Svadobná cesta – ako vybrať správne miesto?

 • 12. okt 2015

Výber svadobnej cesty nepatrí medzi hlavné aktivity týkajúce sa svadby. Popri ostatných „vybavovačkách“ často krát nezostáva čas na plánovanie. Svadobná cesta tak nemusí vždy vyjsť podľa predstáv novomanželov. Málokto si však uvedomuje, že ide o dovolenku, kedy prvý krát môžete povedať: „Prepáčte, ja som tu s mojim MANŽELOM.“

Aj keď bez peňazí…

Zanedbanie prípravy svadobnej cesty nie je v mnohých prípadoch príčinou lenivosti novomanželov. Novodobé svadby, najmä tie prešpekulovanejšie, zvyknú byť finančne náročné. Z tohto dôvodu nie je v našich končinách až tak moderné, aby sa nevesta so ženíchom po polnoci vytratili na luxusnú cestu do exotického raja. Tunajšie páry zvyčajne spotrebujú celý plánovaný rozpočet na svadobnú hostinu, fotografa, kameramana a pod., a preto sa prvá dovolenka pána a pani XY končí vo väčšine prípadov wellness víkendom v rámci Slovenska v lepšom prípade, v horšom sa odkladá na dobu neurčitú.

Prvá je len jedna

Svadobná cesta nesie prvenstvo vo viacerých smeroch. Je to prvá spoločná dovolenka, kde ste spolu s vašim manželom (nie priateľom, druhom, frajerom atď.), ba čo viac, máte spoločné priezvisko. Pre menej romantické páry môžu byť medové týždne vôbec prvá cesta, na ktorej sú iba oni dvaja a žiadni ľudia navyše. Netreba zabúdať, že prvá dovolenka v stave manželskom môže byť skúška ohňom, a preto je dôležité, aby výber vyhovoval obidvom rovnako.

4 príchute medových týždňov/týždňa

Nikdy predtým neboli dovolenky, výlety a exkurzie tak dostupné, ako sú práve teraz. Kdekoľvek na internete nájdete ponuku lacných leteniek, zľavnených pobytov a výhodných zájazdov do celého sveta. Stačí si už len vybrať podľa vašich preferencií a finančných prostriedkov, ktoré ste si na cestovanie vymedzili. Ak sa zaraďujete do kategórie romantická duša, doprajte si tradičnú dovolenku pri mori. Ak máte radi spoznávanie iných kultúr a miest, tiež tomu svoju cestu prispôsobte. Akčné povahy by mohli stráviť svadobnú cestu v lone prírody a na neposlednom mieste je dovolenka na našom Slovensku.

Romantické splanutie

Pod pojmom svadobná cesta si zvyčajne predstavíme dovolenky v destináciách ako je Karibik, Mexiko, Bora Bora a iné exotické raje. Existujú však aj lacnejšie alternatívy- Malorka, Turecko, Cyprus alebo Chorvátsko. Klasika v podobe vylihovania na slniečku, popíjaní obľúbeného miešaného drinku a romantických prechádzok s manželom po pláži predstavuje plnohodnotný oddych, ktorý si po svadbe určite obidvaja zaslúžite. Rizikom pri tomto type dovolenky je nuda. Tá sa môže ľahko dostaviť, čo však nemôžete dopustiť. Prevenciou je zorganizovanie aktivít, ktorými si popretkávate deň, aby ste ho celý iba nepreváľali. Váš manžel bude určite rád relaxovať pri bare, zatiaľ čo vy si zacvičíte aerobik v bazéne.

Spoznávajte spoločne

Nie všetkým párom vyhovuje dovolenka, na ktorej sa viac menej len oddychuje. Dnes je trendom, že mladší, ale aj starší ľudia radi spoznávajú zaujímavé miesta. V tomto prípade nejde iba o povrchné návštevy historických pamiatok. Vydajte sa so svojim manželom na výlet do miest, ktoré vám majú čo ponúknuť- New York, Paríž, Rím, Praha, Budapešť- tieto mestá sú len zlomkom možností, ktoré máte pre uskutočnenie svadobnej cesty. Objavujte vo dvojici romantické uličky krásnych miest, spoznajte množstvo zaujímavých ľudí, prechádzajte sa po miestach, ktoré dýchajú históriou alebo modernou architektúrou. Ak do daného mesta niekedy po rokoch opäť spolu zavítate, bude to pre vás očarujúce oživenie spomienok a možno aj vzťahu :).

Dobrodružstvo s milovaným

Dobrodružná výprava môže pre jednotlivé páry znamenať rozdielny pojem. Do tejto kategórie nespadajú len drahé road trips cez africké safari, turistika v Himalájach, či brodenie sa džungľou. India, krajiny Južnej Ameriky, Gruzínsko, južné Čechy- ktorékoľvek miesto, kde si viete predstaviť, že sa vám do žíl dostane aspoň trocha adrenalínu, pričom tento pocit budete zdieľať spolu s vašim partnerom. Pri tejto alternatíve nemusíte platiť drahé hotely. Spať môžete v skromných ubytovniach poprípade v stanoch rozložených uprostred lúky pod hviezdnym nebom.

Staré dobré Slovensko

Netreba ani cestovať do ďalekých krajín, aby vaša svadobná cesta bola ideálna. Stačí, ak navštívite naše Tatry, poprípade iné slovenské hory. Prechádzky po pláži sa predsa dajú nahradiť rovnako romantickými prechádzkami lesom. Je známe, že Slovensko je bohaté na liečivé pramene. Môžete to využiť a vychutnať si s manželom oddychové medové týždne v kúpeľoch. Spoznávanie našej histórie prostredníctvom návštevy hradov a zámkov je taktiež dobrý začiatok vášho spolužitia. Pre niektoré páry môže byť veľká výhoda, že nemusia rozprávať cudzím jazykom a všade sa dohovoria s našou ľubozvučnou slovenčinou. Predsa len – doma je doma.

NAŠA svadobná cesta

Každá jedna svadobná cesta by mala byť jedinečná, pretože odráža prepletené záľuby novomanželov. Nezáleží na tom, či spávate v drahom hoteli, alebo v stane. Či cez deň plávate v mori, alebo deriete topánky na horách. Najdôležitejšie je, že ste spolu na mieste, ktoré zostane obidvom v pamäti až do konca vašich spoločných dní. A taká by mala byť svadobná cesta- nezabudnuteľná a len o vás dvoch.

Profesionáli

Autor článku: Miroslava Píšová / Fotografie: thinkstock.com

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby