Svadobný plánovač (23): Týchto 5 vecí vám pri plánovaní svadby spôsobuje najväčší stres!

 • 6. apr 2016
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Pri organizácii svadby môžu nastať situácie, kedy nejde všetko presne podľa plánu, alebo dokonca kedy žiaden plán ani nemáte. Pripraviť takú veľkú a významnú udalosť naozaj nie je jednoduché a preto sa stresu určite nevyhnete. Našťastie existujú spôsoby ako sa ho zbaviť. Tu je 5 základných situácií, ktoré môžu vyvolať stres pri svadobných prípravách a odporúčania ako ich zvládnuť.

1. Rozdielna predstava

Vy možno túžite po romantickej svadbe na zámku a výzdobe z bielych a bledučko ružových kvetín, váš partner však môže chcieť rustikálnu svadbu niekde na ranči. Ak máte každý inú predstavu o svadbe, môže to vyvolať veľmi nepríjemnú situáciu a určite veľa stresu.

Ako riešiť, keď sa vaše predstavy o svadbe nezhodujú?

V prvom rade si spíšte predstavy vás oboch a pokúste sa predstaviť si, ako by vaša svadba mohla vyzerať v oboch prípadoch. Pozrite si nejaké obrázky na internete, vytlačte si tie, ktoré sa vám páčia a prezrite si ich spolu. Nič nerozhodujte okamžite a hlavne nezačnite stresovať, ak bude mať váš partner inú predstavu ako vy.

Nechajte si uležať oba nápady v hlave, pokojne môžete počkať aj týždeň či dva, kým opäť otvoríte túto tému. Hlavné je nespanikáriť hneď v začiatkoch, na každé rozhodnutie si doprajte čas. Časom možno prídete na nejakú alternatívu, ktorá bude vyhovovať vám obom, alebo sa jednému z vás nakoniec zapáči predstava toho druhého.

2. Príliš iniciatívna rodina

Keď sa chystá svadba, je to veľká udalosť v každej rodine. Možno máte iniciatívnu mamu, tetu či budúcu svokru, ktoré budú mať čo povedať k celému plánovaniu a vždy budú najlepšie vedieť, čo sa vám páči a ako by ste čo mali robiť. Organizácia svadby je však dosť stresujúca aj bez toho, aby vám to sťažovala rodina.

Ako sa vyrovnať s príliš iniciatívnou rodinou?

Rodina alebo nie, musíte to zaraziť. Je to vaša svadba a mala by odrážať váš vkus. Nenechajte sa vystresovať ani zdeptať nátlakom zo strany rodiny. Týmto ľuďom treba skrátka vysvetliť, že vy máte nejakú predstavu a viete, čo chcete a nepotrebujete ich, aj keď určite dobre mierené, rady. Slušne im povedzte, že nátlak z ich strany vás len stresuje a boli by ste radi, keby sa vašej svadby zúčastnili len ako hosť a nie organizátor.

3. Zoznam hostí

Hneď ako si zjednotíte predstavu o svadbe a pustíte sa do reálneho plánovania, môže sa objaviť ďalší stresor, ktorým je zoznam hostí. Zoznam hostí je jednou z prvých vecí, ktoré by ste si mali ujasniť, aby ste vedeli, aký veľký priestor na svadbu potrebujete a koľko pozvánok treba objednať.

Problém môže nastať, keď vy chcete na svadbe niekoho, koho váš partner nemá rád, alebo má jeden z vás podstatne väčšiu rodinu a bližšie rodinné vzťahy a chce pozvať všetky tety z piateho kolena aj s rodinami, pričom ten druhý plánoval pozvať len brata a rodičov.

Ako zostaviť zoznam hostí bez stresu?

Najskôr sa dohodnite na nejakom orientačnom počte hostí, ktorý by ste chceli. Ak máte spoločných priateľov, ktorých chcete pozývať na svadbu, začnite najskôr s týmito ľuďmi. Spíšte si mená ľudí, na ktorých ste sa zhodli a chcete ich pozvať obaja. Potom sa pozrite, koľko miest vám ešte ostáva a rozdeľte si tento počet na polovicu, aby to bolo spravodlivé. Každý spíšte mená ľudí, ktorých chcete pozvať tak, aby ich počet neprekročil číslo, na ktorom ste sa dohodli.

Potom si zoznamy spolu prejdite a označte si ľudí, ktorí jednému či druhému nevyhovujú. Nakoniec dostanete takmer úplný zoznam hostí a niekoľko mien s otáznikom. Vysvetlite si vzájomne, prečo konkrétnych ľudí nechcete pozvať a nechajte si to prejsť hlavou aj niekoľko dní. Nakoniec určite nájdete rozumné riešenie a kompromis, ktorý bude vyhovovať obom.

4. Prekročenie rozpočtu

Pri svadobných prípravách je niekedy naozaj ťažké držať sa nejakého rozpočtu. Ak zistíte, že s položkami, ktoré ste si vybrali, je váš rozpočet zrazu príliš vysoký, určite to môže byť veľmi stresujúce. Existujú však spôsoby, ako sa dostať naspäť na požadovanú hodnotu.

Ako neprekročiť svadobný rozpočet?

Aby ste rozpočet vôbec neprekročili, stanovte si hneď na začiatku koľko peňazí môžete na svadbu minúť. Svadobný rozpočet si rozdeľte na jednotlivé položky a stanovte si priority. Položky, ktoré sú pre vás najdôležitejšie a nehodláte na nich šetriť, dohodnite ako prvé, aby ste hneď vedeli, koľko peňazí na ne budete potrebovať a koľko ešte máte v rozpočte. Okrem toho si ku každej položke napíšte maximálnu sumu, ktorú ste ochotní za ňu dať. Ak na niektorej položke ušetríte, môžete minúť viac za inú. Ak ste naopak už za nejakú položku minuli príliš veľa, treba niekde ušetriť.

Šetriť sa dá rôzne. Môžete vymeniť kvety vo výzdobe za lacnejšie druhy, znížiť ich počet alebo ich nahradiť papierovými. Ušetriť sa dá aj na občerstvení, napríklad ak niektorých hostí pozvete až na oslavu po večeri alebo ich poprosíte, aby miesto darov priniesli zákusky či slané pečivo. Niektoré veci ako menovky, alebo dary pre hostí si môžete vyrobiť sami a pod. Hlavne všetko riešte pokojne. Prejdite si zoznam položiek, a zvážte, na ktorých a ako by sa dalo ušetriť. Až potom konajte.

5. (Ne)dokonalý svadobný deň

Najviac stresujúcou časťou celého plánovania svadby je samotný svadobný deň. Každá nevesta určite túži po dokonalej svadbe, a keď už si vytvoríte nejakú predstavu, je naozaj ťažké sa jej vzdať. Môžu sa však objaviť maličkosti, ktoré nebudú presne podľa plánu a vy budete mať pocit, že sa všetko rúca a vaša svadba bude katastrofa.

Ako sa vyrovnať s nedokonalosťami svadobného dňa?

Prvá vec, ktorú si treba uvedomiť, je, že si beriete človeka, ktorého milujete a chystáte sa túto udalosť osláviť so svojimi najbližšími. Ak aj nebudú servítky ladiť s výzdobou alebo nezoženiete sviečky, po ktorých ste túžili, nakoniec všetko dobre dopadne a tento deň si užijete. Nie všetko sa musí podariť tak, ako ste si naplánovali, tým sa však nenechajte rozhodiť.

Vyberte sa s kamarátkami na kávu či drink a nechajte sa nimi ukľudniť. Skočte si na masáž, alebo si dajte bublinkový kúpeľ s vonnými olejmi, skrátka robte čokoľvek je vám príjemné a odvedie vašu pozornosť od svadobných príprav.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby