AKTUALIZÁCIA: Zasiahlo ťa zrušenie svadby kvôli koronavírusu? Tieto rady budeš potrebovať!

  • 25. máj 2020
  • Michaela Recht
  • iStock

Situácia sa kvôli koronavírusu mení zo dňa na deň. Tento článok budeme aktualizovať tak, aby sme vám prinášali najnovšie a čo najlepšie informácie a rady. Chceme pomôcť párom, ktoré v súčasnosti čelia tvrdému rozhodnutiu odložiť svadbu alebo by radi pokračovali podľa plánu. Ak máte otázky a odpovede ste v tomto článku nenašli, neváhajte a napíšte nám!

Aktualizácia z 25.5.2020 Konečne prišlo ďalšie uvoľnenie opatrení a snáď už zrozumiteľnejšie informácie. Od stredy 27.5.2020 sa vnútorné priestory prevádzok môžu riadiť alternatívne buď pravidlom 15 m2 na zákazníka, alebo 2 m odstup medzi zákazníkmi, alebo 2 m vzdialenosť medzi stolmi v reštauráciách, baroch, krčmách.

Teší nás novinka, vďaka ktorej sa umožňuje mať otvorenú prevádzku aj po 22:00, ak ide o uzavretú spoločnosť. Je však potrebné viesť evidenciu o zúčastnených. Do Česka, Maďarska, Poľska, Rakúska, Slovinska, Chorvátska, Nemecko a Švajčiarsko sa dostanete bez povinnej karantény na 48 hodín; pozor, niektoré krajiny vyžadujú pri vstupe negatívny test. Prechod cez hranice je teda potrebné overiť vo všetkých súvisiacich krajinách a mať potvrdené aktuálne informácie k vášmu dátumu svadby.

Viac informácií nájdete aj na stránke www.korona.gov.sk

Aktualizácia z 20.4.2020 Situácia na Slovensku sa pomaly mení pozitívnym smerom.👌Od 22.4.2020 nás postupné čaká otváranie obchodov či prevádzok, no najviac sa určite potešili nevesty. Dodržíme opatrenia tak, aby sme sa prepracovali do štvrtej fázy? Čo si myslíte?

Ako koronavírus ovplyvnil svadby?

Samotný vírus predstavovať nebudeme. Každý z nás už počul o súčasnej pandémii v oblasti verejného zdravia, ktorá sa volá Coronavirus (COVID-19). Pravdepodobne ste už aj počas včerajšieho dňa (24.3.2020) zachytili, že boli prijaté nové preventívne opatrenia, ktoré boli pripravené na ochranu zdravia, avšak účinky tohto ohniska môžu aj naďalej narúšať mnoho aspektov nášho každodenného života.

To zahŕňa aj plánovanie svadby. Ak sa vydávate tento rok, možno práve zvažujete úplné zrušenie či posunutie termínu vášho veľkého dňa. Na Slovensku je totiž jedným z opatrení aj zákaz hromadných podujatí, čo znamená automatické zrušenie tých svadieb, ktoré sa konajú v najbližších dňoch. Nižšie uvádzame niekoľko vecí, na ktoré by ste mali pamätať, alebo by ste si mali dávať pozor tak, aby koronavírus zásadne neovplyvnil váš svadobný deň.

Sú vaši hostia zo zahraničia?

Vzhľadom na rýchlo sa šíriaci charakter tejto choroby boli vyhlásené karantény v niekoľkých krajinách v snahe spomaliť šírenie. Výsledkom bolo napríklad aj zatvorenie mnohých tovární a podnikov, najmä v Číne, kde sa vyrába 80% svadobných šiat dodávaných aj do našich končín. Z mnohých krajín nie je možné vycestovať a tak je zároveň aj nemožné, aby ste svojich hostí dopravili na naše územie.

Ak sa má vaša svadba uskutočniť v priebehu nasledujúcich 1 až cca 3 mesiacov, existuje veľká možnosť, že vaše plány budú musieť byť definitívne odložené. No práve teraz, keď sa vírus rýchlo šíri po všetkých krajinách sveta, je dôležitejšie prijať vhodné opatrenia na zaistenie bezpečnosti seba a aj svojich hostí. Zdravie je predsa len prvoradé.

Sledujte naše fórum a informujte sa!

Informácie o zmenách termínov či nápadoch na menšie svadby nájdete už teraz aj v našom rozsiahlom fóre. Budúca nevesta Zuzka napríklad poprosila svoje kolegyne o radu pri výbere nového náhradného termínu. Grétka hľadá tipy na menšiu rodinnú svadbu. Na vybraných úradoch boli v určitých prípadoch povolené menšie obrady len za prítomnosti mladomanželov a svedkov. Iné nevesty si začali vo fóre vymieňať tipy na úpravy svadobných oznámení, pohárov a iných drobností, na ktorých majú neaktuálny dátum.

Nervozitu pociťujú najmä tie nevesty, ktorých čaká svadba v máji či počas nasledujúcich letných mesiacov. V tomto prípade odporúčame ešte počkať, prípadne si tento čas vyhraďte na prípravu náhradného plánu.

Pozrite si najnovšie diskusie o aktuálnej situácii:

1. Svadba a koronavírus 2. Dá sa zmeniť dátum na sklenenom pohári? 3. Presun svadby z mája na jeseň

Pri zvažovaní možností a rozhodovaní je potrebné mať na pamäti niekoľko bodov:

Koľko ľudí z vášho zoznamu hostí bude musieť cestovať, aby sa zúčastnil vašej svadby?

Odvetvie cestovného ruchu je výrazne ovplyvnené, pretože mnohé lety sú úplne zrušené a rovnako tak aj vycestovanie či vstup do krajín je značne obmedzený. To by mohlo zabrániť niektorým hosťom zo zahraničia zúčastniť sa na vašej svadbe. Sledujte preto situáciu aj v ich krajinách, prípadne so svojimi hosťami pravidelne komunikujte.

Sú na vašom zozname hostí staršie osoby alebo osoby z rizikových skupín, ktoré by mali zvážiť pobyt doma?

Títo ľudia sú najviac náchylní k nakazeniu a mali by sa v prvom rade chrániť. Zvážte ich účasť.

Je váš zoznam hostí nad 50 osôb?

Treba mať na pamäti, že môže prísť k situácii, kedy sa povolia určité podujatia či zhromaždenia osôb, no stále môže ísť len o obmedzený počet. Skúste si pripraviť plán B aj pre zoznam hostí.

Vieme, že je to srdcervúce rozhodnutie ale opäť pripomíname, že zdravie je v tomto prípade na prvom mieste. Prinášame vám však niekoľko tipov plánov.

Plán A: Ideálne by bolo pokračovať podľa plánu. Ak je váš zoznam svadobných hostí menší, t.j. cca do 50 hostí, mohli by ste sa podľa vašich plánov posunúť v závislosti od termínu svadby. Ak by sa mala uskutočniť v rozmedzí 8 týždňov, mali by ste sa začať pripravovať na plán B alebo C.

Plán B: Požiadajte hostí, aby vás informovali, či sa budú alebo nebudú môcť a chcieť zúčastniť. Upravte čísla potrebné pre dodávateľov. Alebo znížte zoznam svojich hostí na menej ako 50 a pripravte ho tak, aby sa k vám pripojili len najbližší rodinní príslušníci, ktorí nepatria do rizikových skupín.

Plán B-1: Absolvujte len svadobný obrad, na ktorom sa zoberiete len za prítomnosti svedkov a samotnú hostinu preplánujte.

Plán C: Odložte všetko na neskôr, napríklad na koniec roka, kým sa nebudete môcť naplno pohnúť vpred so svadbou, ktorú ste si tak dlho plánovali.

Čo s mojimi zálohami? Vrátia mi peniaze? Ako zmením dátum na už pripravených oznámeniach?

Aj svadobní fotografi, kameramani či iní dodávatelia sú v tom s vami. Sú to totiž v mnohých prípadoch ich jediné prijmy. Aj oni majú svoje záväzky a náklady a tak sa mnohí z nich snažia prispôsobiť situácii a vyhovieť všetkým stranám. Svadobní dodávatelia zhodne odporúčajú snúbencom presunúť termíny svadieb minimálne na jeseň a zimu 2020/2021.

Dobré tipy si pre vás pripravili napríklad aj šikovní ľudia z tímu Svadobné inšpirácie vo svojom najnovšom príspevku.

Pozitívnou správou je aj to, že dodávatelia svadobných oznámení sú schopní pripraviť vám nové oznámenia za nižší doplatok alebo niektorí dokonca vytlačia drobné kartičky s novým dátumom úplne zadarmo. Aj tu odporúčame kontaktovať priamo svojho dodávateľa a dohodnúť sa s ním na riešení. Upraviť svadobné oznámenie si však môžete aj sami. Prijali by ste tipy na to, ako si vlastnoručne dozdobiť už vytlačené oznámenia a uviesť tam zmenu dátumu?

Čo môžete robiť už teraz?

Nebojte sa, spolu to zvládneme. V momentálnej situácii nám neostáva nič iné, len naplniť svoju hlavu kreativitou a pozitívnou náladou. V tom vám môže pomôcť napríklad aj náš článok, v ktorom sme pripravili tipy na napísanie svadobného sľubu a mnohé iné užitočné rady z nášho Magazínu.

1. Ako napísať vlastný svadobný sľub? 2. Ako schudnúť do svadobných šiat? 3. 21 vecí, vďaka ktorým na svadbe ušetríš. 4. Knihy o manželstve, ktoré si musíš prečítať.

Ak vás predsa len stále premáha negatívna nálada, skúste sa obrátiť v takýchto chvíľach aj na odborníkov. Mnohí z nich ponúkajú zaujímavé tipy na zvládnutie krízovej situácie, online školenia alebo rozhovory cez Skype. Netreba sa hanbiť za svoje negatívne emócie.

Ako píše koučka Janette Šimková: “Nikto z nás sa so situáciou, ktorá sa práve odohráva s korona vírusom, doposiaľ nestretol. Napriek tomu vieme pre svoje fyzické aj mentálne zdravie niečo urobiť. “ Na jej stránke nájdete niekoľko rád pre zostrojenie takzvaného „mentálneho hasiaceho prístroja“, ktorý nám vraj výborne poslúži na zvládnutie vypätých momentov. Tipy nájdete napríklad aj v jej najnovšom článku na tému: Dajte hlave dobré dôvody na zvládnutie krízy.


Komentáre

    Pridaj príspevok