5 tipov, kam na svadobnú cestu na Slovensku

 • 6. júl 2020
 • Dana Račko
 • isifa / Shutterstock

Keď sa povie vysnívaná svadobná cesta, väčšinou si predstavíme zahraničnú exotiku a luxus. Nesmie tam chýbať slnkom zaliata pláž, horúci piesok a rozbúrené more. Niekedy skrátka máme pocit, že susedov trávnik je občas zelenší ako ten náš :-). Nie vždy je to tak! Presvedčte sa, že aj naša krajina ponúka miesta, kde môžete prežiť dokonalé medové týždne. Kam na svadobnú cestu na Slovensku?

1. Ždiar

Milujete hory a slovenské tradície? V tom prípade je pre vás dedinka pod Tatrami tým pravý miestom na svadobnú cestu. V Ždiari zažijete všetko, čo sa neodmysliteľne spája so slovenskou kultúrou. Užite si pravú goralskú romantiku a nevynechajte jazdu na koči, v zime vás zasa kone potiahnu na saniach. Počas jazdy si môžete vychutnať úchvatný výhľad na hory a maľované drevenice. A keď budete mať šťastie, možno stretnete miestnych obyvateľov oblečených v kroji.

Ždiar je totiž jednou z mála slovenských dedín, kde i v 21. storočí nie je kroj raritou. Ak by ste ho predsa nezazreli, navštívte Izbu ľudových tradícií. V nej iste vzhliadnete všetko, po čom vaše slovenské srdce túži. Pre milovníkov turistiky je okolie priam stvorené. V blízkosti Ždiaru máte nekonečné možnosti, kam sa vybrať za prírodou. Turistickými chodníkmi sa dostanete napríklad na Zelené pleso, Kapské sedlo, Jahňací štít, Téryho chatu či Ždiarsku vidlu. Neďaleko je aj Belianska jaskyňa a kvalitné lyžiarske vleky. Skrátka, v Žiari si príde na svoje každý.

2. Rajecké Teplice

Pre tých, ktorí sa chcú cítiť ako v raji, nie je nič lepšie ako Rajecké teplice. Dokonalý oddych, úžasné kúpele a procedúry od výmyslu sveta. Ráno masáž, na obed fínska sauna a k večeru čokoládový zábal… Hmm, mňam! To skrátka musíte ochutnať :-). Vrelo odporúčame napríklad romantickú masáž pre dvoch alebo pobyt v relaxačnej zóne s upokojujúcim výhľadom na akvárium so sladkovodnými rybami.

Z tohto raja jednoznačne nemôžete odísť bez toho, aby ste neochutnali liečivú vodu. Vzácny liečivý prameň nájdete priamo v kúpeľnom parku v Rajeckých Tepliciach. No a keď budete dokonale oddýchnutí, odbehnite si na výlet na hrad Lietava, ktorý je len 5 km od mesta alebo zájdite do neďalekej Rajeckej Lesnej, v ktorej nájdete najväčší slovenský betlehem. Celé dielo je 8,5 m dlhé, 2,5 m široké a 3 m vysoké. Spolu je tu rozmiestnených cca 300 postáv, z ktorých sa až polovica pohybuje.

3. Domaša

„Domaša, Domaša, ti ši picha naša…“, spieva sa v jednej východniarskej piesni. Pre milovníkov mora, ktorým sa nechce za hranice, odporúčame naše „slovenské more“ – Domašu. Okrem plávania a slnenia, ponúka obľúbená lokalita veľa možností na voľný čas a zábavu. Pokiaľ plánujete svadobnú cestu počas letnej sezóny, Domaša vám ponúkne všetko, čo sa vám zažiada.

Čo poviete na romantickú plavbu loďou či spoločné člnkovanie pri západe slnka? Žiada sa vám viac adrenalínu? Vydajte sa na let nad Domašou a spoznávajte jej krásu rovno z oblakov. Určite musíte vyskúšať aj vodné lyže a v prípade, že si chcete zažúrovať, naplánujte si svadobnú cestu v čase konania niektorého z hudobných festivalov. Slnko, voda, zábava… Ešte stále si myslíte, že za morom treba vycestovať do zahraničia?

4. Bojnice

Hoci Bojnice patria medzi menšie mestá, rozhodne majú čo ponúknuť i čerstvým novomanželom. Ak ste ako deti nikdy neabsolvovali školský výlet na Bojnický zámok a do zoo, rozhodne to musíte napraviť. Ani v prípade, že ste bojnické klenoty už videli, nedávajte tomuto mestu červenú. Vraví sa totiž, že miesta, ktoré sme už navštívili, dostanú celkom nový rozmer, ak k nim znova zavítame s milovanou osobu. Možno aj toto bude ten prípad :-).

Zaujímavosťou je, že práve na Bojnickom zámku sa nakrúcala rozprávka o odvážnej princeznej Fantaghíro. No a prečo nakuknúť aj do zoo? Je jednoznačne tou najväčšou a najkrajšou na Slovenku. Žije v nej viac ako 400 druhov zvierat, ktoré môžete nielen pozorovať, ale aj kŕmiť. Obhliadka zámku a zoo vám iste dajú zabrať. Preto určite oceníte možnosť oddychu či pikniku v upravenej záhrade pod zámkom. Romantickou bodkou za pobytom môže byť večera v niektorej z mestských reštaurácii pod zámkom.

5. Orava

Hneď pri príchode do tohto krásneho kraja vás privíta pohľad na majestátny Oravský zámok. Po jeho obhliadke si pochutnajte v niektorej z miestnych kolíb s tradičnými slovenskými jedlami. Popoludňajšiu kávu si vypite trebárs na vyhliadkovej plavbe po Oravskej priehrade. Súčasťou týchto plavieb je aj zastávka na Ostrove umenia. Nájdete tam kostolík, v ktorom sú vystavené expozície tradičného ľudového umenia. Drevené plastiky, maľby na skle a exteriérové kamenné skulptúry, to všetko ponúka miesto, kde kedysi stálo päť osád.

V okolí Kraľovian neobíďte až 38 metrov vysoký Šútovský vodopád. Dostaneme sa k nemu z obce Šútovo po modrej turistickej značke, opačným smerom od Chaty pod Chlebom okolo Mojžišových prameňov. Ďalšou oravskou raritou je najvyššia socha Krista na Slovensku. Spod jeho nôh je krásny výhľad nielen na obec Klin, ale aj na Oravskú priehradu a Roháče.

Pri dobrom počasí dovidieť až do poľského Zakopaného na vrch Giewont. Monument na kopci je vysoký 9,5 metra, rozpätie rúk má šírku 7 metrov, hmotnosť aj s podstavcom 23 ton. Za návštevu určite stojí aj drevený gotický kostolík v Tvrdošíne. Určite neostaňte stáť pred jeho bránou a nakuknite do vnútra, neoľutujete.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe