Vegetariánske svadobné menu – aké jedlá doň zakomponovať?
Keď sa povie svadba, množstvo ľudí si okamžite predstaví aj famóznu hostinu, množstvo jedál, koláčikov, ale aj rezňov, pečeného a množstvo iných, mäsitých jedál.
V dnešnej dobe, kde sa do popredia dostáva dôraz na zdravé stravovanie a čoraz viac ľudí trpí mnohými potravinovými alergiami a intoleranciami, je veľmi IN aj stravovanie vo vegetariánskom, či vegánskom duchu.
Nie je ojedinelé, že sa medzi nami nájdu nevesty, ktoré si v tomto štýle plánujú aj svadobné menu. Prinášame vám teda hneď niekoľko inšpirácií, na čo pri plánovaní vegetariánskeho svadobného menu nezabudnúť a na čom by si vo vegetariánskom podaní mohli pochutiť aj vaši svadobní hostia.
Ako na to?
Veľmi podstatné je si na začiatok uvedomiť, kto budú vaši hostia. Pokiaľ sa medzi nimi nachádza aj starší ujo Fero z dediny, je dosť pravdepodobné, že jemu takéto menu voňať nebude. Minimálne nie na prvé zoznámenie, chuť vegetariánskych jedál ho zrejme po ich ochutnaní dostane, ale pripravte sa na to, že sa na vaše hlavy sa môže zniesť aj miera kritiky. Veľmi vhodné bude upovedomiť o vašom zámere hostí predom.
Budú tak vedieť, že môžu očakávať niečo iné, nové a napokon sa na tento zážitok budú aj tešiť. Zamyslite sa dopredu, aké všetky jedlá budete na svadbe podávať. Máme na mysli uvítacie kanapky pred miestom konania obradu a hostiny (čo sa týka sladkých dobrôt, koláčikov, výslužky, či candy baru, v tomto prípade vám to starosť robiť nemusí, jedine, že by ste sa rozhodli ísť cestou vegan menu, prípadne raw dobrôt, ale to je už iný príbeh), predjedlo, polievku, hlavné jedlo, polnočný raut.
Keď už máte presnú predstavu o type jedál, ako aj o počte a zložení vašich hostí, je na čase začať uvažovať, akými dobrotami ich ponúknete.
Uvítacie kanapky
Ako sme spomínali, nevesty najčastejšie siahajú po sladkých zákuskoch a drobných koláčikoch. Ak však chcete uvítanie hostí obohatiť aj o slané zahryznutie, zamerajte sa na rôzne pagáčiky, či slané tyčinky a iné drobné pečivo s rôznymi bylinkami, zeleninovými kúskami alebo syrom. Môžete si pripraviť aj malé misky s čerstvými šalátmi, či studeným cestovinovým šalátom.
Predjedlo
V tomto prípade je to veľmi jednoduché. Stačí staviť na rozmanité druhy syrov a šalátov, či už overenú klasiku akou je caprese, prípadne bruschettu so zeleninovou nátierkou. Predstavivosti sa medze nekladú. Vaše predjedlo bude určite pastvou pre oči najmä po farebnej stránke, keďže zeleninové variácie farbami len hýria. Ak chcete, predstavte hosťom niečo nové, ponúknite im humus so žemličkou alebo zeleninové tortilly.
Polievka
Pri polievke môžete pustiť uzdu svojej fantázii a od tradičného vývaru, v tomto prípade zeleninového, môžete prejsť až k brokolicovému, či cviklovému krému. Veľmi efektne bude vyzerať aj polievka so stratenými vajíčkom, prípadne doplnená smotanovým krémom, či šľahačkou. Rovnako môžete siahnuť aj po studených polievkach, alebo drobnom dubákovom cappuccine.
Hlavné jedlo
Rôzne druhy grilovanej, či pečenej zeleniny, doplnené syrom, šalátom, chutnými zálievkami a dresingami, množstvo nakladaných dobrôt, zeleninovo-syrové špízy.
Grilovanie, opekanie, dusenie, varenie, variácií je mnoho a mnoho. Či sa budete snažiť držať našich tradičných jedál ako napríklad bryndzové pirohy, či halušky (samozrejme bez slaninky, prípadne namiesto nej doplnené o restovanú cibuľku) alebo sa necháte zaviesť do exotických kuchýň Indie či Mexika, je to všetko na vás a na vašom snúbencovi.
Vyberte sa cestou, ktorú uprednostňujete vy dvaja a ponúknite vašich hosťom niečo podľa vašej chuti. Je to predsa deň o vás dvoch. Ak sa obávate prijatia takéhoto menu, ponúknite hosťom niečo, čo poznajú pretavené do vegetariánskej kuchyne. Čo takto vyprážaná zelenina, plnené rolka zo syra haloumy, prípadne perkelt zo šampiňónov?
Polnočný raut
Opäť množstvo zeleniny, šalátov, špízov, tortíl, ale aj zemiakov, ryže, či batátov, tekvice.. budeme sa opakovať, ale chutných vegetariánskych jedál je nespočetné množstvo.
Určite odporúčame, rovnako ako aj pri tradičnom menu, staviť na to, aby v polnočnom bufete bolo niečo vyprážané, niečo grilované, niečo naprírodno, niečo na šťave, ako prílohy – niečo z miešanej zeleniny, zemiaky, ryža, šaláty – nejaký s majonézou, či iným výrazným dresingom, iný s jemnou zálievkou. Určite nezabudnite ani na cestoviny a množstvo ich vegetariánskych variácií. Zaujímavé sú aj plnené palacinky, či taštičky plnené zeleninou.
Vo vegetariánskych jedlách má neodmysliteľné zastúpenia aj sója, či už ako samotná plodina, prípadne ako sójové mäso alebo tofu syr. Zakomponujte teda do vášho menu aj niečo z tejto plodiny – môžete staviť na rezne zo sójového mäsa alebo soté zo sójových plodov, prípadne tofu. Obľúbené bývajú aj sýte výrazné polievky, ako napríklad vegetariánska kapustnica.
Okrem vareného môžete hosťom ponúknuť aj studené syrové misy s množstvom domácich, ale aj zahraničných syrov, či už s plesňou alebo bez. K tomu stačí priložiť okrem čerstvej zeleniny aj niekoľko misiek s nakladanou zeleninou ako olivy, artičoky, paradajky, baklažán, či cibuľky alebo patizón.
Pridaj príspevok