Viete, aká je priemerná cena svadby?

 • 25. aug 2016
 • Michaela Forrová
 • Isifa / shutterstock.com

Po sčítaní predbežných výdavkov spojených so svadbou sa nejednej neveste podlomia kolená. Ceny za jedlo, výzdobu a služby sa častokrát šplhajú závratne vysoko. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali zoznam výdavkov, ktoré vás pri organizovaní svadby pravdepodobne neminú.

Prenájom svadobnej sály

Jednou z najväčších položiek je prenájom svadobnej sály, jedlo a obsluha.

V prípade, že je váš rozpočet obmedzený, usporiadajte svadobnú veselicu v prírode alebo v rozkvitnutej záhrade. Povedať si svoje ÁNO pri romantickom jazere či na piesočnatej pláži bude pre vás i partnera nezabudnuteľným zážitkom, a navyše nebudete musieť platiť za prenájom priestorov.

Ak vám však svadba v exteriéri nevonia, môžete si prenajať miestnosť v reštaurácii či v miestnom kultúrnom dome. V prípade, že túžite po luxusnej svadbe, pouvažujte o svadbe na zámku či v kaštieli.

Prenájom svadobných priestorov môže vašu peňaženku odľahčiť približne o 100 eur. Cena samozrejme závisí od typu prenajímaných priestorov a od miesta konania svadby. Niektoré podniky samostatný poplatok za prenájom sály nepožadujú (táto suma je zahrnutá v cene jedla), iné podniky určujú cenu prenájmu podľa počtu osôb (napríklad 3 eurá na osobu za prenájom sály + 25 eur na osobu za jedlo).

Ak nemáte vysnívané miesto, kde by sa svadba vašich snov mala realizovať, nechajte si pripraviť cenové ponuky vo viacerých podnikoch a následne si vyberte ten, ktorý ponúka najlepšie služby za prijateľné ceny.

Cena jedla

I v tomto prípade sa finálny účet odvíja od predstáv a požiadaviek hostiteľov. Cena klasického svadobného menu je približne 20 eur na osobu.

V uvedenej cene je zahrnutý prípitok, predjedlo, polievka, hlavné jedlo, ďalšie dva hlavné chody podávané v neskorších hodinách a profesionálna obsluha. Jedným z uvedených hlavných chodov býva gulášová či kapustová polievka alebo švédske stoly.

Väčšina neviest požaduje možnosť priniesť vlastné alkoholické i nealkoholické nápoje. Pri nákupe minerálnych vôd, malinoviek, vína a iných destilátov vo veľkosklade dozaista ušetríte nemalú sumu.

Cena svadobnej torty a zákuskov

Nesmieme zabúdať ani na zákusky, koláče a sladučké svadobné torty. V prípade, že máte v rodine šikovnú cukrárku, môžete sa s ňou dohodnúť na tom, že vám upečie svadobné zákusky ako svadobný dar.

Ak takéto šťastie nemáte, na sladké dobroty si vyčleňte niekoľko stovák eur. Približná cena svadobnej torty pre cca 50 hostí stojí v priemere okolo 150 eur.

Cena za jeden kus svadobného zákusku je cca 0,50 eur. Na dospelú osobu je potrebné rátať približne 5 zákuskov.

V prípade, že klasické punčové či medové rezy vymeníte za krehké makrónky či chutné cup-cakes, pripravte sa na to, že sa cena za svadobné sladkosti vyšplhá ešte vyššie.

Svadobná výzdoba

Svadobná výzdoba poväčšine zahŕňa svadobnú kyticu, pierka na pánsky oblek, kvetinovú výzdobu, výzdobu svadobných stolov a stoličiek, výzdobu kostola (ak ide o cirkevný sobáš), výzdobu tanečnej sály, výzdobu svadobných áut, prípadne kočov, menovky hostí na stoloch, a v neposlednom rade i upratanie svadobnej sály po skončení veselice.

Priemerná cena svadobnej výzdoby je približne 10 eur na osobu. Záleží však predovšetkým na požiadavkách nevesty a ženícha. Ak si prajú bohatú výzdobu zo živých kvetov, hodváb miesto organzy a starožitný strieborný príbor, cena bude opäť rapídne rásť.

Služby hudobníkov, DJ-a, fotografa a kameramana

Služby profesionálneho DJ-a či kapely, zabávača, svadobného fotografa a kameramana ukroja takmer tretinu svadobného rozpočtu.

Ak sa snažíte ušetriť, spojte funkcie. Vyberte si teda takého DJ-a, ktorý bude púšťať piesne a zároveň sprevádzať hostí slávnostným večerom.

Prenájom svadobného auta a dopravy pre hostí

Ďalšou, s obľubou využívanou službou, je prenájom svadobného vozidla. Väčšinou ide o prenájom luxusnej limuzíny alebo veterána, za čo si majiteľ môže vypýtať 400 a viac eur. Populárny je i prenájom záprahového koča s koňmi.

Pri spisovaní výdavkov nesmieme zabúdať ani na prenájom autobusu pre hostí, pričom cena za jeho prenájom sa odvíja od počtu najazdených kilometrov a od ceny pohonných hmôt.

Svadobné oblečenie

Cena svadobných šiat

Väčšina neviest si svadobné šaty požičiava zo svadobného salónu. Požičanie svadobných šiat vyjde na približne 300 až 700 eur. Napriek tomu, že ide o celkom vysokú sumu, v porovnaní s cenou nových značkových svadobných šiat, ktoré môžu stáť 1000 i 2000 eur, je cena prijateľná.

Lacnejšou možnosťou je nechať si svadobné šaty na mieru ušiť u šikovného krajčíra.

Cena svadobných topánok a doplnkov

K cene šiat je potrebné pripočítať i sumu za svadobné topánky, spodnú bielizeň, šperky a doplnky, ako napríklad rukavičky, bolero či kožúšok. Netreba zabúdať ani na spoločenské šaty, ktoré si nevesta oblečie po polnoci.

Ženíchov oblek, vesta, košeľa, viazanka, opasok a kvalitné topánky zhltnú zo svadobného rozpočtu približne 500 eur.

Svadobná vizáž

Na svadobný účes, líčenie, solárium, manikúru a pedikúru je potrebné pripraviť si približne 300 eur.

Svadobné obrúčky

V tomto prípade je cena obzvlášť orientačná. Cena za svadobné obrúčky môže byť rôzna, od 150 eur až do niekoľko desiatok tisíc eur.

Celková priemerná cena svadby

V prípade priemernej svadby s 50-timi pozvanými hosťami by svadobný rozpočet mohol vyzerať nasledovne:

A aká bola cena tej vašej svadby? Prezraďte nám v komentároch!


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade