Kto môže byť svadobným svedkom a aké sú jeho úlohy?

 • 15. jan 2021
 • Jana Alušicová
 • isifa / Shutterstock

Keď už ste sa rozhodli, že svoj vzťah spečatíte zväzkom manželským, vašu radosť vystriedajú dni plné rozmýšľania a starostí. Či už ste si svoj veľký deň naplánovali v dostatočnom predstihu alebo máte len pár týždňov, na vybavovanie vás toho čaká veľká kopa.

Nech už si vyberiete akúkoľvek svadbu, niečo predsa len majú všetky spoločné. Potrebujete svedkov. Viete však, kto môže byť svadobným svedkom a aké sú jeho úlohy?

Kto môže byť svadobným svedkom

Kto môže byť svadobným svedkom?

Svedok je vaša blízka osoba, ktorá spoločne s vami podpíše zápisnicu o uzavretí manželstva. Nevesta i ženích majú každý svojho vlastného svedka a výber je na každom z nich. Svedok je osoba, ktorú poznáte už nejakých tých pár rokov svojho života. Niekto, na koho ste sa vo svojom živote mohli spoľahnúť, kto vás podržal či vám pomohol.

Mal by to byť človek, ktorý vám vášho partnera odobril a je plne presvedčený o tom, že krok, ktorý ste sa rozhodli urobiť, je správny.

Ako svojho svedka si vyberte niekoho, kto vo vašom živote veľa znamená. Hovorí sa, že vaším svedkom by nemal byť nikto z rodiny, ale nie je to pravidlo, takže, ak ste sa rozhodli pre vášho súrodenca, sesternicu či bratranca, nikto vám takýto výber nemôže zakázať. Rodina či priateľ, dôležité je, že je to pre vás významná osoba, ktorá má byť súčasťou vášho významného dňa.

Svedkovia by mali ako prví počuť ÁNO oboch snúbencov, preto pri svadobnom obrade stoja rovno za nimi. Nevestin svedok za nevestou, ženíchov svedok za ženíchom. Keď sa obrad skončí a novomanželia podpíšu zápisnicu svojimi podpismi, príde rad na svedkov, ktorí svojimi podpismi taktiež potvrdia tento sobáš.

Úlohy svedka na svadbe

Výber svadobných šiat, pozvánky pre hostí, objednanie svadobnej sály, fotografa či hudobníka, zabávanie hostí či dozeranie na plnenie svadobného programu. Aj s takýmito úlohami svedkov som sa stretla, ale osobne by som všetky tieto organizačné veci nechala na družičky alebo na svadobnú agentúru.

Svedkovia sú na vašej svadbe významní hostia, ktorých by som takýmito organizačnými vecami nezaťažovala. Ich oficiálnou povinnosťou podľa zákona je svojím podpisom potvrdiť, že snúbenci vstupujú do manželského zväzku dobrovoľne. A pri tejto ich jedinej povinnosti na svadbe by som aj zostala. Na všetko ostatné tu máte svoje ochotné družičky.

Avšak, predsa ešte jedna úloha by sa pre nich našla, ale nie je povinnosťou na žiadnej svadbe. Ak ste si svojho svedka vybrali naozaj správne a je osobou, ktorá vás sprevádza už roky vaším životom, isto o vás veľa vie. Pozná vašu minulosť, možno i vaše tínedžerské časy a mala by samozrejme poznať už aj váš spoločný život s vaším partnerom, s vaším nastávajúcim manželom.

Presne takáto osoba je ideálna na svadobný predslov. Váš svedok by vyslovil predslov venovaný vám, predslov od ženíchovho svedka by bol určený pre ženícha.

Svedkov predslov

Predslov by si obaja svedkovia mali pripraviť ešte doma, aby si jeho obsah mohli dostatočne premyslieť. V takom prípade, ak aj nie sú najlepšími rečníkmi, predslov, ktorý si vopred pripravia a napíšu na papier, nemôže nič pokaziť. Papier s predslovom môžu mať ako pomôcku, no nemali by celý obsah čítať.

Svadobný predslov by mal byť v každom prípade pozitívny a môže mať v sebe zakomponovaný humor. Nemal by však byť príliš dlhý, aby sa svadobní hostia nezačali nudiť a aby už na konci predslovu nezabudli, čo bolo na jeho začiatku.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe