Nezabudnuteľná svadobná cesta na Kube

 • 8. aug 2018
 • Erika Ivanovičová

Sen mnohých žien je ísť na svadobnú cestu hneď po svadbe. My sme sa na ňu dostali až po pol roku od našej svadby. Dlho sme uvažovali nad tým, kam sa vyberieme. Túžili sme po exotike, preto sme sa rozhodovali medzi Kubou a Dominikánskou republikou. Napokon zvíťazila Kuba a jej história.

Mojím dávnym snom bolo navštíviť Kubu, keďže dlhé roky som aktívne tancovala, zumbovala a kubánske rytmy sú mi blízke. S manželom sme celkom náročná dvojica, preto sme dlho hľadali vhodný hotel, ktorý vyhovie naším požiadavkám. Možno si mnohí poviete, že na dovolenku nejdete kvôli hotelu, čo je pravda, nuž tentokrát sa nám potvrdilo, že sa oplatí priplatiť za hotel a služby.

Ako všetci dobre vieme, Kuba je stále komunistický štát, čo sa odzrkadľuje aj na hoteloch. Práve preto sme si vybrali na základe odporúčania 5-hviezdičkový hotel El Patriarca vo Varadere. Tento hotel môžeme len odporúčať. Má výborný all inclusive, izby sú zariadené veľmi moderne, areál je obrovský s krásnymi záhradami. Izby sa nachádzali v domčekoch. Od rána sa o program staral skvelý animátorský tím. Musím vyzdvihnúť individuálny prístup hotela vzhľadom na to, že mali informácie o tom, že sme na svadobnej ceste.

Všade nám gratulovali, dostali sme privilegovanú izbu. Manažérka hotela nás osobne privítala a oboznámila nás s ďalším prekvapením, že si môžeme počas pobytu dopriať raňajky na izbu a taktiež romantickú večeru v niektorých z ich reštaurácií. Okrem toho môj milovaný manžel mi zabezpečil nádhernú kyticu a šampanské na izbu. Možno pre niekoho tieto služby nie sú ničím výnimočné, no pre nás to znamenalo veľmi veľa.

Po príchode na pláž sme zostali v nemom úžase, keďže sme oceán videli prvýkrát. Mysleli sme si, že je to sen. Rada by som vám to opísala bližšie, ale to sa nedá, jednoducho to treba zažiť aspoň raz za život. Všade boli ľudia veľmi ochotní, milí usmiatí, nápomocní. Barmani a všetci sa na nás vždy usmievali od rána až do noci, povedzme si, že je to niečo výnimočne, keďže u nás na Slovensku to nie je zvykom. Po rozhovore s našou delegátkou, ktorá mimochodom vedela po česky, sme si zarezervovali dva výlety.

Štvrtok večer sme sa vybrali na koncert najznámejšej kapely na Kube – Buena Vista. Do hotela po nás prišli starodávne autá, ktoré nás priviezli na miesto činu. V cene sme mali alko aj nealko nápoje. Na pódiu boli pripravené hudobné nástroje, ktoré rozprávali sami o sebe. Vo vzduchu bolo cítiť neskutočnú energiu. Keď prišla dvanásťčlenná kapela na pódium, došli mi slová. Z tých ľudí vyžarovala taká energia a dobro, že sa to slovami ani opísať nedá. Zrazu bolo počuť iba uno, dos, tres a začali všetci hrať. V tej chvíli zastal čas a my s mužom sme boli v siedmom nebi.

Obaja milujeme a žijeme hudbou, práve preto to bolo pre naše uši niečo neuveriteľné. Dvojhodinový koncert skončil tak, že sme všetci tancovali na svojich miestach a užili sme si to najviac. Bol to neopísateľný zážitok. Vybrali sme si najhorúcejší deň, keď sme po dvojhodinovej ceste dorazili do hlavného mesta Kuby, do Havany. Čakala nás celodenná prehliadka mesta.

Budem sa opakovať – Havanu treba zažiť. Navštívili sme 4 najhlavnejšie námestia, kde boli historické budovy, kostoly. Na každom rohu nájdete reštauráciu, bar, kaviareň, ale čo je najpodstatnejšie, z každého miesta znejú rytmy rumby, bachaty, salsy. Len ste si zavreli oči a počúvali tú nádhernú hudbu.

Okrem toho sme navštívili pamätný dom Ernesta Hemingwaya, ktorý skrýval v sebe mnoho krásy. Mnohí ani netušia, že jeden z najkrajších cintorínov sa nachádza práve v Havane. Neverili by ste, že je to cintorín. Nesmela chýbať jazda na starodávnych autách. Podvečer sme navštívili bar, kde najčastejšie chodieval Hemingway. Tento bar je známy aj tým, že ponúka najlepšie daiquiri v Havane. Veru, z vlastných skúseností to môžem potvrdiť, že je to pravda.

Brázdili sme ulicami Havany, kde si domáci svojpomocne privyrábali a predávali svoje produkty. Večer sme zakončili na hradbe, odkiaľ každý deň o deviatej vystrelia jednu muníciu z dela, čo označuje koniec dňa a začiatok nočného života. Vedela by som o Kube písať mnoho, no jedno vám môžem povedať. Kuba a život na Kube ma dostal viac než som to očakávala. Keď zrazu vypadnete z uponáhľaného sveta, kde všetko treba rýchlo, načas a okamžite do sveta, kde vládne pokoj a láska, uvedomíte si, že život môže byť krásny.

Naozaj sme si s manželom užili každú jednu minútu, ktorú sme na Kube strávili. Uvedomili sme si, že láskou, pokorou a pokojom človek zvládne aj nemožné. Kuba vás naučí mať rád a žiť s úsmevom za akýchkoľvek podmienok. Nič by som nemenila na našej svadobnej ceste. Bola naša a výnimočná. Prajem každému z vás, aby ste sa tam aspoň raz dostali a zažili kúsok raja na zemi.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe