Svadobný rozpočet: Ako postupovať pri jeho tvorbe a koľko stojí svadba?

 • 3. apr 2024

Ak chcete mať prehľad o financiách alebo máte stanovenú maximálnu sumu za svadbu, ktorú nemôžete prekročiť, mali by ste si hneď na začiatku plánovania rozpísať váš svadobný rozpočet. Spôsobov, ako plánovať rozpočet, je veľa. Začať by ste však vždy mali vytvorením zoznamu položiek a rozdelením priorít. Určite si, na ktorých veciach nebudete šetriť, pri ktorých ste ochotní robiť kompromisy, a ktoré pre vás nie sú až tak dôležité. Nezabudnite sa opýtať na skúsenosti neviest, ktoré majú svoj veľký deň už za sebou. V našom Fóre pravidelne vznikajú diskusie na tému „Koľko stojí svadba?“.

ako dodržať svadobný rozpočet
Zdroj: iStock

Postupovať môžete dvoma spôsobmi

Buď začnete celkovým rozpočtom a potom ho rozdelíte medzi jednotlivé položky, alebo naopak, pridelíte sumy k jednotlivým položkám a potom ich spočítate, aby ste dostali celkový rozpočet.

Ak máte obmedzené financie, je lepšie využiť prvý spôsob. Stanovte si váš maximálny rozpočet za celú svadbu a potom ho rozdeľte medzi jednotlivé položky. K položkám na zozname môžete napísať presné sumy (napríklad: svadobné šaty – 1 000 €), cenové rozpätie (napríklad: kvety – 600 €) alebo percento z celkového rozpočtu (napríklad: priestor na svadbu – 4000 €). Ak nemáte vôbec predstavu, koľko chcete minúť, začnite s jednotlivými položkami. Najskôr priraďte sumy k položkám, ktoré ste označili ako najdôležitejšie a postupne prechádzajte k tým menej dôležitým.

TIP: Položky, ktorá ste v rozpočte označili ako najdôležitejšie, by ste mali zabezpečiť ako prvé. Vždy, keď niečo zarezervujete alebo kúpite, zapíšte si, koľko vás to reálne stálo alebo bude stáť, a odpočítajte túto cenu od celkového rozpočtu, aby ste mali stále prehľad o tom, koľko vám ešte ostáva.

Aby ste sa časom v rozpočte nestratili, udržiavajte ho v prehľadnej tabuľke. Prehľadné možnosti na vytvorenie rozpočtu nájdete v rôznych svadobných plánovačoch. Napríklad aj u nás. 🙂

Neviete, ako na to? Vyskúšajte náš nástroj Rozpočet! Vytvorte si vlastný rozpočet alebo si vyber a uprav jeden z predpripravených vzorov rozpočtov. Viac informácií TU: https://mojasvadba.zoznam.sk/new/budgeting/info/

nástroj svadobný rozpočet na Mojej svadbe
Zdroj: Canva

Koľko stojí svadba a aké sú celkové svadobné náklady?

Svadobné náklady vždy závisia od konkrétneho páru a ich preferencií. Niektoré páry pokladajú za najdôležitejšiu lokalitu a radšej si za ňu priplatia, aj keby to malo zobrať z ich rozpočtu 70%. Iným párom záleží viac na kvetoch, či hudbe. Podľa toho sa potom menia aj sumy alebo percentá pridelené jednotlivým položkám v rozpočte.

Ak vôbec neviete ako začať, tu je príklad, ako môže vyzerať svadobný rozpočet rozložený na percentá.

 • Miesto: prenájom priestoru a svadobné menu = 40%
 • Výzdoba: kvety, svadobný inventár, dekorácie do sály a na svadobné stoly = 10%
 • Oblečenie a doplnky pre nevestu a ženícha: svadobné šaty, šaty po polnoci, oblek a košeľa, topánky, doplnky = 15%
 • Torta a zákusky = 10%
 • Fotograf / kameraman = 10%
 • Hudba = 6%
 • Obrúčky = 3%
 • Vizáž = 3%
 • Tlačoviny (pozvánky, menu, program, menovky, čísla stolov) = 1%
 • Dary pre hostí a doplnky (poháre pre novomanželov, vankúšik na obrúčky, …) = 1%

koľko stojí svadba
Zdroj: iStock

Zoznam položiek, ktoré môžu ovplyvniť váš svadobný rozpočet

Aby ste si mohli vytvoriť bližšiu predstavu, toto sú bežné položky, ktoré sa zrejme objavia aj vo vašom svadobnom rozpočte, a orientačné ceny, s ktorými by ste mali počítať. Ceny sa môžu líšiť v závislosti od mnohých faktorov: jednotlivých dodávateľov, lokalít, počtu hostí, či sezóny. Pri kvetoch môžu byť rozdiely aj v stovkách eur, podľa toho, aký druh zvolíte.

 1. Prenájom priestoru: Väčšina lokalít ponúka prenájom k svadobnému menu zdarma, prípadne zdarma do polnoci.
 2. Občerstvenie: Cena za svadobné menu na osobu (všetky chody vrátane kávy, dezertu a neskorého bufetu) sa pohybujú zvyčajne okolo 35€ a viac
 3. Torta a koláče: Tu sa cena líši v závislosti od počtu hostí, pri 50 ľuďoch počítajte za svadobnú tortu, zákusky a výslužky asi 700€.
 4. Hudba: Kvalitný DJ na celú noc vás vyjde minimálne na 600€.
 5. Svadobné šaty: Požičanie šiat v salóne sa pohybuje od 700€ v závislosti od modelu šiat a lokality. Ak si chcete šaty po svadbe nechať, môžete si ich kúpiť alebo nechať ušiť na mieru. Pri ich zakúpení v salóne počítajte s minimálne 1000 – 2000€ (záleží od značky).
 6. Oblek pre ženícha: Pri obleku rátajte približne so sumou minimálne 300€
 7. Výzdoba: Návleky na stoličky + saténové mašle: prenájom 1,60€ – 1,90€ Dekorácie na stoly (organza, ozdobné kamienky, umelé lupene a pod.): 50 – 80€ Svietniky a sviečky: 20€ – 100€ (záleží od veľkosti a počtu svietnikov a sviečok, ktoré budete potrebovať).
 8. Kvety, kvetinová výzdoba: Pod túto položku spadá svadobná kytica pre nevestu, kvety pre družičky, pierka. Cena sa veľmi líši v závislosti od druhu a počtu kvetov a taktiež od konkrétneho kvetinárstva. Tu je aspoň približné rozdelenie cien:
 • Lacnejšie kvety: tulipán, frézia, kosatec, karafiát, alstromeria, gladioly, solidago, narcis, konvalinka, gerbera, niektoré druhy ruží, liatris,ornithogalum, chryzantéma.
 • Stredne drahé kvety (minimálne 1,50 EUR- 2,50 EUR za kus): ranunculus (iskerník), gerbera, gypsophila (nevestin závoj), delphinium, slnečnica, niektoré druhy ruží, chryzantéma, eustoma (lisianthus), bouvardia, orchidea, hypericum, calla, zvonček.
 • Drahšie kvety (nad 2,50 EUR za kus): ľalia, hortenzia, niektoré druhy ruží, anturia, orchidea (druh cimbidium), calla, pivónia.

9. Odvoz pre novomanželov a hostí: Prenájom svadobného auta vás bude stáť minimálne 300€, orientačná cena za prenájom autobusu pre hosti sa dá vypočítať podľa kilometrov a ceny pohonných látok.

10. Tlačoviny: Pozvánky, menovky, čísla stolov, menu karty a program, zasadací poriadok: 50€ – 100€

11. Obrúčky: V závislosti od veľkosti, typu zlata, počtu kamienkov, gravírovania rátajte s cenou minimálne 300€ za pár.

12. Úprava zovňajšku: Svadobný účes, make-up, manikúra: 250€ – 400€.

13. Fotograf: Cena za tieto služby závisí samozrejme na kvalite samotného svadobného fotografa, ale aj na lokalite. Orientačná suma je minimálne 600€.

14. Kameraman: Kameraman je položka, ktorá takisto súvisí predovšetkým s kvalitou týchto služieb. Môžete však rátať so sumou aj 1000€.

15. Ostatné: Dary pre hostí a drobné doplnky, poháre pre novomanželov, vankúšik na obrúčky a podobné drobnosti vám zo svadobného rozpočtu ukroja približne 40€ – 100€.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely)

Fotografie: thinkstock.com, iStock, Canva

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe