Svadobný rozpočet: Ako postupovať pri jeho tvorbe?

 • 30. okt 2020

Ak chcete mať prehľad o financiách alebo máte stanovenú maximálnu sumu za svadbu, ktorú nemôžete prekročiť, mali by ste si hneď na začiatku plánovania rozpísať váš svadobný rozpočet. Spôsoby ako plánovať rozpočet sú rôzne, začať by ste však vždy mali vytvorením zoznamu položiek a prideliť im dôležitosť. Určite si, na ktorých veciach nebudete šetriť, pri ktorých ste ochotní robiť kompromisy, a ktoré pre vás nie sú až tak dôležité.

ako dodržať svadobný rozpočet

Ďalej môžete postupovať dvoma spôsobmi – buď začnete celkovým rozpočtom a potom ho rozdelíte medzi jednotlivé položky, alebo naopak, pridelíte sumy k jednotlivým položkám a potom ich spočítate, aby ste dostali celkový rozpočet.

• Ak máte obmedzené financie, je lepšie využiť prvý spôsob. Stanovte si váš maximálny rozpočet za celú svadbu a potom ho rozdeľte medzi jednotlivé položky. K položkám na zozname môžete napísať presné sumy (napríklad: svadobné šaty – 500€), cenové rozpätie (napríklad: kvety – 400 – 600€) alebo percento z celkového rozpočtu (napríklad: priestor na svadbu – 40€). • Ak nemáte vôbec predstavu, koľko chcete minúť, začnite s jednotlivými položkami. Najskôr priraďte sumy k položkám, ktoré ste označili ako najdôležitejšie a postupne prechádzajte k tým menej dôležitým.

 • TIP: Položky, ktorá ste v rozpočte označili ako najdôležitejšie, by ste mali zabezpečiť ako prvé. Vždy, keď niečo zarezervujete alebo kúpite, zapíšte si, koľko vás to reálne stálo alebo bude stáť, a odpočítajte túto cenu od celkového rozpočtu, aby ste mali stále prehľad o tom, koľko vám ešte ostáva.
 • TIP: Aby ste sa časom v rozpočte nestratili, udržiavajte ho v prehľadnej tabuľke. Prehľadné tabuľky na vytvorenie rozpočtu nájdete v rôznych svadobných plánovačoch.

Svadobné náklady

Svadobné náklady vždy závisia od konkrétneho páru a ich preferencií – niektoré páry pokladajú za najdôležitejšiu lokalitu a radšej si za ňu priplatia, aj keby to malo zobrať z ich rozpočtu 70%, iným párom záleží viac na kvetoch, či hudbe. Podľa toho sa potom menia aj sumy alebo percentá pridelené jednotlivým položkám v rozpočte.

Ak vôbec neviete ako začať, tu je príklad, ako môže vyzerať svadobný rozpočet rozložený na percentá.

• Miesto: prenájom priestoru a svadobné menu = 40% • Výzdoba: kvety, svadobný inventár, dekorácie do sály a na svadobné stoly = 10% • Oblečenie a doplnky pre nevestu a ženícha: svadobné šaty, šaty po polnoci, oblek a košeľa, topánky, doplnky = 15% • Torta a zákusky = 10% • Fotograf / kameraman = 10% • Hudba = 6% • Obrúčky = 3% • Vizáž = 3% • Tlačoviny (pozvánky, menu, program, menovky, čísla stolov) = 1% • Dary pre hostí a doplnky (poháre pre novomanželov, vankúšik na obrúčky, …) = 1%

Zoznam položiek, ktoré môžu ovplyvniť váš svadobný rozpočet

Aby ste si mohli vytvoriť bližšiu predstavu, toto sú bežné položky, ktoré sa zrejme objavia aj vo vašom svadobnom rozpočte, a orientačné ceny, s ktorými by ste mali počítať. Ceny sa môžu líšiť v závislosti od mnohých faktorov: jednotlivých dodávateľov, lokalít, počtu hostí, či sezóny. Pri kvetoch môžu byť rozdiely aj v stovkách eur, podľa toho, aký druh zvolíte.

1. Prenájom priestoru Väčšina lokalít ponúka prenájom k svadobnému menu zdarma, prípadne zdarma do polnoci.

2. Občerstvenie Cena za svadobné menu na osobu (všetky chody vrátane kávy, dezertu a neskorého bufetu) sa pohybujú zvyčajne okolo 35€ a viac.

3. Torta a koláče Tu sa cena líši v závislosti od počtu hostí, pri 50 ľuďoch počítajte za svadobnú tortu, zákusky a výslužky asi 700€.

4. Hudba DJ na celú noc vás vyjde okolo 600€.

5. Svadobné šaty Prenájom šiat v salóne sa pohybuje od 250€ do 800€ v závislosti od modelu šiat a lokality. Ak si chcete šaty po svadbe nechať, môžete si ich kúpiť alebo nechať ušiť na mieru. Pri ich zakúpení v salóne počítajte 1000 – 2000€ (záleží od značky). V prípade že si dáte svadobné šaty ušiť, určite vás vyjdú menej, ako keby ste ich kupovali.

6. Oblek pre ženícha Pri obleku rátajte približne so sumou 200 – 500€.

7. Výzdoba Návleky na stoličky + saténové mašle: prenájom 1,60€ – 1,90€ Dekorácie na stoly (organza, ozdobné kamienky, umelé lupene a pod.): 50 – 80€ Svietniky a sviečky: 20€ – 100€ (záleží od veľkosti a počtu svietnikov a sviečok, ktoré budete potrebovať).

8. Kvety, kvetinová výzdoba Pod túto položku spadá svadobná kytica pre nevestu, kvety pre družičky, pierka. Cena sa veľmi líši v závislosti od druhu a počtu kvetov a taktiež od konkrétneho kvetinárstva. Tu je aspoň približné rozdelenie cien:

Lacnejšie kvety (menej ako 1€ – 1,50€ za kus): tulipán, frézia, kosatec, karafiát, alstromeria, gladioly, solidago, narcis, konvalinka, gerbera, niektoré druhy ruží, liatris,ornithogalum, chryzantéma. • Stredne drahé kvety (1,50 EUR- 2,50EUR za kus): ranunculus (iskerník), gerbera, gypsophila (nevestin závoj), delphinium, slnečnica, niektoré druhy ruží, chryzantéma, eustoma (lisianthus), bouvardia, orchidea, hypericum, calla, zvonček. • Drahšie kvety (nad 2,50 EUR za kus): ľalia, hortenzia, niektoré druhy ruží, anturia, orchidea (druh cimbidium), calla, pivónia.

9. Odvoz pre novomanželov a hostí Prenájom svadobného auta vás bude stáť približne 300€, orientačná cena za prenájom autobusu pre hosti sa dá vypočítať podľa kilometrov a ceny pohonných látok.

10. Tlačoviny Pozvánky, menovky, čísla stolov, menu karty a program, zasadací poriadok: 50€ – 100€

11. Obrúčky V závislosti od veľkosti, typu zlata, počtu kamienkov, gravírovania rátajte s cenou približne 150€ za pár.

12. Úprava zovňajšku Svadobný účes, make-up, manikúra: 250€ – 400€.

13. Fotograf Cena za tieto služby závisí samozrejme na kvalite samotného svadobného fotografa, ale aj na lokalite. Orientačná suma je 450€ – 900€.

14. Kameraman Kameraman je položka, ktorá takisto súvisí predovšetkým s kvalitou týchto služieb. Môžete však rátať so sumou od 500€ do 1000€.

15. Ostatné Dary pre hostí a drobné doplnky, poháre pre novomanželov, vankúšik na obrúčky a podobné drobnosti vám zo svadobného rozpočtu ukroja približne 40€ – 100€.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: thinkstock.com

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby