Za čo by vaše družičky mali platiť a za čo rozhodne nie?

 • 25. júl 2018
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Svadba, veľký deň, ktorý v sebe ukrýva veľké množstvo skrytých poplatkov, ktoré vám na um hneď tak neprídu. Ako to však je, čo sa týka družičiek? Má nevesta zaplatiť svojim najlepším priateľkám komplet svadobný outfit vrátane vizáže alebo si to majú hradiť družičky samé? Čo všetko by si vaše priateľky mali hradiť samy, prípadne, čo sa od nich očakáva aj v súvislosti s vami, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Šaty robia družičku

Pokiaľ od svojich dievčat nevyžadujete konkrétne šaty, ktoré by si mali na váš veľký deň obliecť, prípadne im len navrhnete škálu farieb a zvyšok necháte na nich, mali by si družičky za šaty samozrejme zaplatiť samy. Iná pesnička však je, pokiaľ trváte na konkrétnych šatách tak, aby družičky medzi sebou ladili. V tomto prípade by ste sa mali vážne zamyslieť nad tým, že ide o vaše požiadavky, a teda by ste ich mali aj uhradiť.

Veď svadba nie je lacná zábava ani pre vaše dievčatá, okrem daru a spomínaných odevov budú mať v tento deň aj ony mnoho ďalších výdavkov a povedzme si narovinu, nie všetci majú voľné financie na šaty, ktoré si možno oblečú iba jedenkrát (a to nehovoríme o tom, akým smerom sa môže váš výber šiat uberať a v akých cenových reláciách sa môžu tieto šaty pohybovať).

Ak však máte k dispozícii väčší rozpočet, prečo svoje priateľky nepotešiť a dané šaty vrátane topánok a doplnkov im nekúpiť? Veď, ktorá žena sa nepoteší šatám? Samozrejme, toto platí aj v prípade, že im určujete iba škálu farieb. Prečo by ste sa spoločne nemohli vybrať na nákupy a zladiť všetky družičky tón v tóne a odieť ich do šiat, ktoré budú strihom aj farbou lichotiť ich postave aj výzoru?

Veľmi zaujímavou možnosťou je aj takzvaný prenájom šiat, kedy im rovnako ako sebe svoje svadobné šaty (ak tak plánujete urobiť), šaty na svadbu požičiate zo svadobného salónu.

Rozlúčka so slobodou

V tomto prípade rozlišujeme či ide o štandardnú rozlúčku so slobodou alebo posedenie so ženským osadenstvom. Čoraz častejšie sa aj na Slovensku stretávame s tým, že nevesty mávajú okrem rozlúčky so slobodou aj americkú „wedding shower“, kde nevesta dostáva od pozvaných žien rôzne dary, rozprávajú sa historky a zážitky zo starších svadieb a okrem kamarátok sú medzi pozvanými aj všetky ženy z rodiny, vrátane babiek a tiet.

Náklady na takéto posedenie znáša nevesta a družičky by jej s prípravou mali rozhodne pomôcť. Očakáva sa aj, že prinesú nejaké občerstvenie vo forme personalizovaných a svadobne orientovaných dobrôt. V prípade klasickej rozlúčky so slobodou sa náklady na jej realizáciu rozrátavajú výlučne medzi družičky a nevesta by v tento deň nemala utratiť ani cent. Samozrejme, pokiaľ sa chce dať upraviť, dať si urobiť účes, prípadne make-up, príprava ide na jej účet.

Družičky by mali zabezpečiť pre nevestu špeciálne identifikačné prvky, aby bolo všetkým jasné, kto je nevesta. Teda šerpu, čelenku, závoj, podväzok, či špeciálne tričko alebo šaty – predstavivosti a roztopašnosti sa medze nekladú. Pokiaľ sa chystáte na rozlúčku so slobodou spojenú s výletom, či dovolenkou, v tomto prípade (ak o tom nevesta vie a súhlasí, lebo ak sa ju chystáte uniesť na dovolenku bez jej vedomia, tak toto pravidlo rozhodne neplatí), si každá z družičiek, ale aj nevesta hradí svoju časť.

Vyrazenie z kopýtka, vrátane nápojov a pokrmov, by už mohli zabezpečiť družičky, ale rovnako záleží, či je plán ťahať šnúru celú dobu trvania výletu alebo napríklad v rámci týždennej dovolenky určíte jeden deň, kedy to pôjdete poriadne osláviť. Teda v zásade platí, že tá slávna veľká noc s veľkým N je pre nevestu grátis a hradia ju družičky, zvyšok by sa mal prerozdeliť medzi všetky. Ak však máte k dispozícii väčší rozpočet, určite nevestu potešíte, keď pre ňu zorganizujete aj nad rámec.

Vlasy a make-up

Opäť sa dostávame k rozhodujúcemu bodu, a to, čo chce nevesta. Nie je to pravidlom, ale aj u nás sa nájdu nevesty, ktoré chcú, aby boli všetky jej dievčatá nalíčené a učesané konkrétnym vizážistom, či kaderníkom. A teda v tomto prípade platí, že pokiaľ chce nevesta niečo navyše, rozhodne by mala za to zaplatiť.

Ak necháva nevesta družičkám voľnú ruku, tak si prirodzene za všetky služby, pre ktoré sa rozhodnú, aj samy zaplatia.

Ubytovanie a doprava

Pri ubytovaní a doprave závisí od typu vašej svadby. Pokiaľ máte svadbu neďaleko miesta bydliska vašich hostí, dopravu na miesto svadby a prípadné ubytovanie v mieste konania (nad rámec), by si mali družičky uhradiť samy. Doprava z miesta konania je však už iná situácia a tú by ste, rovnako ako aj ostatným hosťom, mali zabezpečiť vy.

Ak plánujete, že s vašimi družičkami prídete na miesto konania o deň skôr, urobíte si babský večer a ráno vás príde spoločne nalíčiť a upraviť vizážista, opäť by ste mali za to platiť vy. Ak sa svadba koná mimo bydliska vašich hostí, je len na vás ako sa rozhodnete, ale určite by ste mali zvážiť vašim hosťom, a v tomto prípade najmä vašim družičkám, zabezpečiť ubytovanie na vaše náklady.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe