9 úloh, ktoré môžete prideliť vašim družičkám

 • 3. aug 2021
 • Jana Alušicová

Pri plánovaní vašej svadby je dôležité vedieť, že na to nie ste samy. Okrem ženícha, Vašej mamy a nastávajúcej svokry je tu ešte pár dôležitých osôb, na ktoré sa môžete obrátiť trebárs aj o polnoci. Sú to vaše svadobné družičky, ktorých hlavnou úlohou je byť tu pre vás, či už po psychickej alebo fyzickej stránke. Ich úloha je jasná, pomôcť vám so všetkým, čo budete potrebovať. Preto si za družičky vyberte sestry, kamarátky alebo sesternice, ktoré sú vám blízke a veríte im. Poďme sa pozrieť, aké najčastejšie úlohy na vaše družičky čakajú.

Výber a skúšanie svadobných šiat

Svoje družičky nikdy nenechajte sedieť doma, asistencia pri skúšaní šiat v svadobnom salóne je úloha bezprostredne pre ne. Predsa, kto iný by vám vedel lepšie poradiť? Názor vašej mamy môže byť skreslený, ste predsa jej malé dievčatko, ktoré je krásne za každých okolností. Ale žiadna si predsa nechceme obliecť svadobné šaty, ktoré nám moc nepristanú. A nastávajúcu svokru nechajte tiež radšej doma. Predsa len, vaše mamy majú isto o pár rôčkov viac ako vy a ich názor a vkus nemusí sedieť s dobou. Presne preto tu máte svoje drahé družičky, ktoré možno povedia na rovinu, ktoré šaty sa vám nehodia, ale vedzte, že pre vás chcú len to najlepšie. Počas svadobného dňa vás do nich aj oblečú a celú svadbu budú dozerať na vaše veci, make-up a účes.

Rozlúčka so slobodou

Okrem starostí a príprav na svadbu sa treba trošku aj odľahčiť a zabaviť. Rozlúčku so slobodou pre vás vaše družičky isto pripravia aj bez vášho priania, vy si ale určite čas. A rada nad zlato je, že isto nie večer pred svadbou. Pred svadbou je potrebné si dostatočne oddýchnuť a relaxovať, preto sa radšej rozlúčte predchádzajúci víkend. Vyhnete sa tak tomu, že jednej z družičiek počas obradu bude nevoľno a aj vy si rozlúčku aspoň môžete poriadne užiť.

Pripínanie pierok pre svadobných hostí

Zväčša túto úlohu družičky vykonávajú ešte pred odobierkou, ale nič sa nestane, ak si svoju úlohu splnia hneď po nej. Dôležité je, aby každý hosť – muž mal na saku pripnuté pierko. V niektorých krajoch sa pierka pripínajú len mužom, ale je len na vás, ako sa rozhodnete.

Preberanie kytíc a darov

Ak nastane čas gratulácie, je nevyhnutné, aby vás vaše družičky obklopovali a vy ste im mohli hneď podávať prijaté kytice, dary či obálky s peniazmi, ktoré vám gratulanti darujú. Máte predsa len dve ruky a jednu potrebujete na podávanie ruky gratulantom, takže by ste toho isto moc neuniesli. Na to ale máte svoje družičky, isto sa o to dokonale postarajú.

Ponúkanie zákuskov pred kostolom či úradom

Po obrade sa s vami pred kostolom či úradom budú chcieť odfotiť vaši známi, ktorí síce nie sú pozvaní na hostinu, ale prišli sa pozrieť na váš obrad, ktorý je verejný. Zatiaľ čo sa vy usmievate do fotoaparátu, vaše pracovité pomocníčky – družičky ponúkajú zákusky ostatným ľuďom, ktorí sa prišli na váš obrad pozrieť alebo čakajú na presun na svadobnú hostinu.

Organizácia hostí pri fotení

Pred svadbou si podľa zoznamu hostí môžete zostaviť aj zoznam rodín, s ktorými chcete mať spoločnú fotku. Zoznam odovzdáte jednej z družičiek, ktorá po obrade bude zvolávať hostí na fotenie. Pripraveným šťastie praje a svadobné fotenie bude organizované, plynulé a rýchle. Vyhnete sa tomu, že vaši hostia budú netrpezlivo prekračovať na jednom mieste a rozmýšľať nad tým, kedy sa môžu s vami odfotiť.

Usádzanie hostí

Pri usádzaní hostí na mieste hostiny je potrebné, aby vaše družičky poznali vašich hostí. Prípadne by sa mali vedieť veľmi rýchlo zorientovať a po zistení, kto práve prišiel do sály, ho vedeli rýchlo usadiť. Keďže aj váš partner má isto nejakú blízku osobu ženského pohlavia, či už sestru, sesternicu či kamarátku, vyberte si ju ako jednu zo svojich družičiek. Pomôže vám hlavne vtedy, ak ste na vašu svadbu pozvali aj partnerovu rodinu z väčšej diaľky, ktorú ani vy sama nepoznáte. Zatiaľ, čo vaša kamarátka bude usádzať vašu rodinu, družička z partnerovej strany si pod svoje ochranné krídla zoberie jeho rodinu. Nebudete tak musieť narýchlo zisťovať, o koho ide, na zoznámenie bude ešte času dosť. A čo je najhlavnejšie, nikto z hostí nezostane len tak stáť medzi dverami.

Odčepčenie nevesty

Počas celej hostiny sú tam vaše družičky pre vás a čokoľvek budete potrebovať, radi pre vás vykonajú. Klincom celého večera je odčepčenie. Ak si na odčepčenie nezavoláte folklórny súbor, nahradiť ho môžu práve vaše družičky. Vymenia vám závoj za čepiec a celá táto udalosť bude sprevádzaná ich básňami.

Vyprevádzanie svadobných hostí a výslužky

Vo väčšine rodín výslužky rozdávajú svadobní rodičia, avšak rodičom môžete nechať voľný čas na zábavu a poprosiť družičky, aby sa o výslužky pre hostí postarali. Ak nastane čas, kedy sa pomaly budú vytrácať jedni svadobní hostia za druhými, nesmiete pri tom chýbať nie len vy, ale aj vaše družičky, ktoré spolu s vami im poďakujú za ich účasť a odovzdajú im svadobné výslužky.

Okrem týchto aktivít môžu pre vás družičky spraviť oveľa viac. Je len na vás, o čo všetko ich požiadate. Môžu vám asistovať na toalete, pretože ísť na toaletu sama v svadobných šatách je trošku náročné. Ony vám zaiste pomôžu aj s takouto maličkosťou. A ak ich poprosíte, aby sa postarali aj o zábavu na tanečnom parkete, vašej svadbe k dokonalosti už nebude nič chýbať. Spokojní a zabavení hostia – čo viac si môžete priať? Len aby na vašu svadbu spomínali i ostatní s úsmevom. Nezabudnite však na to, že družičky nie sú vaše slúžky, ale skôr len pomocníčky a aj ony majú právo sa na vašej svadbe zabaviť.


Autor článku: Jana Alušicová / Fotografie: Simona Hulmanová (SHINE VISION – Foto & Video)

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby