarúvajú sa družičky, družbovia, najbližšie osoby, či hostia a v neposlednom rade sa obdarúvajú nevesta so ženíchom.

Hostia často siahajú po darčekoch, nazvime ich „z rokov minulých“ (najmä staršie ročníky a na tradíciách lipnúce osoby), a tak sa neraz stane, že po svadbe skončia mladomanželia s tromi žehličkami, dvomi mixérmi a štyrmi sériami hrncov. Super, až na to, že tento pár už spolu nejaký ten piatok býva a rovnako majú úplne zariadenú aj svoju domácnosť.

Ako teda obdarovať mladomanželov tak, aby ste im dali originálne svadobné dary a niečo, čo ich aj skutočne poteší? Od klasických obálkových darčekov sa postupne upúšťa a do popredia sa dostávajú aj dary z úplne iného súdka. Zaujali sme vás? Poďte sa teda spoločne s nami pozrieť na novodobé tradície svadobných darov pre mladomanželov.

Kvety?

Prvým darom pre už zosobášenú dvojicu bývali v minulosti bezprostredne po obrade kvety. Avšak aj tomuto trendu pomaly odzvonilo a do popredia sa dostávajú iné, originálnejšie prevedenia. Samozrejme, kto nemá rád kvety, ale päťdesiat rôznych kytíc, ktoré sa vám zmestia maximálne do vane a postupne po odkvitnutí putujú do koša, prípadne skončí časť z nich na cintoríne ako pripomenutie si blízkych osôb, ktorí sa svadby nemohli zúčastniť (pretože nebo je príliš ďaleko), je už niečo úplne iné.

Ak sa teda rozhodnete predsa len pre kvety, spojte sa s ostatnými známymi a skúste využiť službu darovania kvetov postupne. Je to jednoduché – nevesta sa zaregistruje alebo ju zaregistrujete vy na danú stránku a kvety budú chodiť postupne, v čase a termíne, ktorý stanovíte. Donesie ich kuriér s osobným venovaním od osoby, na ktorú aktuálne vyšiel rad a budú presne podľa vášho výberu a vkusu.

Ďalšou možnosťou je darovanie stieracích losov. Je to veľmi moderné a praktické, navyše v sebe tento dar ukrýva aj čaro prekvapenia, či sa mladomanželom ujde nejaká výhra. Z losov za dajú vytvoriť aj kytice, prípadne môžete vytvoriť kyticu zo sladkostí, pochutín, alkoholu alebo čohokoľvek, čo by mohlo nevestu a ženícha potešiť a nepodlieha to skaze podobnej ako pri kvetoch.

Obľúbeným variantom je okrem uvedeného aj finančná zbierka a aj v slovenských končinách sa objavujú prvé lastovičky. Je to jednoduché, mladomanželia dopredu oznámia svojim hosťom, že si nemusia robiť starosti s kvetmi a namiesto toho môžu financie, ktoré by vynaložili na kvety, venovať pod nejakým heslom na vybranú nadáciu. Alternatívou je aj nákup krmiva pre konkrétny útulok alebo iná dobročinná aktivita.

Hlavný dar

Veľkými zmenami v posledných rokoch prešli aj hlavné dary pre mladomanželov. Od vecných darov do domácnosti sa postupne prešlo k finančným darom a klasické obálky rovnako zostali v ústraní a do popredia sa dostávajú originálnejšie prevedenia.

Pokiaľ sa teda rozhodnete darovať mladomanželom peniaze, zabudnite na klasickú obálku a siahnite po niečom zaujímavejšom, či už v zábavnej rovine ako rôznych truhličkách s mincami, pokladničkách s odvolávaním sa na rolu muža a ženy pri hospodárení v domácnosti alebo sa zameriate na hand made prevedenie a vytvoríte mladomanželom z peňazí obraz, pohľadnicu alebo ich jednoducho naskladáte do sumy ich prvého milióna.

Ak vás však finančné dary neoslovili a túžite podarovať niečo osobitejšie, modernými tradíciami sú napríklad rôzne zážitkové poukazy. Je teda len na vás a na tom, ako dobre poznáte svadobný pár a pre aký zážitok sa rozhodnete. Či už to bude bungee jumping, rafting, potápanie, let balónom alebo tandemový zoskok. Nič nepokazíte, ak skutočne trafíte záujmy nevesty a ženícha.

Ďalšou možnosťou je poukaz na svadobnú cestu. A opäť je len na vás, či sa spojíte s ďalšími hosťami a akou cestou sa rozhodnete svadobnú cestu darovať. Ak viete, po čom im srdce piští, máte vyhraté. Ak však netušíte, akú destináciu majú v hľadáčiku, môžete im jednoducho darovať poukaz do cestovnej agentúry, kde si sami vyberú, čo je pre nich to pravé.

A pokiaľ sú mladomanželia skutoční dobrodruhovia a na svadobnú cestu jednoznačne vyrazia na vlastnú päsť, ešte vždy im môžete darovať finančný obnos ukrytý v mape sveta, či pripevnený na glóbus, veď originalite sa medze nekladú.

Pokiaľ ste však osoba plná originálnych nápadov, novodobým trendom sú aj darčeky vyrobené vo vlastnej réžii. Môžete svojim blízkym ako svadobný dar darovať obraz, ktorý ste namaľovali. Prípadne im vytvoriť video, prezentáciu z fotografií alebo originálne hodiny, či schránku s novým priezviskom. Rozhodne to bude dar, ku ktorému sa budú s úsmevom vracať a spomínať na tento výnimočný deň.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe