Zoznam svadobných hostí: 10 vecí, na ktoré treba myslieť pri jeho plánovaní

 • 6. máj 2021

Zostaviť zoznam svadobných hostí je často neľahká úloha, nakoľko je množstvo faktorov, ktoré vás pri výbere ovplyvňujú, aj keď si to možno neuvedomujete.

Svadba je jednou z najvýznamnejších udalostí v živote a preto je samozrejmé, že ju chcete osláviť so všetkými svojimi blízkymi. Z rôznych dôvodov sa však často na zoznam nedostane každý, koho by ste tam chceli a občas sa tam naopak, dostanú ľudia, ktorých až tak na svadbe nechcete.

K zoznamu hostí má často čo povedať aj vaša rodina a rozhodnutie, kto sa na zoznam dostane a kto nie, zvyčajne ovplyvňujú aj rôzne spoločenské pravidlá a „zásady slušnosti“. Pripravte sa tiež na to, že zoznam hostí možno niekoľkokrát prerobíte, kým s ním budete spokojní.

1. Svadobný rozpočet

Pri vytváraní zoznamu hostí hrá asi najväčšiu úlohu rozpočet, ktorý máte na svadbu. Podľa toho, koľko si môžete dovoliť minúť, sa odvíja aj počet pozvaných.

Skôr ako pošlete pozvánky, zistite si koľko vás reálne bude stáť svadba pre ten počet ľudí, ktorý máte v zozname.

Myslite na to, že počet hostí ovplyvní nielen cenu svadobného menu, ale aj dopravy či výzdoby (keďže bude potrebné ozdobiť viac stolov a stoličiek). Budete tiež potrebovať viac zákuskov a väčšiu tortu, viac menoviek, darčekov pre hostí, viac výslužiek a pod.

Ak však máte obmedzený rozpočet, neznamená to automaticky, že musíte pozvať minimum ľudí. Existuje množstvo spôsobov, ako ušetriť bez toho, aby ste zo zoznamu vyškrtli 90% ľudí, ktorých by ste inak na svadbe chceli mať.

2. Kapacita priestorov

Ak ste si vybrali svoju vysnívanú lokalitu na svadbu skôr, ako ste zostavili zoznam hostí, treba počet pozvaných prispôsobiť možnostiam tejto lokality.

Ak majú sálu s kapacitou 50 ľudí, budete sa musieť zmestiť do tohto počtu hostí, ak naopak majú sálu pre 150 ľudí, mali by ste sa posnažiť ju zaplniť, aby miestnosť potom nevyzerala prázdna a neboli ste v nej stratení.

3. Vaša predstava

Veľmi dôležitým faktorom pri určovaní počtu hostí je, samozrejme, aj vaša predstava. Ako vidíte vašu svadbu? Ako rodinnú oslavu v kruhu najbližších alebo veľkú slávnosť s množstvom ľudí? Zamyslite sa nad tým, čo by vám vyhovovalo najviac a potom začnite spisovať zoznam hostí.

Najprv si spíšte mená všetkých ľudí, ktorých naozaj na svadbe chcete a rozhodnite, kto má prísť s partnerom a kto bez. Až potom začnite uvažovať o tom, čo sa patrí a bolo by vhodné, aký máte rozpočet a kapacity a podľa toho zoznam upravujte, kým nebude úplne vyhovovať vašim možnostiam.

4. Rodina

Rodina má vždy čo povedať k plánovaniu svadby a mnohokrát tlačí na budúcich manželov, aby pozvali toho či iného člena rodiny, lebo sa to patrí. Nápady a rady rodinných príslušníkov určite zvážte a v prípade, že je to nevyhnutné pre zachovanie dobrých vzťahov, snažte sa im vyhovieť.

Ak však niekoho na svadbe naozaj nechcete, alebo vám jeho pozvanie spôsobí ďalšie problémy so zoznamom hostí či rozpočtom, vysvetlite to rodine a zdôraznite, že je to vaša svadba a chcete ju prežiť len s ľuďmi, ktorí sú pre vás dôležití. Ak vás majú radi, určite to pochopia.

5. Predchádzajúce pozvania

Pri vytváraní zoznamu hostí myslite aj na to, kto pozval na svadbu vás. Ak neplánujete len maličkú svadbu s rodinou, mali by ste zvážiť aj pozvanie ľudí, ktorým ste boli na svadbe vy. Ak ste sa na nejakú svadbu dostali len ako doprovod niektorého z vašich kamarátov alebo známych, ktorí potrebovali partnera, týchto ľudí samozrejme pozývať nemusíte.

Ak vás však pozval priamo niekto z vašich známych a odvtedy ste stratili kontakt, patrilo by sa nadviazať na staré časy a pozvanie oplatiť. Ak vám to naozaj nevychádza kvôli rozpočtu, či kapacite priestorov, pozvite týchto ľudí aspoň na obrad a pripravte si pre nich výslužky.

6. Partneri

Počet hostí výrazne ovplyvní aj to, či budete pozývať svojich kamarátov a známych aj s partnermi alebo bez nich. V prípade manželov by ste mali jednoznačne pozývať pár, nie iba jednotlivcov, bez ohľadu na to, či partnera/partnerku poznáte.

Rovnako by tomu malo byť pri pároch, ktoré spolu už nejaký čas žijú. V prípade, že niektorého z partnerov nemáte radi, ale veľmi by ste chceli, aby vaša kamarátka, či kamarát na svadbu prišli, budete to musieť prekusnúť a pozvať aj jej/jeho polovičku. V prípade párov, ktoré spolu zatiaľ nežijú, alebo sú to pomerne čerstvé známosti, môžete pozývať aj bez partnera, ak chcete.

Netrápte sa tým, ak niekoho chcete pozvať s partnerom a niekoho bez. S partnermi pozývajte ľudí, ktorých poznáte ako pár, ktorí s partnerom žijú, alebo sú dokonca už manželia a ľudí, ktorých polovičky nepoznáte a zatiaľ spolu nebývajú, pokojne pozvite jednotlivo. Ak sa ohľadom toho cítite trochu nepríjemne, vysvetlite svojim priateľom, že ste mohli pozvať len obmedzený počet ľudí, a preto nemôže každý priviesť partnera a vy ste volili tých partnerov, ktorých poznáte respektíve životných partnerov.

7. Deti

Deti sú veľmi diskutabilnou otázkou pri vytváraní zoznamu hostí. Mnoho ľudí považuje za nevhodné požiadať svojich priateľov, aby na svadbu prišli bez detí. Ak to však tak chcete, nehanbite sa o to požiadať. Vaši blízki musia pochopiť, že si svoju svadbu predstavujete ako spoločnú zábavu dospelých ľudí a chcete si tento deň užiť naplno bez stresu a problémov, ktoré s deťmi na svadbe vznikajú. Preto, ak nechcete deti na svadbe, dajte to svojim blízkym jasne vedieť, aby nedošlo k nedorozumeniu. Môžete im poslať špeciálnu pozvánku, v ktorej ich poprosíte, aby deti nechali doma, alebo sa s nimi stretnite osobne a vysvetlite im to naživo. Ak naopak chcete, aby ľudia prišli na svadbu aj so svojimi najmenšími, napíšte na pozvánky aj ich mená.

Ak sa rozhodnete pozývať na svadbu aj deti, mali by ste myslieť na to, že by bolo možno vhodné pre ne zabezpečiť detský kútik, hračky, detské stoličky k stolom, detské menu a špeciálny prípitok. Pripravte sa aj na možnosť plaču počas obradu či prípitkov (v prípade naozaj malých detí), naháňačky na parkete, ktoré môžu skončiť zranením a rátajte tiež s drobnými škodami na výzdobe, ktoré môžu deti pri hraní spôsobiť.

8. Kolegovia

Kolegovia patria, rovnako ako deti, do kategórie hostí s otáznikom. Ak sú vaši kolegovia zároveň vaši dobrí priatelia, potom samozrejme, nie je nad čím váhať. Ak však máte s niektorými bližší vzťah ako s inými a bojíte sa, že v kancelárii bude dusná atmosféra, ak pozvete len niektorých, vzniká problém. Kolegovia sú ľudia, ktorých každý deň stretávate v práci a preto je toto rozhodnutie omnoho ťažšie ako pri vzdialenejšej rodine, kamarátoch či známych, ktorých jednoducho nemusíte hneď stretnúť, ak sa budú cítiť urazení, že ste ich nepozvali na svadbu.

Dobre si teda zvážte, či chcete niekoho z kolegov pozývať. Ak každú obednú prestávku trávite s tými istými ľuďmi a stretávate sa s nimi aj mimo práce, pričom so zvyškom tímu komunikujete len o pracovných záležitostiach, nebude určite nikomu prekážať, ak pozvete len svoju partiu kolegov. Ak však máte veľmi dobrý vzťah s viacerými, a pozvať môžete alebo chcete len pár z nich, môže sa stať, že sa niektorí kolegovia budú cítiť dotknutí. V tom prípade máte niekoľko možností: nepozvať nikoho, pozvať všetkých len na obrad, alebo pozvať svojich obľúbených kolegov na celú svadbu a zvyšok kancelárie len na oslavu po hostine, aby sa vám zbytočne nenavyšoval rozpočet.

9. Vaše pocity

Hovorí sa, že ak sa s niekým už dlhšiu dobu nestretávate a nie ste v kontakte, nie je nutné ho pozvať na svadbu. To je možno pravda, záleží však najmä od toho, aký vzťah máte s týmto človekom. Ak napríklad vaša najlepšia kamarátka, ktorá je pre vás ako sestra, býva v zahraničí a nevideli ste ju 3 roky, neznamená to, že by ste ju nemali pozývať. Často ľudia, s ktorými ste každý deň, môžu byť pre vás menej dôležití ako tí, ktorých takmer nevídate. Preto pri výbere hostí určite dajte predovšetkým na svoje pocity.

10. Je to vaša svadba

Odhliadnuc od všetkých pravidiel a zásad slušnosti, názorov rodiny a ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú vaše rozhodnutie, myslite najmä na to, že v konečnom dôsledku je to vaša svadba a ľudia, ktorých pozvete, pravdepodobne aj prídu a budete s nimi tráviť najdôležitejší deň v živote. Ak teda niekoho naozaj na svadbe nechcete, či už sa to hodí alebo nie, skrátka ho nepozvite. Nepozývajte ľudí, ktorých na svadbe vyložene nechcete, len preto, že by sa to patrilo alebo to chce niekto iný. Nakoniec by vám to mohlo pokaziť celý dojem zo svadby a tú máte len raz, tak by ste si ju mali užiť.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby