Svadobné menu, ktorým potešíte každého hosťa
Vynikajúce jedlo nepochybne patrí k tak významnej udalosti, akou je svadba. Čo však robiť v prípade, že vaši hostia trpia rôznymi potravinovými alergiami, či intoleranciami, prípadne sa sami rozhodli so svojho jedálnička vyradiť určitú skupinu jedál, či potravín?
Najvýhodnejšie pre vás je staviť na svadobné menu, z ktorého si vyberie každý a vy tak ulahodíte všetkým hosťom bez toho, aby ste museli každému zabezpečovať menu zvlášť. Na čo si teda dať pozor? Akým jedlám sa vyvarovať? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky sa dozviete v nasledujúcom článku.
Predjedlo
Predjedlo býva uvítaním do celkového svadobného menu. V tomto prípade je zo všetkých jednotlivých chodov najjednoduchšie nakombinovať potraviny tak, aby ste uspokojil všetkých.
Stavte na potraviny, z ktorých sa nejaký ten kúsok vyberie každý. Kúsky parmskej šunky, hobliny parmezánu, malý zeleninový šalát a k tomu banketka a nasýtite všetkých. Vegetarián odloží mäso, vegán aj syr, ľudia trpiaci na laktózu syr rovnako vynechajú a hostia s intoleranciou na lepok odložia na bok pečivo. Dôležité však je, aby sa pečivo nedotýkalo iných potravín.
Samozrejme predjedlo, ktoré sme uviedli, nie je jediné svojho druhu a predstavivosti sa medze nekladú :-). Snažíme sa vám len ukázať spôsob, ako pri skladaní svadobného môžete uvažovať, ak máte viacero hostí, ktorí si musia alebo chcú v potravinách a jedlách preberať, ak sa chcete týmto požiadavkám venovať.
Polievka
Čo sa týka polievky, v tomto prípade pôjde zrejme o najväčší oriešok. Vyhovieť všetkým asi jednou polievkou nebude možné. Hostia trpiaci intoleranciou na laktózu by pri hovädzom, či slepačom vývare problém mať nemali, pri hosťoch s celiakiou je najlepšie staviť na ryžové alebo bezlepkové rezance a máte vystarané.
V prípade vegetariánov a vegánov, môžete staviť na zeleninovú polievku ako je minestrone, a teda ponúknuť buď všetkým hosťom takýto typ polievky alebo podávať obe varianty a ponechať pozvaným možnosť výberu. Je to len na vás a samozrejme to záleží aj od počtu takto sa stravujúcich hostí.
Hlavné jedlo
Čo sa týka hlavného jedla, rovnako ako v prípade predjedla, máte možnosť kreovať a kombinovať na tanieri z každého rožku trošku, aby ste oslovili všetkých hostí.
Prílohy sa najčastejšie kombinujú ako opekané zemiaky, či hranolky a dusená ryža. V tomto prípade, by nemusel mať problém ani jeden z vašich hostí, ale určite si odsledujte, či náhodou kuchári nemastia zemiaky maslom, prípadne pri ich opekaní nepoužívajú trošku múky. Zeleninová obloha, či šalát v miske je rovnako neškodný a pokiaľ sa niekomu ponúknutý mix zeleniny nepáči, jednoducho ho odsunie bokom.
Náročnejšie to už však býva s hlavnou častou tohto menu. Väčšinou ide o kombináciu vyprážaného a prírodného mäsa. V tomto prípade celiatici vynechajú vyprážané, hostia s bezlaktózovou diétou by mali byť obmedzení (pokiaľ do prírodného závitku nepoužijete syr), ale náročnejšie to bude s vegetariánmi a vegánmi.
V prípade hostí nekonzumujúcich mäso, by zrejme bolo vhodné nahradiť ich hlavnú zložku menu pokrmom, ktorý bude určený pre nich. Či už stavíte na syrové varianty jedla alebo tofu a šošovicu.
Pokiaľ máte na vašej svadbe veľké množstvo hostí, ktorým musíte stravu prispôsobovať, možno by bolo vhodnejšie staviť na servírovanie jedál na podnosoch, kde si každý v hostí naloží priamo to, čo má rád, prípadne nastaviť celú hostinu na raut a nechať hostí naberať si všetky ponúkané pokrmy.
V tomto prípade ešte musíte spomenúť niekoľko pravidiel. V prípade rýb buďte veľmi obozretní. Ide o pokrm so špecifickou arómou a v tomto prípade sa nájde značné množstvo odporcov niektorých ich druhov. Pokiaľ si neviete predstaviť svadbu bez vášho obľúbeného lososa s rezom citróna, nechajte toto jedlo radšej do polnočného bufetu.
Ďalšou kontroverznou potravinou sú hríby, prípadne plesnivé syry. Pokiaľ plánujete k prírodnej časti mäsitého pokrmu servírovať napríklad omáčky z uvedených potravín, najvhodnejšie riešenie je nechať ich v samostatnej nádobke, či už na kraji taniera alebo väčšej nádobke na jednotlivé stoly. Nikdy neponúkajte hosťom jedlo, ktoré je už omáčkou dotvorené. V mnohých prípadoch by ste tak obmedzili ako celiatikov, hostí s intoleranciou na laktózu, tak aj odporcov spomínaných špecifických potravín.
Dezerty
Čo sa dezertov týka, obmedzení v ponuke bude určite menej ako v predchádzajúcich príkladoch. Keďže na svadbe sa to len hemží množstvo sladkých dobrôt, z ktorých si hostia môžu vybrať podľa chuti, stačí, keď budete myslieť na jednotlivé obmedzenia stravovania vašich hostí a každému dáte možnosť sa niečím ponúknuť. V prípade bezlaktózovej diéty môžete staviť napríklad na punčové rezy, makarónky alebo dezerty so špeciálne upravenou mliečnou zložkou.
U celiatikov treba myslieť na koláčiky úplne bez múky, ako sú už spomínané makarónky, či rôzne dezertné poháriky, prípadne staviť na koláče vyrobené zo špeciálnej múky. Pre diabetikov by ste rovnako mohli pripraviť ponuku dobrôt, ktoré si môžu bez obáv vziať, či už s obmedzeným množstvo cukru alebo dezertov vyrobených z umelých sladidiel alebo stévie.
Určite nezabudnite na ovocie, ktoré si môže bez výčitiek vziať úplne každý. Keď už si dáte námahu s tým, aby si vo vašej ponuke dezertov každý našiel ten pravý, nezabudnite ich označiť. Veľmi štýlové a aktuálne sú rôzne drobné zápichy do koláčikov, ktoré nás mini formulkou môžu informovať, kto si na nich môže zamlsať. Napríklad označenie „Som diabetický, dobrota bez výčitiek“ alebo „Som bezlaktózový, vezmi si ma“ :-).
Polnočný bufet
Posledným pohostením hostí býva polnočný bufet. V tomto prípade ide o raut, kde si každý z hostí naberie to, na čo má chuť. V tomto prípade môžete skĺbiť všetky doposiaľ uvedené informácie. Ponúknite hosťom jedlá, z ktorých budú niektoré bezlepkové, niektoré bezlaktózové, iné bezmäsité, či vegánske.
Ide o to, aby si každý našiel to svoje a vy ste tak vytvorili svadobné menu, ktorým potešíte každého hosťa.
Pridaj príspevok