Svadobné hry alebo, čo všetko môžete pripraviť pre vašich svadobčanov

 • 8. apr 2021
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Svadba býva jednou veľkou oslavou plnou zábavy, avšak občas treba tej dobrej zábave trošku pomôcť, prípadne niektorí mladomanželia uprednostňujú pre svadobčanov svadobné hry, pred klasickým tancovaním sa na parkete.

Tak či onak, pripravili sme pre vás prehľad svadobných hier, ktoré v prípade záujmu môžete do vášho programu zaradiť aj vy.

Metlový tanec

Ide o jednu z najznámejších tanečných hier, pričom jeden z družbov má namiesto klasickej partnerky ako tanečnicu metlu. Vždy, keď hudba prestane hrať, musia sa páry preskupiť a ten, kto zostane bez partnerky, opäť tancuje s metlou. Je to veselá aktivita, pri ktorej sa vaši hostia bližšie spoznajú.

Obdobou tejto hry je aj tanec s metlou pri stoličkách, pričom sa osoba tancujúca s metlou určuje podľa toho, komu nezostane voľná stolička. Stoličiek však v každom kole ubúda a napokon ostane na parkete iba jeden pár a tanečník s metlou.

Klobúkový tanec

Rovnako obľúbená tanečná aktivita určená pre pánov. Tanečníci sa postavia do kruhu, chytia sa za ramená a do rytmu hudby si vymieňajú klobúky. Tempo hudby sa postupne zrýchľuje a ten, komu klobúk padne na zem, vypadáva z hry.

Valčekový tanec

V tejto hre neexistujú víťazi ani porazení, iba zabávajúci sa svadobčania. Ide tu o predávanie si valčeka medzi kolenami tak, aby sa nedotkol zeme. Hra sa hrá, kým nedohrá hudba. Valček si môžu presúvať iba páni, ale, samozrejme, môžu sa zapojiť aj odvážnejšie dámy.

Stoličkový tanec

Ide o veľmi známu tanečnú hru, kedy všetci svadobčania tancujú do kruhu a na každého, okrem jedného, pripadá jedna stolička. Vždy, keď hudba prestane hrať, všetci si musia posadať. Ten, kto ostane stáť bez stoličky, z hry vypadáva. Takto hra pokračuje, až kým nezostane na parkete posledný tanečník.

Tancovanie v kruhu podľa dĺžky manželstva

Keďže svadba je oslavou lásky, prečo si nepripomenúť aj lásku ostatných hostí? Hudobníci postupne pozývajú na parket hostí, ktorí tvoria pár menej ako päť rokov, následne manželov, ktorí sú spolu zosobášení menej ako päť rokov, potom desať rokov a tak ďalej. Samozrejme, pár, ktorý je spolu najdlhšie, odmeníte potleskom.

Balónový tanec

V tomto prípade má každá z tancujúcich dám na nohe uviazaný balón, pričom jednotlivé páry sa navzájom snažia tieto balóny prasknúť. Pár bez balóna totiž vypadáva z hry.

Hry s alkoholom

Ide o najjednoduchšie hry založené na spoločných znakoch svadobčanov. DJ alebo starejší postupne k pripíjaniu vyzýva hostí, ktorí sa napríklad narodili v rovnaký rok či mesiac, ktorých krstné meno sa začína na rovnaké písmeno a podobne. Hostia si potom spolu štrngnú a pripijú si. Ide o lepšie spoznanie sa.

Hľadanie nevesty / ženícha

V tomto prípade hľadá ženích nevestu spomedzi ostatných podľa nohy či zadku, ruky alebo čohokoľvek, čo si vymyslíte. Do radu sa postavia družičky, prípadne aj prítulní družbovia a ženích so zaviazanými očami musí hmatom podľa stanovenej partie identifikovať svoju nevestu. Samozrejme, obnovou je hľadanie ženícha medzi ostatnými, kedy má oči zaviazané nevesta.

Sťahovanie podväzku

Pre odvážnejších je tu hra s názvom sťahovanie podväzku. Ide o to, aby ženích svojimi ústami, bez pomoci rúk stiahol neveste podväzok z nohy cez obutú topánku, pričom jeho počítanie komentuje starejší. Po zdarnom ukončení hry ženích hádže podväzok neženatým mužov v miestnosti rovnakým spôsobom, ako nevesta hádže kyticu slečnám.

Manželský súd

Ide o hru, ktorú si zvyknú dopredu pripraviť ženíchovi kamaráti. Spoločne sa preoblečú do sudcovských rúch, usadia sa do stredu miestnosti a prebieha inscenovaný súd s mladomanželmi za zapretie slobody. Po ukončení súdu dostanú nevesta so ženíchom zábavný text o svojom previnení na ozdobnom papieri s pečaťou. K tomuto „certifikátu“ často dostanú aj hrkálku, cumlík či varešku.

Krčenie obrúska

Ide o hru s mierne erotickým nádychom, kedy dámy musia pohybmi svojich zadných partií čo najviac pokrčiť obrúsok položený na pánskych stehnách.

Topánkový kvíz

Ide o kvíz pre ženícha s nevestou, kedy opretí o seba chrbtami odpovedajú zdvihnutím jednej z topánok. Každý z nich v ruke drží jednu svoju a jednu topánku svojej polovičky. Pokiaľ je odpoveďou nevesta, zdvíhajú nevestinu topánku a pokiaľ ženích, dvíhajú naopak tú jeho. Samozrejme, je tu možnosť zdvihnúť obe topánky. Závisí od položených otázok.

Sľuby svokier

Táto hra je určená pre svadobné mamy, ktoré si dopredu pripravia svoje sľuby a pobavia tak celé osadenstvo. Spoločne predčítavajú tento text (prípadne si ho upravia podľa vlastných predstáv):

„Sľubujeme pred týmto slávnostným zhromaždením, že budeme pre našich mladých iba samým potešením. Že budeme variť, právať a vnúčence s radosťou opatrovať. Chvíľu jedna, potom druhá, aspoň doma nebude nuda. Peniaze, ktoré by sme ľahko minuli samy, mladým s radosťou odovzdáme, pretože ich rady máme, a tak svoje dobré meno svokry zachováme. O spoločenský život sa im postaráme, plagáty o plesoch všetky prečítame. Kde bude zábava či disco, ďaleko a či blízko, dopravu i varovanie detí zaistíme, aj keď sa pri tom samé nevyspíme. Keď si zať trošku vypije, alebo sa nevesta s nami pobije, všetko pekne ututláme, nesmie odísť domov k mame. A aj keby sa nám vrátili spiatky, naďalej budeme dobré svatky. Buďme zdravé, neubližujme si, po poháriku ako svokry vypime si. Tak prisaháme!“

Jedenie torty

Ide o hru, kedy sa na menší stôl uprostred parketu položia tanieriky s kúskami torty. Dobrovoľníci sa pretekajú, kto dokáže zjesť svoju porciu najrýchlejšie, avšak, bez použitia rúk.

Svadobná tombola

Počas večera rozdajte svadobčanom (prípadne predajte za drobné mince alebo im ich dajte za vypitie poldecáčika) tombolové lístky.

V rámci programu žrebujte niektorú z vtipných výhier. Napríklad:

 • Osobný strážca – valček na cesto
 • Osvetlenie do celého bytu – rodinné balenie čajových sviečok z hypermarketu
 • Romantická večera pre dvoch – 2x Vifon instantná polievka so sviečkou v tvare srdca
 • Puzzle pre náročných – strúhanka v nádobe s fotkou rohlíku
 • Alpy v zime – 2 fľaštičky Alpy poprášené práškovým cukrom
 • Jedálenský servis – plastový set pre párty: taniere, poháre, príbor, servítky
 • Zájazd pre 2 osoby podľa vlastného výberu – 2 lístky na MHD

Okrem uvedených existuje samozrejme ešte veľké množstvo svadobných hier, ktoré môžete zaradiť do vášho programu. Určite sa poraďte s vaším DJ alebo starejším, aké hry robievajú oni a čo by vám ešte vedeli odporučiť. Príjemnú zábavu!


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.3.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  12 najväčších partnerských zhôd podľa zverokruhu
  12 najväčších partnerských zhôd podľa zverokruhu