Čo všetko potrebujete vybaviť na svadbu s cudzincom na Slovensku?
Láska počas letnej dovolenky, pracovnej cesty či štúdia v zahraničí, ktorá prerástla do zasnúbenia? V súčasnosti nič neobvyklé. Na Slovensku je stále viac dvojíc, ktoré nie sú rovnakej národnosti a chcú uzavrieť manželstvo. Svadba s cudzincom láka mladé dvojice.
Zorganizovať svadbu a zabezpečiť všetky podstatné náležitosti s ňou spojené je náročné, ak však ide o svadbu s cudzincom, môže sa všetko ešte o trošku viac skomplikovať. Čo všetko je potrebné zabezpečiť pri svadbe s cudzincom? Aké sú jej úskalia a na čo všetko by ste mali byť pripravení?
Svadba s cudzincom a jej úskalia
Hovorí sa, že láska hory prenáša, a tak tomu je aj v prípade svadby s cudzincom. Viete, že to bude možno o niečo ťažšie ako s partnerom rovnakej národnosti, ale jednoducho si bez neho už život predstaviť neviete a idete do toho. Samotný obrad vás však vyjde o niečo drahšie. Problémom tiež môžu byť rozdielne predstavy o svadbe a spoločnom živote vychádzajúce najmä z rozdielnej kultúry.
Taktiež je možné, že budete mať rozdielne požiadavky na jedlo na svadobnom stole. Všetko je však o kompromisoch a na tom, ako sa so svojim partnerom dohodnete. Skúste si napríklad každý podľa svojej predstavy naplánovať svadobné menu. Porovnajte ich a vytvorte z nich medzinárodné svadobné menu, ktoré zaručene ozvláštni vašu svadbu a spokojnosť bude na obidvoch stranách. Menším strašiakom na svadbe s cudzincom môže byť aj jazyková bariéra, ktorej sa bližšie venujeme nižšie.
Svadba s cudzincom – pozor na jazykovú bariéru
V súčasnosti, keď takmer všetci rozprávajú plynule po anglicky, je jazyková bariéra zanedbateľná. Nezabudnite však na to, že ak váš snúbenec/snúbenica neovláda slovenský jazyk, pri samotnom uzatváraní manželstva je potrebný tlmočník. Svadobný obrad je na Slovensku povolený len v slovenskom jazyku, preto je potrebné, aby ho celý preložil.
Následne sa za prítomnosti tlmočníka podpíše Zápisnica o uzavretí manželstva a opatrí pečiatkou od neho. Tlmočník však môže byť súčasťou celého svadobného dňa. Na zábave sa tak budú môcť plnohodnotne porozprávať a zabaviť svadobčania, ktorí by sa inak medzi sebou nedokázali dohovoriť. V tomto prípade máme na mysli najmä staršie vekové kategórie svadobčanov.
Svadba s cudzincom – doklady potrebné pre občana SR
V prípade, že plánujete svadbu s cudzincom, musíte počítať s tým, že budete potrebovať možno o niečo viac dokladov, ako by tomu bolo pri svadbe s partnerom tej istej národnosti. Na príslušnom matričnom úrade (podľa uzavretia manželstva) musíte predložiť najmenej 7 dní pred uzavretím manželstva s cudzincom nasledujúce doklady:
- 1. Váš rodný list.
- 2. Doklad o štátnom občianstve, teda napr. platný občiansky preukaz, preukázanie elektronickej identity či cestovný pas.
- 3. Potvrdenie o pobyte, ktorým môže byť taktiež napr. platný občiansky preukaz, preukázanie elektronickej identity, prípadne doklad vydaný príslušným orgánom v cudzine, ak máte trvalý pobyt v cudzine.
- 4. V prípade, že ste vdovec/vdova, je potrebné predložiť úmrtný list zomretého manžela/manželky alebo sobášny list zo zaniknutého predchádzajúceho manželstva.
- 5. V prípade, že ste rozvedený/rozvedená, je potrebné predložiť právoplatný rozsudok o rozvode manželstva alebo právoplatný rozsudok o vyhlásení, že ide o neplatné manželstvo.
- 6. Doklad o rodnom čísle, ktorý je možné nahradiť platným občianskym preukazom alebo tiež preukázaním elektronickej identity.
- 7. Doklad, ktorým je možné preukázať totožnosť, pričom aj tento doklad je možné nahradiť platným občianskym preukazom alebo preukázaním elektronickej identity.
Svadba s cudzincom – doklady potrebné pre cudzinca
Váš nastávajúci/nastávajúca, v tomto prípade cudzinec/cudzinka je pred uzatvorením manželstva na Slovensku povinný predložiť matričnému úradu viaceré doklady. Pozor však, musí tak urobiť najmenej 14 dní pred uzavretím manželstva. Presnejšie ide o nasledujúce:
- 1. Jeho/jej rodný list.
- 2. Doklad o osobnom stave, ktorý nesmie byť starší ako šesť mesiacov.
- 3. Doklad o pobyte v Slovenskej republike.
- 4. Doklad o štátnom občianstve.
- 5. V prípade, že váš nastávajúci/nastávajúca je vdovec/vdova, je potrebné predložiť úmrtný list zomretého manžela/manželky alebo inú verejnú listinu, ktorá potvrdzuje zánik predchádzajúceho manželstva.
- 6. V prípade, že váš nastávajúci/nastávajúca je rozvedený/rozvedená, je potrebné predložiť právoplatný rozsudok o rozvode manželstva alebo inú verejnú listinu, ktorá potvrdzuje právoplatne rozvedené manželstvo.
- 7. Doklad, ktorým je možné preukázať totožnosť.
Novinkou od 1.10.2015 je, že zo zákona pri svadbe s cudzincom už nie je potrebné predložiť doklad o spôsobilosti na uzavretie manželstva. Nezabudnite však na to, že všetky verejné listiny, ktoré boli vydané v zahraničí, musia byť úradne osvedčené a taktiež preložené do slovenčiny. Nie však hocikým. Preložiť ich musí prekladateľ, ktorý je zapísaný v Zozname znalcov, tlmočníkov a prekladateľov vedenom Ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky.
Svadba s cudzincom – poplatky
Poplatky, s ktorými je potrebné počítať za jednotlivé správne úkony pri svadbe s cudzincom upravuje zákon o správnych poplatkoch. Ide najmä o poplatok za samotné uzavretie manželstva medzi štátnym občanom Slovenskej republiky a cudzincom, v hodnote 66 €. Pričom ešte pred zaplatením je potrebné na príslušnom matričnom úrade podľa trvalého pobytu snúbenca/snúbenice, teda vás ako občana Slovenskej republiky, vyplniť Žiadosť o uzavretie manželstva s cudzincom.
Pridaj príspevok