Svadobný plánovač (21): 5 tipov, ako zvládnuť prípravy v deň svadby

 • 17. mar 2016

Prípravy počas svadobného dňa môžu byť naozaj stresujúce a vyčerpávajúce. Máte len niekoľko hodín do začiatku obradu, potrebujete stihnúť milión vecí, každý od vás niečo chce, vy neviete, kam ste založili závoj a do toho vám zavolá manažérka hotela, že kvety už hodinu meškajú. Bohužiaľ aj toto sa stáva počas svadobného dňa. Verím, že týchto 5 tipov vám pomôže to všetko zvládnuť.

1. Poverte niekoho koordináciou

Koordinátorka počas svadobného dňa je naozaj na nezaplatenie. Vybaví za vás všetky potrebné prípravy na mieste konania obradu či hostiny, obvolá všetkých dodávateľov a dá im posledné inštrukcie a bude tiež riešiť všetky vzniknuté problémy, o ktorých vy ani nemusíte vedieť, lebo kým prídete na miesto činu, všetky budú zažehnané.

Či už si najmete profesionálnu koordinátorku, alebo touto úlohou poveríte niekoho z rodiny či kamarátov, určite majte na mieste niekoho, kto sa o všetko postará. Vy tak budete mať o nejaké starosti menej a ušetríte si tým množstvo stresu. Verte mi, ak budete vedieť, že niekto za vás pripravuje všetko potrebné, budete omnoho pokojnejšia a celý deň si viac užijete.

2. Pripravte si časovú os

Mať podrobný časový plán je nesmierne dôležité, najmä, ak máte nabitý deň a pripravujete sa na takú významnú udalosť, akou je vaša svadba. Vopred si pripravte presný zoznam vecí, ktoré potrebujete stihnúť do začiatku obradu a potom si ich zoraďte podľa konkrétnej hodiny. Nezabudnite pritom do časového plánu zaradiť aj čas na jedlo, rodinu či toaletu. Ak s týmito vecami nebudete počítať, môže sa ľahko stať, že sa kvôli nim poriadne odkloníte od ideálneho času, a to vás bude zbytočne stresovať.

TIP: Na make-up pre každú družičku a vašu mamu počítajte tak 30 – 45 minút, na make-up pre vás odhadujte približne 60 – 90 minút. Podobne, 30 – 45 minút si vyčleňte aj na účes pre každú družičku a vašu mamu, a 60 – 90 minút si naplánujte na realizáciu vášho svadobného účesu.

3. Všetko nevyhnutné nachystajte deň vopred

Rovnako, ako ste si pripravili zoznam vecí, ktoré potrebujete stihnúť do začiatku obradu, pripravte si aj veľmi podrobný zoznam vecí, ktoré budete potrebovať počas príprav. Nevynechajte nič, buďte naozaj precízna a zapíšte si každú maličkosť, či podľa vás zjavnú vec (od svadobných šiat, cez obrúčky až po lak na nechty, ktorý chcete použiť). Potom si večer pred svadbou všetky tieto veci nachystajte na jedno miesto.

Do jednej krabice môžete napríklad zbaliť veci, ktoré treba zobrať na obrad a do druhej všetky, ktoré budete potrebovať na prípravu v deň svadby – fén, holiaci strojček, pena do kúpeľa alebo závoj. Podstatné je, aby ste mali všetko, čo budete využívať, pripravené na jednom mieste. Všetky tieto drobné prípravy na druhý deň nesmierne oceníte.

4. Rozdeľte úlohy

Nielen na mieste konania svadby budú prípravy v plnom prúde, ale aj u vás doma. Aby ste nemuseli zbytočne myslieť na 10 vecí naraz a mohli si v pokoji užívať tento deň, rozdeľte úlohy medzi členov rodiny alebo družičky, ktoré sa budú pripravovať s vami. Niekomu dajte na starosti svadobné šaty a doplnky, niekoho iného poverte tým, aby myslel na vaše stravovanie a pripravil vám nejaké jedlo (pretože na to sa ľahko zabudne a nie je nič horšie, ako keď sa vydávate s prázdnym žalúdkom), niekto ďalší vám môže nosiť vodu, či mať na starosti kozmetiku.

Ako úlohy podelíte, je na vás, hlavne sa snažte delegovať čo najviac úloh. Ideálne by bolo, keby vašou jedinou starosťou bolo sedieť pred zrkadlom a nechať sa rozmaznávať. Koniec koncov, je to váš veľký deň a zaslúžite si to! 🙂

5. Zachovajte si chladnú hlavu

V strese sa problémy riešia omnoho ťažšie a tým, že budete panikáriť, sa situácia len zhorší. Preto, ak viete, že pravdepodobne na vás nejaký ten stres skôr či neskôr doľahne, pripravte si niečo na ukľudnenie. Začnite deň horúcim kúpeľom s upokojujúcimi vonnými olejmi a na raňajky si dajte zdravý ovocný alebo zeleninový koktejl.

V izbe , kde sa budete chystať, zapáľte vonné sviečky, ktoré vás upokoja alebo si pripravte hudobný mix, ktorý vás udrží v dobrej nálade. Možností je veľa a vy najlepšie viete, čo bude fungovať na vás.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby