Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe

 • 2. jún 2020
 • Michaela Forrová, Barbora Babicová
 • Isifa / shutterstock.com

Po doznení svadobných zvonov a prebudení sa do reality vás čaká hneď niekoľko byrokratických úkonov, ktoré podľa zákona musíte absolvovať, a to najmä zmena dokladov po svadbe v zákonom stanovenej lehote. Všetky dôležité informácie o tom, aké doklady je potrebné po svadbe vybaviť a za akých podmienok, si prečítate v tomto článku.

zmena dokladov po svadbe

Získanie sobášneho listu a zmena dokladov po svadbe

Prvým krokom by malo byť získanie sobášneho listu, bez ktorého nevybavíte vôbec nič. V prípade, že ste si svoje Áno povedali v kostole, na sobášny list si počkáte približne 4 dni. To je priemerná doba, ktorá je potrebná na to, aby bola zápisnica zo sobáša odoslaná z farského úradu a doručená na matriku, kde si ju vy alebo váš manžel musíte osobne vyzdvihnúť.

V prípade, že vopred požiadate i o potvrdenie o sobáši pre zamestnávateľa, môžete si ho na matrike vyzdvihnúť spolu so sobášnym listom.

Všetky dôležité informácie o zmene priezviska po svadbe nájdete v tomto článku.

Nahlásenie novej adresy trvalého bydliska

Ak už máte v rukách sobášny list a plánujete meniť adresu trvalého bydliska (v prípade, že už nemáte trvalý pobyt nahlásený na adrese, na ktorej plánujete v najbližšom období zotrvať), mali by ste ešte pred návštevou polície zájsť na ohlasovňu pobytu a nahlásiť novú adresu trvalého bydliska, ktorá bude uvedená i v novom občianskom preukaze.

K zmene trvalého bydliska potrebujete sobášny list a list vlastníctva nehnuteľnosti, do ktorej sa plánujete oficiálne presťahovať.

Nahlásenie zmien osobných údajov na bytovom družstve

Ak ste vlastníkom bytu, v ktorom chcete po svadbe zostať bývať, nezabudnite zájsť na bytové družstvo či správu majetku mesta a nahlásiť zmenu osobných údajov. V niektorých prípadoch je zmenu potrebné nahlásiť i na príslušnom daňovom úrade.

Nový občiansky preukaz

Zmenou vášho priezviska, adresy trvalého pobytu či zmenou rodinného stavu sa váš starý občiansky preukaz automaticky stáva neplatným. V lehote 30 dní ste preto povinná/ý požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu.

Poplatok za vydanie nového občianskeho preukazu bol v tomto prípade 4,50 eur. Okrem uvedenej sumy je na vybavenie nového občianskeho preukazu potrebný sobášny list a váš starý občiansky preukaz. Od poplatku sú však od roku 2019 oslobodení tí, ktorým sa vydáva občiansky preukaz po zmene priezviska po uzavretí manželstva, takíto občania sú oslobodení aj od poplatku (16,50 Eur) za stratu alebo odcudzenie.

Od 1. septembra 2019 totiž začala platiť novela novela zákona o správnych poplatkoch, ktorá sa týka aj novomanželov.

Cestovný pas

V prípade, že si po svadobnej veselici plánujete oddýchnuť na romantickej svadobnej ceste, nezabudnite si vybaviť nový cestovný pas. Ak vás netlačí čas a nemáte medové týždne naplánované pár dní po svadbe, nemusíte uhrádzať poplatok 33 EUR tak, ako tomu bolo v minulosti. Bezplatná zmena platí aj pre pasy. Táto suma je odpustená, ak si cestovný doklad žiadate vystaviť v bežnej lehote, ktorá je 30 dní. Ak však potrebujete cestovný pas urgentne – do dvoch dní, cena za jeho vydanie sa vyšplhá až na 99 eur.

V prípade, že ste si svadobnú cestu rezervovali ešte pred svadbou, informujte o plánovanej zmene osobných údajov pracovníka cestovnej agentúry alebo pracovníka v hoteli alebo v objekte, kde sa plánujete ubytovať. Na letenke a rezervácii v hoteli by v tomto prípade totiž bolo iné priezvisko ako vo vašich nových dokladoch, čo by mohol byť problém.

Vodičský preukaz

Vodičský preukaz je pre ľudí, ktorí denne cestujú za prácou či vzdelaním autom, jeden z najpotrebnejších dokladov. Na požiadanie o vydanie nového vodičského preukazu máte zo zákona čas 7 dní. Vydanie nového vodičského preukazu v tomto prípade odľahčilo vašu peňaženku o 6.50 eur. Teraz to už bude bez poplatku. Novela zákona sa vzťahuje aj na vydanie spomínaných dokladov v prípade ich straty, odcudzení alebo poškodení. Ak o nové požiadate s novým priezviskom získaným po sobáši, polícia ich v štandardnej 30-dňovej lehote vydá bezplatne.

Ak teda zrátame sumu všetkých dokladov, pri ktorých sa zmenili poplatky (občiansky preukaz, pas a vodičský preukaz), môžete pri ich zmene ušetriť spolu až 44 eur. Skvelá správa, nie?

Technický preukaz

Pri zmene údajov vo vodičskom preukaze nezabudnite i na zmenu údajov v technickom preukaze. Ak ste majiteľkou vozidla, mali by sa údaje uvedené v ,,techničáku“ a v ostatných dokladoch zhodovať. Vydanie nového technického preukazu stojí 12 eur. Zmenu osobných údajov je, samozrejme, potrebné nahlásiť i poisťovni, v ktorej máte uzavreté PZP.

Zdravotná kartička poistenca

Zdravotná kartička poistenca patrí medzi najdôležitejšie a najpoužívanejšie doklady. Zmenu osobných údajov ste príslušnej zdravotnej poisťovni povinná nahlásiť do 8 dní od zmeny, inak vám podľa Zákona č. 580/2004 o zdravotnom poistení hrozia sankcie až vo výške 331 eur.

Ohlásenie zmien v sociálnej poisťovni

Okrem zdravotnej poisťovne je potrebné o zmene osobných údajov informovať i sociálnu poisťovňu. V prípade, že ste zamestnaná, môže v sociálnej poisťovni nahlásiť zmenu váš zamestnávateľ.

Ohlásenie zmien vo finančných inštitúciách

Ak už máte vybavené spomínané najdôležitejšie doklady, môžete pokračovať s nahlásením zmeny osobných údajov v banke, v ktorej máte vedený účet, prípadne v spoločnosti, v ktorej máte uzatvorenú zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení.

Zmenu údajov je tiež potrebné ohlásiť vo všetkých poisťovniach, v ktorých máte uzavreté poistky – napríklad životné poistenie, poistenie bytu či motorového vozidla… Rovnako nezabudnite na zmenu údajov u vášho operátora, a na všetkých členských alebo klubových kartách.

Pri výmene pôvodných dokladov za nové ste vždy povinná neplatný doklad odovzdať na príslušnom úrade, inak vám hrozia pomerne vysoké sankcie a zbytočné problémy.

Hoci môžu všetky tieto povinnosti znieť hrôzostrašne, neľakajte sa, tie najdôležitejšie zmeny dokladov zvládnete v priebehu jedného dňa, akurát je dôležité overiť si úradné hodiny v jednotlivých inštitúciách. Ostatné zmeny môžete nahlasovať postupne, keď budete mať do daného obchodu či inštitúcie cestu. V súčasnosti niektoré zmeny vybavíte aj emailom.


Prečítajte si vo fóre aj diskusie na túto tému:

Aké dokumenty treba riešiť po svadbe?Priezvisko po svadbe bez „-ová“. Dá sa to?Zmena dokladov po svadbe a odchod na svadobnú cestuZmena dokladov po termíne – je to veľký problém?


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe