11 skvelých tipov, ako si vybrať dokonalé svadobné topánky
V svadobný deň túži byť každá nevesta dokonale výnimočnou a jedinečnou. Pod tento pocit sa nevyhnutne podpisuje výber svadobných šiat, doplnkov i svadobných topánok. Je bežné, a navyše celkom pochopiteľné, že budúce nevesty venujú svoju pozornosť predovšetkým výberu svadobných šiat. A to právom, veď sú predsa tou najdôležitejšou výbavou „novopečenej“ nevesty. No napriek tomu netreba zabúdať ani na detaily.
Svadobné topánky pre nevestu
Nepochybne najmarkantnejšie z týchto detailov sú práve svadobné topánky. Nesprávnou obuvou si totiž môžete vyrobiť poriadne faux pas. Pri výbere rozhoduje nielen módny trend, štýl, farba a materiál šiat, ale aj výška podpätku topánok, pohodlie a stabilita počas chôdze. Na nohách ich budete mať predsa viac ako 12 hodín.
Prinášame vám preto zopár inšpirácií, ako katastrofe úspešne predísť a vybrať si svadobné topánky, ktoré splnia svoju svadobnú úlohu perfektne a s patričnou noblesou. Prečítajte si nasledujúci zoznam rád pre výber svadobných topánok…
1. Komfort nadovšetko
Pohodlie, pohodlie, a ešte raz pohodlie. Naň klaďte pri výbere najväčší dôraz. Je dôležité uvedomiť si, že v nich budete stáť, chodiť a tancovať celý deň a noc až do nasledujúceho rána, a pre krásne fotografie sa s nimi vyštveráte aj na extrémne miesta… A to všetko by ste mali zvládnuť v týchto jediných topánkach. Preto si dajte tú námahu a vyberajte s rozumom. Kupovať by ste ich mali v dostatočnom predstihu, aby si na ne vaše nôžky zvykli. Rozchodíte si ich, poprípade si zvyknete na podpätok, a na verejnej premiére v deň „D“ v nich budete kráčať k oltáru oveľa istejšie. Skúste v nich chodiť len tak po byte, alebo v nich povysávajte či uvarte chutnú maškrtu. Čoskoro budú ako vaše druhé papuče, uvidíte.
2. Ujasnite si, aký vysoký by mal byť podpätok
V prvom rade je dôležité, aby vám vaše svadobné topánky dobre „sadli“ a aby ste sa v nich dobre cítili po celý deň. Hneď v závese za pohodlím nasleduje výška podpätku. Vyberajte takú výšku, aby ste v nich vedeli bez problémov chodiť. Tie pravé by vám mali zlepšiť držanie tela, opticky predĺžiť nohy, a pritom veľmi nezaťažiť. Radšej sa tiež spýtajte predavačky v svadobnom salóne alebo vašej hlavnej družičky, ako by ohodnotili vašu chôdzu v nich. Určite vám ochotne a rady s výberom a kúpou svadobných topánok pomôžu.
Verte či nie, je lepšie, ak si vezmete nižšie topánky, ako také, ktoré sú na pohľad síce prekrásne, no niekedy až príliš vysoké či klenuté. Darmo si sama budete namýšľať, aký ladný pohyb v nich predvádzate, pretože v nich nakoniec môžete vyzerať ako balansujúci plameniak pri promenáde na krehkom ľade. Preto sú stredne vysoké podpätky (cca 3 – 5 cm) ideálnou voľbou pre väčšinu neviest. Nízke topánky či svadobné topánky bez podpätku sú skôr vhodné pre vysoké nevesty, ktoré nechcú byť vyššie ako ich partner, prípadne ich rady volia športové typy žien. Treba však upozorniť, že takéto topánky sú viac vhodné pre neformálne svadby alebo svadby v prírode.
3. Stabilita je istota a bezpečnosť
Nemenej dôležitým faktorom pri výbere svadobných topánok je ich stabilita. Ak sa vám v nich noha čo len trošičku kýve, povedzte jasné a nemilosrdné „Nie!“. Vyvrtnúť si členok hneď pri svadobnom pochode by nebol pekný zážitok. Uprednostnite preto pevnejšie a hrubšie formy podpätkov, ktoré sú stabilnejšie, aby ste nakoniec nemuseli neustále premýšľať, ako a kde našľapovať, aby sa vám podpätok opäť niekde nezasekol. Sandále vyzerajú síce pekne, no ak nie ste podpätková preborníčka, zvoľte radšej topánky s pevnejšou štruktúrou a klenbou, napríklad klasické lodičky s plnou pätou a špičkou. Navyše, takéto neprečačkané topánky sa vám budú skvelo hodiť aj k business outfitu, takže sa nemusíte báť, že ich po svadbe nevynosíte. Naopak, jednoducho vymeníte čierne za biele a úspech bude zaručený.
4. Materiál a dizajn topánok
Svadobné topánky by mali byť vyrobené z materiálu, z ktorého máte ušité svadobné šaty. Toto pravidlo nemusíte brať celkom doslovne, týka sa najmä saténových a čipkovaných šiat. V prípade voľby vhodného dizajnu a štýlu topánok, poradíme len toľko – skúšajte viaceré alternatívy. Moderné, jednoduché, bohato zdobené, hranaté, špicaté, oblé… aké vám len padnú do oka. Len tak sa dopracujete k tomu najlepšiemu variantu. Nezavrhujte štýl topánok len preto, že sa vám pri prvom pohľade na nich niečo nepozdáva. Ak si ich obujete, možno budete prekvapené, ako krásne na nohách vyzerajú. Držte sa však pravidla, že čím sú zdobenejšie šaty, tým jednoduchšie topánky by ich mali dopĺňať.
5. Na farbe záleží
Spravidla máte dve možnosti – ladiť topánky tón v tóne so šatami alebo ich neladiť vôbec. Ak sa vidíte v tej prvej možnosti, vedzte, že topánky musia byť úplne rovnakej farby ako šaty, nielen príbuznej. Najväčším prehreškom sú snehobiele šaty a svadobné topánky maslovej farby, alebo naopak. Pamätajte si, že nie sú biele ako biele. Dajte si na to naozaj pozor. Často k tomu stačí zlé svetlo v predajni a máte po jednotnom zladení.
Nemyslite si, že si to nikto nevšimne, pretože to udrie do očí oveľa viac, ako keď si k šatám obujete topánky pastelovej farby. Tie sa dokonca stali hitom ostatných rokov, aj keď to možno na prvé počutie znie trochu neuveriteľne. Ide o svetlú výnimku, pričom však v tomto prípade musíte vymyslieť rafinovaný spôsob, aby želaný kontrast stopercentne fungoval. Nie každý to totiž môže vnímať ako váš zámer. K farebným topánkam je preto lepšie zvoliť jednoduchšie šaty. Tento výber je z veľkej časti vecou dobrého vkusu, keďže je ním možné celý outfit aj úplne pokaziť. Ak v ňom extra nevynikáte a predsa túžite oslniť farebnými topánkami, zverte sa do rúk odborníkom, o ktorých s istotou viete, že majú vkusu na rozdávanie.
Správne zladené farebné svadobné topánky s doplnkami či svadobnou kyticou vám dodajú ten správny šmrnc, a nebudete pôsobiť tak stroho a okukane ako všetky nevesty „naokolo“. S farbou topánok by mali byť zladené aj detaily na ženíchovom obleku (napr. kravata či motýlik) a je dobré, ak túto farbu odráža aj výzdoba v sále. K najobľúbenejším farbám patrí sýta červená alebo modrá, pastelová zelená, žltá či fialová. Je možné tiež použiť metalické farby, ktoré vám dodajú nádych luxusu. Hlavne sa netreba báť, dámy. Len smelo do toho: „Viva là kretivita!“
6. Cena vs. kvalita
Cena topánok je veľmi individuálna. Záleží len od vás, koľko ste ochotné za vaše svadobné topánky zaplatiť. Ani drahé svadobné topánky totiž nie sú vždy zárukou kvality, aj keď, povedzme si úprimne, práve to od vyššej ceny za značku očakávame. Topánky „za facku“ sa vám zase môžu rozsypať už na druhý deň. Venujte preto výberu dostatok času a námahy, iste sa vám to nakoniec vráti. No dovolíme si tvrdiť, že zlatou strednou cestou určite nič nepokazíte.
7. Topánky podľa miesta svadby a ročného obdobia
Za svadobné topánky v zime sa môžu považovať aj jemné šnurovacie čižmičky, v lete to môžu byť elegantné sandáliky. Dajte však pozor na to, že sandále sa zásadne nosia bez pančúch! To isté platí aj pre topánky s otvorenou špičkou či pätou, preto sú vhodné naozaj len na leto. Naopak, uzavreté lodičky si pančuchy vyžadujú.
Ak plánujete svadbu za hranicami, niekde blízko piesočných pláží, rátajte s tým, že svadobné topánky sa budú líšiť od tých, ktoré by ste si klasicky obuli. V topánkach na podpätku by ste sa totiž doslova a do písmena zaborili do piesku. To platí aj pre svadobnú hostinu v záhrade, na rozdiel od piesku sa tu ale zapichnete do trávnika. To však neznamená, že si musíte obuť práve plážové žabky…
Skúste napríklad baleríny. Sú pohodlné a dobre sa v nich chodí. Obľúbené sú aj sandále „gladiátorky“. Efektne sa hodia najmä k voľným, vzdušným šatám a skvele sa k nim kombinujú doplnky. Čo sa týka piesočnej pláže, môžete skúsiť ísť naboso, len s háčkovanou ozdobou okolo členku či na vrchnej strane chodidiel. Podčiarkne to vašu ženskosť a nežnosť. Nielen nevesty, ale aj nastávajúci mladí páni, by nemali zabudnúť prispôsobiť prostrediu svoje svadobné topánky. A upozorniť by ste mali aj vašich hostí.
8. Náhradný pár topánok
Skvelá voľba, najmä pre nevesty, ktoré zvažujú vyššie podpätky, je mať pripravené náhradné svadobné topánky. Kúpte si jedny s nižším podpätkom (alebo dokonca bez) a v priebehu večera sa môžete kedykoľvek prezuť. Uľavíte svojim nôžkam a žiadna zábava vám neujde.
Ak plánujete svadbu v zime, oceníte ich aj ako prezuvky do sály namiesto čižmičiek. Môžete si ich kúpiť aj ako svadobné topánky k polnočným šatám. "Zabijete hneď dve muchy jednou ranou“.
9. Najprv šaty, potom topánky
Prečo najskôr šaty? Aj keď sa nájde skupinka ľudí, ktorí tvrdia, že je to vlastne úplne jedno, tak jednoduché to zase nebude. Zohnať šaty k topánkam je oveľa náročnejšie. Ak si najskôr zaobstaráte šaty, bude ľahšie odhadnúť výšku podpätku, farbu aj celkový dizajn svadobných topánok, aby dotvárali váš svadobný outfit a nepôsobili rušivo.
10. Kde sa po topánkach poobzerať?
Okrem kamenných predajní, svadobných salónov a butikov, je vhodnou voľbou takisto internet. Nájdete tam množstvo e-shopov s veľkým výberom svadobných topánok od výmyslu sveta za rozumnú cenu, a ako grátis k tomu si môžete prečítať recenzie a hodnotenia kupujúcich na tovar.
Svadobné topánky si síce nemôžete vopred vyskúšať, no v prípade, ak by vám nesadli, ich môžete vrátiť naspäť v nepoškodenom stave, a vrátené vám budú aj peniaze. Výhoda online nakupovania je aj v tom, že ušetríte čas a vďaka širšiemu sortimentu je väčšia pravdepodobnosť, že nájdete svadobné topánky zodpovedajúce vašim predstavám. Dodacia doba sa líši, zvyčajne je to však v rozmedzí dvoch až štyroch týždňov. Preto je dobré si vytvoriť časovú rezervu.
Za pokus stojí obzrieť si topánky aj v špecializovaných obchodoch pre tanečníkov. Zaručia vám dokonalé pohodlie, výber materiálov a dizajnu však bude pravdepodobne obmedzený.
11. Ten správny čas nakupovať
Kupovať svadobné topánky sa vyberte aspoň mesiac pred svadbou. Kúpa v predstihu je dobrá aj pre prípad nevyhnutnej reklamácie. Na rozdiel od topánok kupovaných na poslednú chvíľu nemusíte mať obavy, že ich reklamovať nestihnete. Keď pôjdete topánky skúšať do kamenných predajní, urobte tak v popoludňajších hodinách. Vtedy sú totiž nohy po celom dni už trochu opuchnuté, a lepšie si teda vyberiete veľkosť, aby vás nikde neomínali.
Svadobné topánky pre ženícha
Svadobné topánky pre ženícha sú tým posledným, čo na seba gentlemani navlečú, no obzvlášť u nich platí, že by ich mali vyberať čo najstarostlivejšie. Topánky sú totiž pre ženícha tým, čím sú svadobné šaty pre nevestu. Nekvalitné topánky totálne zaklincujú aj ten najelegantnejší spoločenský odev.
Typ
Pre ženícha sú to jednoznačne poltopánky. Zvlášť vhodné sú lakovky alebo oxfordky, ktoré majú skryté šnurovanie. Treba podotknúť, že lakovky sa odporúčajú nosiť k fraku či smokingu. Povolené sú otvory po bokoch topánok pre lepšiu priedušnosť, aj decentné ozdoby.
Materiál
Najlepším materiálom je prírodná koža. Podrážka by mala byť takisto kožená. Gumené totiž znemožňujú tancovanie, vŕzgajú a pískajú na kamennej dlažbe i pri chôdzi po parketách, a taktiež sa v nich viac potia nohy. V zime sa toleruje syntetická obuv kvôli nepremokavosti. K elegantnejšiemu obleku sa hodia svadobné topánky z hladšej, lesklejšej kože v jednoduchom prevedení. Pri menej formálnom outfite sa toleruje aj drsnejší povrch a nápadnejšie ozdoby.
Farba
Farebne sa svadobné topánky ladia s opaskom. Pokiaľ bude mať partner hnedé topánky, v rovnakom odtieni musí zostať aj opasok. K tmavému obleku sa hodia čierne, k svetlému hnedé, béžové, prípadne sivé topánky. Svadobné topánky by mali byť vždy o čosi tmavšie ako samotný oblek.
Ponožky
Ponožky by mali byť jednoznačne bavlnené. Vhodné sú antibakteriálne, ktoré pohlcujú pach a pot. Mali by byť tmavé, hladké, jednofarebné a zladené s farbou topánok. Do čiernych topánok patria čierne ponožky, do hnedých možno použiť hnedé, prípadne béžové. Ponožky by mali byť dostatočne dlhé. Dajte si pozor, aby vám nebolo vidieť „holé nohy“ ani pri sedení. V takom prípade je lepšie použiť podkolienky. Absolútny trapas predstavujú mokasíny či sandále k obleku, topánky na bosých nohách, nevyčistené topánky, topánky svetlejšie ako oblek, sandále s ponožkami alebo zošliapané opätky.
Perlička na záver…
Vedeli ste, že v minulosti sa výškou opätku na topánkach určovalo postavenie v spoločnosti? Vysoké topánky boli teda výsadou mužov. Až neskôr si tento doplnok osvojili ženy.
Pridaj príspevok