Vyberáme vhodné šaty pre svadobnú mamu

 • 25. júl 2021

Svadba je významná udalosť nielen pre ženícha a nevestu, ale aj pre ich rodičov. Tiež sa chcú pred hosťami a príbuznými predviesť v čo najlepšom svetle. Svadobné mamy pripisujú svadobnému dňu rovnakú vážnosť ako samotná nevesta, či ženích. V poslednej dobe môžeme vidieť na svadbách veľmi mlado a sviežo pôsobiace svadobné mamy. Ako to robia? Nie je to to len zásluhou šikovného kaderníka či vizážistu. Šaty pre svadobnú mamu sú rovnako dôležité.

Aké sú vhodné šaty pre svadobnú mamu?

Šaty pre svadobnú mamu by mali byť elegantné, o čo sa postará ich správny strih, farba a taktiež materiál. Ďalej by mali byť pohodlné, teda by jej nemali znemožniť robiť akúkoľvek činnosť, napríklad nastupovanie do auta, objatie mladomanželov pri gratulácii, či ochutnanie svadobnej večere. Šaty pre svadobnú mamu by mali byť tiež nadčasové. Nemusia byť horúcim módnym výstrelkom, ale mali by byť trendové a mali by byť dobre kombinovateľné s doplnkami, topánkami, bolerkom, sakom, či štólou. Šaty pre svadobnú mamu by mali byť taktiež variabilné. Napríklad v prípade nepriaznivého počasia, by sa mali dokázať prispôsobiť každej situácii a splniť svoj účel. Mali by byť tiež vhodne doplnené doplnkami, ktorým sa budeme venovať nižšie. Netreba tiež zabúdať na to, že menej je niekedy viac. Svadobná mama by mala vyzerať pekne, jemne a elegantne, a nie prehnane a umelo.

Šaty podľa typu postavy

Svadobné mamy s plnoštíhlou postavou si môžu vybrať z dlhých šiat, kompletov a tiež nohavicových kostýmov. Dámy môžu využiť rôzne strihy a materiály šiat k tomu, aby jemne schovali možné nedostatky na ich postave. Na každú dámsku postavu sa dajú nájsť také šaty, ktoré jej pristanú. Najlepším riešením sú zavinovacie šaty, ktoré vhodne zdôraznia ženskú postavu a riasením na správnych miestach dokážu zakryť prípadné nedostatky. Riasenie však treba využívať opatrne, aby postavu vyvážilo a nepridalo jej na objeme. Pri voľbe vhodnej dĺžky šiat by nemala byť braná do úvahy len najnovšia móda, ale aj zvyklosti a pohodlie svadobnej mamy. Často sa nosia slávnostné dlhé šaty pre svadobnú mamu až po zem, ale i krátke spoločenské šaty s dĺžkou pár centimetrov pod, či nad kolená. Takáto dĺžka je vkusná a elegantná. Prípustné sú i sukňové kostýmy, no v žiadnom prípade nie minišaty, keďže svadobné mamy sú zvyčajne dámy v najlepších rokoch. Dôležitým kritériom pri výbere šiat je v prvom rade to, aby dámu neobmedzovali pri chôdzi, tanci, či sedení. Je naozaj podstatné, aby sa v nich cítila pohodlne a dobre.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Zladenie svadobnej mamy so ženíchom a nevestou

Svadobné mamy sú súčasťou každej svadby a sú najviac na očiach svadobčanov hneď po neveste a ženíchovi. Preto je vhodné, ak sa s nimi pekne zladia. Ak bude mať nevesta oblečené snehobiele svadobné šaty, potom môžu mať šaty pre svadobnú mamu akúkoľvek farbu okrem bielej. Ak bude mať nevesta krémové šaty, je vhodné aby šaty pre svadobnú mamu boli farebne zladené so svadobnými šatami. V takomto prípade je vhodná kombinácia béžovej s hnedou, fialová, pistáciovo zelená a malinová farba. Ak však bude mať ženích sivý oblek, šaty pre svadobnú mamu by nemali byť hnedej, či béžovej farby.

Doplnky pre svadobnú mamu

Správne doplnky dokážu divy. Práve vďaka nim sa môžu stať šaty pre svadobnú mamu raz luxusnými, inokedy nenápadnými, no stále neprehliadnuteľne trendovými. Na správnom výbere doplnkov si teda treba dať záležať. Ide hlavne o kabelku, šperky a lodičky, ktoré by mali spolu farebne ladiť k šatám alebo naopak vytvoriť kontrast. K jednoduchým šatám je teda vhodné použiť výraznejšie a zaujímavejšie doplnky. Ak sú naopak šaty samé o sebe výrazné, vhodné je zvoliť jemnejšie doplnky. Čo sa týka obuvi, vhodné je siahnuť po elegantných vyšších podpätkoch. Ideálna výška podpätkov pre svadobnú mamu je sedem až dvanásť centimetrov. Opäť platí, že treba myslieť predovšetkým na zvyklosti dámy. Svadba by nemala byť premiérovým miestom pre vysoké topánky na jej nohách. Aby sme nezabudli, už dávno neplatí to, že topánky je nutné kombinovať a ladiť s kabelkou. Kabelka by mala byť malá, listová, prípadne je vhodná kabelka s tenkým ramienkom alebo retiazkou na plece.

Kde šaty zohnať?

Svadobná mama môže zvoliť hneď viacero možností, ako si zaobstará svoje šaty na svadbu. V prípade solventnejšej dámy si môže dovoliť luxusné šaty svetových značiek. Úplne však postačia aj šaty od domácich výrobcov alebo šaty pre svadobnú mamu šité na mieru od krajčírky prípadne módnej návrhárky. Šaty je tiež možné aj zapožičať v svadobných salónoch, v požičovniach spoločenských šiat alebo od priateľky. Požičanie šiat je veľmi praktické, najmä pre tie dámy, ktoré pravdepodobne už takéto elegantné šaty viac nevyužijú. Ak sa chcete poradiť s inými nevestami, ako a kde zohnali krásne šaty pre svadobnú mamu, oslovte ich v našich diskusiách. Určite vám radi a ochotne pomôžu.

Nezabudnite však na to, že svadobná mama sa musí cítiť vo svojich šatách počas vášho svadobného dňa príjemne. Je dôležité, aby na ňu oblečenie a doplnky nepôsobili stresujúco. Vo svojom outfite sa musí cítiť dobre po celý deň aj noc bez toho, aby sa musela zaoberať jeho zbytočným upravovaním.


Autor článku: Veronika Červenská / Fotografie: thinkstock.com

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe