Svadba v iný deň ako v sobotu: Aké sú jej výhody a nevýhody?

 • 22. okt 2023
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Chvíľu po tom, čo váš milovaný pred vami pokľakol a požiadal vás o ruku, začínate plánovať. Kde by sa mala svadba odohrávať, v akom ročnom obrobí, koho pozvete, aký typ svadobných šiat sa vám páči.. a v neposlednom rade, kedy bude váš magický deň D.

Svadba sa nemusí konať iba v sobotu, ale na výber máme ešte z ďalších 6 dní, kedy si môžete povedať svoje áno. Aké sú výhody a nevýhody výberu iného dňa ako soboty? To sa dozviete v nasledovnom článku.

Svadba v iný deň ako v sobotu

Prečo sobota?

Sobota ako svadobný deň sa stala populárnou v posledných desaťročiach. Kedysi bývali svadby v akýkoľvek deň okrem piatku, najčastejšie v stredu. Svadba v sobotu mala význam najmä vo voľnom dni nasledujúcom po svadbe a keďže v piatok býval pôst, bývala ideálnym dňom na hostinu. Okrem iného je sobota dňom, kedy má väčšina ľudí voľno, nemusia si brať dovolenku navyše a mesto, či iné prostredie, kde sa svadba koná, je menej rušné.

Avšak, keďže väčšina svadieb sa odohráva práve v sobotu, mnoho miest, dodávateľov, či profesionálov sú dopredu beznádejne obsadení a čakací zoznam nie je najkratší.

Svadobný ceremoniál

V prípade, že plánujete svadbu na úrade, je potrebné si zistiť, či je možné zorganizovať svadbu aj v iný deň. Niektoré matričné úrady zvyknú s takouto požiadavkou nesúhlasiť, a teda lepšie pochodíte vo väčších mestách. Určite je však možné požiadať o výnimku, najmä, ak máte na pláne pozvať viac hostí, prípadne vám nejakí prídu zo zahraničia.

Pri svadbe v kostole sa stretnete s väčším pochopením a po oznámení dôvodu, prečo ste sa rozhodli pre svadbu v iný deň ako sobotu, môžete vašu svadbu začať plánovať naplno. Jediným úskalím v tomto prípade je, aby vo vami zvolený deň a čas nemali v kostole už pripravenú omšu. V tomto prípade platí – kto skôr príde, ten prv melie. Za pochopiteľné dôvody sa určite počíta obsadenosť termínov vo vami zvolenom priestore, či konkrétny dátum, ktorý je pre vás symbolický.

Podstatným dôvodom pre svadbu v iný deň je samozrejme už spomínaná obsadenosť všetkých, vami zvolených dodávateľov a profesionálov, kedy neexistuje iná možnosť. Buď počkáte ďalší rok alebo si vyberiete deň uprostred týždňa.

Ako je to s voľnom?

Uvažujete nad svadbou v iný deň ako v sobotu, avšak kalkulujete aj s dovolenkou? Veď, predsa na svadobnú cestu vám treba ešte toľko dní.. a potom prídu Vianoce. Nemusíte mať obavy. Podľa novely zákonníka práce z roku 2007, môže zamestnávateľ svojmu zamestnancovi poskytnúť voľno z dôvodu účasti na vlastnej svadbe s náhradou mzdy alebo prípadne bez náhrady mzdy. Avšak, nie je to jeho povinnosť. Do kariet vám rovnako môže zahrať kolektívna zmluva, kde sú podobné sociálne benefity striktne definované.

Dodávatelia a svadba v iný deň ako v sobotu

Jedným z výrazných faktorov, ktoré ovplyvňujú výber iného dňa na svadbu, sú dodávatelia. Niektorí sú obsadení aj pár rokov dopredu, najmä na najviac vychytené termíny (napríklad mesiac jún). V tomto prípade budete hľadať buď iného dodávateľa, miesto konania svadby alebo siahnete po inom dni ako sobote.

Zľavy

Zaujímavým lákadlom zorganizovania svadby v iný deň ako sobotu sú aj zaujímavé zľavy u dodávateľov a profesionálov. Aj pre nich je týždeň najexponovanejší v rámci dodania ich služieb v sobotu a ostatné v dni môžu mať hluchšie miesta, ktoré radi zaplnia a ponúknu aj kompenzáciu v podobe zľavy. Určite sa neváhajte na zľavy opýtať.

Magický dátum

Ďalším častým dôvodom svadby v iný deň ako v sobotu, býva dátum. Ten môže byť magický svojim zložením, napríklad 18.08.2018 alebo môže byť pre nezainteresovaných ľudí všedný, ale pre vás je výnimočný, lebo práve vtedy slávite výročie alebo ste sa v tento deň takto pred rokom zasnúbili. Symbolov tohto dátumu môže byť mnoho a keď nepripadne rovno na sobotu, svet sa nezrúti. Svadbu naplánujete aj uprostred týždňa. Veď, za tú symboliku to stojí :-).

Voľný deň

Niektorí snúbenci plánujú svadbu ako veľkú párty a rozmýšľajú aj nad rekonvalescenciou seba aj svojich blízkych. Vtedy padne vhod aj ďalší deň navyše. Preto je napríklad zaujímavé určiť si svadbu napríklad vo štvrtok, s tým, že v piatok je sviatok, a tak majú hostia o dva dni navyše na zbavenie sa spoločenskej únavy. Alebo môžete jednoducho ťahať svadbu ako v minulosti, a to viacero dní.

Ochota hostí

Značným úskalím svadby v iný deň ako sobota je neochota hostí. Ide najmä o neochotu brať si deň voľna v práci.. a pokiaľ nemáte svadbu v piatok, ide rovno o dva dni, keďže málokto by bol schopný ísť po svadbe na ďalší deň do práce. Je potrebné povedať, že pokiaľ vašim hosťom na vás skutočne záleží a chcú tento deň osláviť spolu s vami, určite si to nejako vybavia. Ak sa však niekto skutočne nemôže uvoľniť z práce, nijako si nepomôžete. To je riziko, s ktorým musíte od začiatku plánovania svadby v iný deň ako sobotu počítať.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, veríme, že váš svadobný deň bude nezabudnuteľný pre všetkých zúčastnených a zabavíte sa či v utorok alebo sobotu.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe