Všetko, čo potrebujete vedieť o svadobnom líčení

 • 3. jún 2024
 • Barbora Babicová
 • iStock

Krása, prirodzenosť a pohodlie. Ideálne svadobné líčenie by malo spĺňať tieto tri kritériá. Nevesta je predsa kráľovnou dňa, mali by ste sa cítiť krásna, ale zároveň sama sebou. A hlavne – malo by vám to byť pohodlné, nič by vás v ten deň nemalo obťažovať a prekážať vám.

Ako docieliť dokonalé svadobné líčenie?

Starostlivosť o pleť by mala byť pre každú ženu samozrejmosťou. Výnimkou by nemali byť ani posledné hektické predsvadobné týždne. Svadobné prípravy dajú poriadne zabrať, doprajte si preto pravidelný relax a pleťové procedúry v profesionálnom salóne. Pravidelným čistením pleti a aplikáciou jemného pílingu, pleťovej masky a výživného krému bude vaša pleť v deň D dozaista žiariť.

A o to krajšie bude vyzerať aj váš svadobný make-up. So starostlivosťou o pleť je potrebné začať hneď. Neodkladajte to až na mesiac pred svadbou. Uvidíte, že sa vám to vyplatí.

Permanentný make-up pre nevestu

Ak túžite po novom obočí, očných linkách či po plnších perách, odporúčame vám navštíviť kozmetický salón v dostatočnom časovom predstihu, ideálne 3 mesiace pred svadbou. V niektorých prípadoch je totiž nutná následná korekcia či pretetovanie obočia (alebo očných liniek), ktorú je možné vykonať až po niekoľkých týždňoch. Okolitá koža (obzvlášť v okolí očí) je veľmi citlivá, a tak môže dôjsť i k rôznym opuchom či nebodaj k alergii.

Rovnaké pravidlo platí i v prípade aplikácie umelých rias. Ak počas svadobného dňa nechcete spod dlhočizných 4D mihalníc kotúľať slzy, uistite sa, že na použitý lep nie ste alergická.

Prečítajte si aj článok Všetko o umelých mihalniciach.

Liečba kožných problémov pred svadbou

Uhry či vyrážky nemusia byť iba výsledkom nesprávnej starostlivosti o pleť. Môže ich spôsobovať i hormonálna nerovnováha, nesprávna životospráva, zápal alebo stres. Aby bola pleť počas svadobného dňa krásna a zdravá, je potrebné včas odhaliť príčinu kožných problémov a zahájiť účinnú liečbu.

Vo väčšine prípadov stačí, ak začnete pár mesiacov pred svadbou pravidelne navštevovať kozmetický salón, kde vám pleť dôkladne vyčistia a vyživia. V prípade, že si s problematickou pleťou nedokáže poradiť ani skúsená kozmetička, je potrebné navštíviť kožného lekára.

Pravidelná starostlivosť o pleť

Návšteva kozmetického salóna párkrát do mesiaca nestačí. Správna starostlivosť o pleť totiž začína i končí doma. Každé ráno by ste si na dôkladne vyčistenú pleť mali aplikovať hydratačný pleťový a kvalitný očný krém. Používajte len kvalitnú, najlepšie prírodnú kozmetiku.

Tak ako ráno i večer si pleť dôkladne vyčistite, ideálne micelárnou vodou, ktorá šetrne vyčistí pleť od make-upu a iných nečistôt. Párkrát do týždňa si na tvár aplikujte výživnú pleťovú masku a odumreté bunky odstráňte šetrným pílingom. V prípade intenzívneho podráždenia použite i protizápalovú pleťovú masku. Na záver aplikujte na tvár kvalitný nočný krém.

Ako sme už spomínali vyššie, na tvári sa odzrkadlí každý sladký prehrešok či prebdená noc. Vieme, že pri svadobných prípravách sa stresu a chaosu pravdepodobne nevyhnete, snažte sa však občas vypnúť a relaxovať. Skvelou voľbou je pravidelná masáž tváre, krku a dekoltu. Takáto pravidelná masáž dokáže dokonca eliminovať menšie vrásky.

Správna životospráva zlepšuje pleť

Rovnako dbajte na zdravú životosprávu. Samozrejme, nemusí z vás hneď byť vegánka. Postačí, ak sa pokúsite vyhnúť príliš slaným, korenistým a mastným jedlám. Rovnako skúste obmedziť i cukor, smažené jedlá a alkohol. Aby bola vaša pleť svieža a pružná, nezabúdajte ani na pitný režim. Ten je špeciálne dôležitý.

Tvárová gymnastika proti jemným vráskam

Ak túžite po mladšie vyzerajúcej pleti bez vrások, no z ihiel a z botoxu máte smrteľný strach, odporúčame vám začať s tvárovou gymnastikou. Jednoduché cviky, ktoré môžete skúšať každé ráno v pohodlí vašej kúpeľne, vám zaberú len pár minút.

Verte, že vaša pleť bude už po pár týždňoch značne pružnejšia a mladšia. Jednoduchými cvikmi sa zbavíte dvojitej brady a vrások, spevníte kontúry tváre a krku, zdvihnete ovisnuté kútiky úst, zvýšite produkciu kolagénu, spevnite si očné viečka či dokonca zväčšíte pery.

Starostlivosť o vlasy a zuby pred svadbou

Zvýšenú starostlivosť venujte i vlasom. Rozštiepené a vysušené končeky vlasov nechajte u kaderníčky, a na podstrihnuté vlasy pravidelne aplikujte výživnú masku a olej.

V prípade, že si farbíte vlasy, urobte tak dva týždne pred svadbou. V prípade, že by vykonaná procedúra zanechala na vašich vlasoch iný ako požadovaný odtieň, budete mať čas výsledok napraviť a na vlasy aplikovať ďalšiu farbu.

Prečítajte si aj článok Čo robiť, aby bol váš svadobný účes dokonalý.

Pri starostlivosti o váš zovňajšok nezabúdajte ani na vaše zuby. V dostatočnom časovom predstihu navštívte stomatológa či dentálnu hygieničku, ktorí v prípade potreby vaše zuby opravia a vybielia.

Starostlivosť o pleť pár dní pred sobášom

V posledný predsvadobný týždeň vám už neodporúčame absolvovať žiadne hĺbkové čistenie. Doprajte si len príjemnú masáž tváre, pleťovú masku a pár hodín spánku navyše.

Ak máte skúsenosti s depiláciou chĺpkov nad hornou perou, môžete si ich nechať odstrániť. Nenechávajte si to však na poslednú chvíľu, aby v deň svadby nebola pokožka v okolí úst podráždená a začervenaná. Rovnaké pravidlo platí i pri úprave obočia.

Trendy vo svadobnom líčení

Svadobné líčenie býva jemnejšie ako večerné alebo plesové. Určite nešliapnete vedľa, ak zvolíte look a lá bábika – svetlejší make up, ktorý vytvorí porcelánovú pleť, jemne vytieňované viečka, jemný rúž alebo lesk na pery a predovšetkým výrazná maskara, trsy či umelé riasy. Stále nesmrteľný je aj červený rúž, pokiaľ však nie ste zvyknutá nosiť výraznejšie a sýtejšie odtiene rúžov, nezačínajte s tým vo svadobný deň. Údržba rúžu je ťažšia a mohlo by vám to priniesť viac škody ako úžitku.

5 tipov, ktoré sa pri svadobnom líčení oplatí dodržať

1. Zväčšite si oči nanesením svetlejšieho korektora, ktorý rozžiari a zakryje tmavé miesta pod očami a prípadné kruhy. Budete pôsobiť sviežo a menej unavene.

2. Myslite na to, že svadobné líčenie potrebuje dostatok farieb, ktoré vykompenzujú bielu farbu šiat. Treba sa v prvom rade ubezpečiť o tom, že vaša pleť vyzerá hladko a zjednotene, až potom pridajte farby na líčka a pery, nech zažiaria a vyniknú.

3. Sústreďte sa na podstatné elementy vašej vizáže, ako prirodzene pôsobiaca pleť, decentné obočie a dlhé, husté riasy. Ak sa vám podarí splniť tieto základné faktory, zvyšok líčenia už bude hračka a iba pekne doplní celkový vzhľad.

4. Tip pre nevesty, ktoré sa rozhodnú dopomôcť si k uhrančivejšiemu pohľadu umelými riasami: zvoľte nanášanie, ktoré sa robí individuálne v trsoch. Oproti klasickým riasam, ktoré sa nanášajú vcelku na okraj očného viečka, pôsobia oveľa prirodzenejšie, jemnejšie a nemusíte sa obávať toho, že vám odrazu z ničoho nič začne celý pás plávať v polievke.

5. Zakončite svoje líčenie svetlejším odtieňom pod spodnou líniou obočia. Celkové líčenie tak pekne vynikne a oči sa opticky zväčšia. Svetlý odtieň rozžiari oči aj vo vnútorných kútikoch oka a opticky ich tak oddiali od koreňa nosa.

Profesionáli
9
Mária Illová * AT HO...
Make-up a účes
Ponúkam profi líčenie a účesy v pohodlí Vášho domova- prevažne západné a stredné Slovensko, ale za svojimi klientkami som ochotná cestovať kamkoľvek.
Celé Slovensko
0
Natalia Lackovicova ...
Make-up a účes
Poskytujem profesionálne služby v líčení a účesovej tvorbe. Ako vizážistka pracujem viac ako 30 rokov. Rada budem súčasťou aj vašej svadby:)
Bratislava

3 tipy, čoho sa pri svadobnom líčení radšej vyvarujte

1. Testy líčenia nikdy nerobte v miestnosti s umelým osvetlením. Ak príde maskérka k vám domov, nech má dostatok denného svetla. Umelé osvetlenie pôsobí nelichotivo, skresľuje celkový vzhľad a dojem z líčenia sa vôbec nemusí zhodovať so skutočnosťou.

2. Nesnažte sa kráčať s dobou a pôsobiť za každú cenu trendy. Treba mať na pamäti, že fotografie z vášho veľkého dňa vám zostanú po zvyšok života a nie všetko, čo pôsobí šik na prehliadkových mólach alebo vo filmoch, musí nevyhnutne lichotiť aj vašej pleti a proporciám tváre. Menej je niekedy viac a tak by bolo dobré odložiť prehnane trblietavé veci a príliš tmavé farby, a vymeniť ich za čosi nadčasovo jednoduché.

3. Make-up nanášajte nielen na tvár, ale aj na krk, dekolt a ramená, ak je to nevyhnutné. Predídete tak viditeľnému kontrastu medzi tvárou a zvyškom tela, vytvoriac tak prirodzený vzhľad. Jednoduchou cestou, ako zjednotiť tón pleti, je použiť svetlý sprej na pokožku, ktorý sa často využíva aj vo filmovom priemysle a profesionáli s ním pracujú celkom často.

Svadobné líčenie u kozmetičky alebo stylistky – áno či nie?

Niektoré nevesty zvažujú, či sa nalíčiť samy alebo sa zveriť do rúk odborníčky. Tieto otázky vznikajú predovšetkým z dvoch dôvodov. Prvým z nich je cena.

Druhým dôvodom je, že sa bojíme, aby sa kozmetička trafila do našich predstáv, alebo sa cítime najlepšie, keď sa maľujeme samy. Riziko domáceho líčenie je určite v tom, že väčšinou nemáme k dispozícii takú kvalitnú kozmetiku ako odborníčka. Ak by sme si ju chceli zaobstarať, určite neušetríme. Faktom ale zostáva, že je to investícia, ktorá vám zostane doma a môžete sa znovu nalíčiť x-krát.

Ďalšie riziko spočíva v tom, že väčšina z nás si nevie dokonale vytieňovať tvár či naniesť tiene. Vytvoriť si perfektný make-up stojí hodiny praxe a skúšania. Navyše vo svadobný deň je nevesta často nervózna a uponáhľaná. Výhodou toho, že vám líčenie a účes urobí niekto iný, je relaxácia. Necháte sa pár hodín hladkať, len sedíte a užívate si ten pocit, že sa práve meníte v krásku.

Je skúška líčenia pred svadbou potrebná?

Skúška líčenia slúži na to, aby ste vo svadobný deň nebola nešťastná. Každá nevesta má obavy, aby sa kozmetička trafila do toho, čo jej sedí a pristane. A aby líčenie dokázala prispôsobiť štýlu svadby, šatám a účesu. Skúška vám zaistí, že nebudete nepríjemne prekvapená, a to aj za predpokladu, že s konkrétnou kozmetičkou už skúsenosť máte. Niekedy je potrebné urobiť skúšky aj dve alebo tri, prípadne vizážistku zmeniť.

Ak vás vami vybraná kozmetička ešte nikdy nelíčila, odporúčame urobiť skúšky dve. Jednu čo najskôr, aby ste vedeli, či vám jej spôsob líčenia sadne, zaistíte si tak dostatočný čas na hľadanie náhrady, keby ste boli nespokojná. A druhú skúšku tri týždne pred svadbou, kedy kozmetička uvidí aktuálny stav vašej pleti a opálenie, aby vedela, s čím bude vo svadobný deň pracovať.

Kozmetičke, samozrejme, môžete povedať, prípadne na fotografii ukázať vašu predstavu, ako by ste chceli byť nalíčená. Nechajte ju však využiť jej dlhoročné skúsenosti, vďaka ktorým vie posúdiť, ktorý typ líčenia vašej tvári pristane a podčiarkne tak to, čo je na vás najviac výnimočné.

Ako si vybrať kozmetičku a vizážistku na svadbu?

Najlepšou variantou je, ak už nejakú kozmetičku poznáte osobne a máte s ňou dobré skúsenosti alebo máte na niekoho dobré referencie od svojich známych. Ak však s výberom vizážistky máte trochu problém, spýtajte sa našich užívateliek a ostatných neviest v diskusiách. Určite vám rady a ochotne poradia a pomôžu vybrať si tú správnu osobu pre váš veľký deň.

Prečítajte si aj 10 otázok, ktoré by ste mali položiť svadobnej vizážistke.

Ako sa o líčenie starať počas svadobného dňa?

Keď kozmetička dokončí celý make-up, zafixuje ho sprejom. Už na skúške sa dohodnite, či vám fixátor požičia alebo si máte zaobstarať vlastný. Počas dňa je vhodné líčenie znovu zafixovať, hlavne pri vysokých teplotách. Najzáťažovejšou časťou dňa býva obrad, nejedna nevesta vyroní slzičku a odnesie si to predovšetkým maskara. Ak tušíte, že sa pri obrade rozplačete, nebojte sa na to upozorniť kozmetičku. Nie každá dáva automaticky vodeodolnú riasenku.

Na skúške líčenia sa tiež dohodnite na lesku, balzame alebo rúži. Niektoré kozmetičky požičiavajú svoje produkty, aby si nevesta mohla počas dňa upraviť pery. Naopak, niektoré nevesty si chcú na pery naniesť vlastný rúž, na ktorý sú zvyknuté. Pozor na niektoré extra držiace matné rúže, môžu vysušovať pery, a keď nanesiete druhú alebo tretiu vrstvu počas dňa, môže popraskať. Preto je lepšie rúž odlíčiť a naniesť znova, nevrstviť.

Pre prípad núdze je dobré mať po ruke celú kozmetiku, či už zrkadlo, riasenku, rúž, lesk, odličovacie mlieko, tampóny, tyčinky do uší, make-up, púder a fixačný sprej. Ideálne je pripraviť si balíček prvej pomoci.

Pozrite sa, čo dokáže profesionálne svadobné líčenie:

ĎALŠIE ÚŽASNÉ PREMENY.
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe