Svadba v iný deň ako v sobotu: Aké sú jej výhody a nevýhody?

 • 9. okt 2020
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Chvíľu po tom, čo váš milovaný pred vami pokľakol a požiadal vás o ruku, začínate plánovať. Kde by sa mala svadba odohrávať, v akom ročnom obrobí, koho pozvete, aký typ svadobných šiat sa vám páči.. a v neposlednom rade, kedy bude váš magický deň D.

Svadba sa nemusí konať iba v sobotu, ale na výber máme ešte z ďalších 6 dní, kedy si môžete povedať svoje áno. Aké sú výhody a nevýhody výberu iného dňa ako soboty? To sa dozviete v nasledovnom článku.

Svadba v iný deň ako v sobotu

Prečo sobota?

Sobota ako svadobný deň sa stala populárnou v posledných desaťročiach. Kedysi bývali svadby v akýkoľvek deň okrem piatku, najčastejšie v stredu. Svadba v sobotu mala význam najmä vo voľnom dni nasledujúcom po svadbe a keďže v piatok býval pôst, bývala ideálnym dňom na hostinu. Okrem iného je sobota dňom, kedy má väčšina ľudí voľno, nemusia si brať dovolenku navyše a mesto, či iné prostredie, kde sa svadba koná, je menej rušné.

Avšak, keďže väčšina svadieb sa odohráva práve v sobotu, mnoho miest, dodávateľov, či profesionálov sú dopredu beznádejne obsadení a čakací zoznam nie je najkratší.

Svadobný ceremoniál

V prípade, že plánujete svadbu na úrade, je potrebné si zistiť, či je možné zorganizovať svadbu aj v iný deň. Niektoré matričné úrady zvyknú s takouto požiadavkou nesúhlasiť, a teda lepšie pochodíte vo väčších mestách. Určite je však možné požiadať o výnimku, najmä, ak máte na pláne pozvať viac hostí, prípadne vám nejakí prídu zo zahraničia.

Pri svadbe v kostole sa stretnete s väčším pochopením a po oznámení dôvodu, prečo ste sa rozhodli pre svadbu v iný deň ako sobotu, môžete vašu svadbu začať plánovať naplno. Jediným úskalím v tomto prípade je, aby vo vami zvolený deň a čas nemali v kostole už pripravenú omšu. V tomto prípade platí – kto skôr príde, ten prv melie. Za pochopiteľné dôvody sa určite počíta obsadenosť termínov vo vami zvolenom priestore, či konkrétny dátum, ktorý je pre vás symbolický.

Podstatným dôvodom pre svadbu v iný deň je samozrejme už spomínaná obsadenosť všetkých, vami zvolených dodávateľov a profesionálov, kedy neexistuje iná možnosť. Buď počkáte ďalší rok alebo si vyberiete deň uprostred týždňa.

Ako je to s voľnom?

Uvažujete nad svadbou v iný deň ako v sobotu, avšak kalkulujete aj s dovolenkou? Veď, predsa na svadobnú cestu vám treba ešte toľko dní.. a potom prídu Vianoce. Nemusíte mať obavy. Podľa novely zákonníka práce z roku 2007, môže zamestnávateľ svojmu zamestnancovi poskytnúť voľno z dôvodu účasti na vlastnej svadbe s náhradou mzdy alebo prípadne bez náhrady mzdy. Avšak, nie je to jeho povinnosť. Do kariet vám rovnako môže zahrať kolektívna zmluva, kde sú podobné sociálne benefity striktne definované.

Dodávatelia a svadba v iný deň ako v sobotu

Jedným z výrazných faktorov, ktoré ovplyvňujú výber iného dňa na svadbu, sú dodávatelia. Niektorí sú obsadení aj pár rokov dopredu, najmä na najviac vychytené termíny (napríklad mesiac jún). V tomto prípade budete hľadať buď iného dodávateľa, miesto konania svadby alebo siahnete po inom dni ako sobote.

Zľavy

Zaujímavým lákadlom zorganizovania svadby v iný deň ako sobotu sú aj zaujímavé zľavy u dodávateľov a profesionálov. Aj pre nich je týždeň najexponovanejší v rámci dodania ich služieb v sobotu a ostatné v dni môžu mať hluchšie miesta, ktoré radi zaplnia a ponúknu aj kompenzáciu v podobe zľavy. Určite sa neváhajte na zľavy opýtať.

Magický dátum

Ďalším častým dôvodom svadby v iný deň ako v sobotu, býva dátum. Ten môže byť magický svojim zložením, napríklad 18.08.2018 alebo môže byť pre nezainteresovaných ľudí všedný, ale pre vás je výnimočný, lebo práve vtedy slávite výročie alebo ste sa v tento deň takto pred rokom zasnúbili. Symbolov tohto dátumu môže byť mnoho a keď nepripadne rovno na sobotu, svet sa nezrúti. Svadbu naplánujete aj uprostred týždňa. Veď, za tú symboliku to stojí :-).

Voľný deň

Niektorí snúbenci plánujú svadbu ako veľkú párty a rozmýšľajú aj nad rekonvalescenciou seba aj svojich blízkych. Vtedy padne vhod aj ďalší deň navyše. Preto je napríklad zaujímavé určiť si svadbu napríklad vo štvrtok, s tým, že v piatok je sviatok, a tak majú hostia o dva dni navyše na zbavenie sa spoločenskej únavy. Alebo môžete jednoducho ťahať svadbu ako v minulosti, a to viacero dní.

Ochota hostí

Značným úskalím svadby v iný deň ako sobota je neochota hostí. Ide najmä o neochotu brať si deň voľna v práci.. a pokiaľ nemáte svadbu v piatok, ide rovno o dva dni, keďže málokto by bol schopný ísť po svadbe na ďalší deň do práce. Je potrebné povedať, že pokiaľ vašim hosťom na vás skutočne záleží a chcú tento deň osláviť spolu s vami, určite si to nejako vybavia. Ak sa však niekto skutočne nemôže uvoľniť z práce, nijako si nepomôžete. To je riziko, s ktorým musíte od začiatku plánovania svadby v iný deň ako sobotu počítať.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, veríme, že váš svadobný deň bude nezabudnuteľný pre všetkých zúčastnených a zabavíte sa či v utorok alebo sobotu.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade