Svadobný plánovač (44): 10 vecí, na ktoré sa svadobní hostia najviac sťažujú, a ako ich riešiť

 • 14. sep 2016
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Nie všetkým požiadavkám pozvaných sa dá vyhovieť a samozrejme, je to vaša svadba, preto by ste ju nemali podriaďovať nikomu inému. Sú však isté drobnosti, v ktorých sa dajú robiť kompromisy tak, aby ste boli spokojní aj vy, aj vaši svadobčania.

1. Dátum

Často sa stáva, že páry pozývajú hostí na poslednú chvíľu, alebo si vyberú dátum, ktorý mnohým pozvaným nevyhovuje (lebo majú naplánovanú dovolenku, prípadne iné povinnosti).

Ak plánujete svadbu v nejakom „vyťaženom“ termíne (napríklad cez sviatky alebo počas dovolenkového obdobia), preverte najskôr so svojimi najbližšími, či v tom čase budú môcť prísť. Respektíve im dajte vedieť v dostatočnom predstihu, aby si mohli zarezervovať termín, prípadne aby vám mohli oznámiť, že nebudú môcť prísť. Ak vám naozaj záleží na tom, aby boli na vašej svadbe, prispôsobte termín tak, aby tí skutočne dôležití ľudia mohli prísť a prežiť tento významný deň s vami.

2. Nejasné pozvánky

Zo svadobných pozvánok občas nie je jasné, kto každý je pozvaný, a či vyžadujete nejaký konkrétny „dress code“. Ľudia sú potom zmätení a nevedia, či môžu zobrať svoju polovičku, deti alebo ako majú prísť oblečení. Potom môže dôjsť k nedorozumeniam typu, že niekto privedie na svadbu niekoho, kto pozvaný nebol a nepríjemná situácia je na svete.

Dajte si preto pozor, aby ste na pozvánku presne uviedli komu je adresovaná, prípadne aký odev očakávate od svadobčanov. Ak pozývate iba jednotlivca, uveďte na pozvánku, že pozvanie platí len pre človeka, ktorého meno je na pozvánke. Ak chcete pozvať pár, ale chcete, aby prišli bez detí, napíšte to slušne na pozvánku. Ak požadujete, aby hostia prišli oblečení v istom štýle, uveďte na pozvánky aj túto informáciu. Vaši hostia určite ocenia presné informácie a vy sa tak vyhnete nepríjemným nedorozumeniam.

3. Zasadací poriadok

Zostaviť zasadací poriadok nie je jednoduché a nie vždy sa dá vyhovieť všetkým hosťom. To, pri kom svadobčania sedia, je však pre nich dosť dôležité. Je pravda, že hostia sa počas hostiny rôzne presúvajú medzi stolmi a po sále, ale ak posadíte k sebe ľudí, ktorí si nemajú čo povedať, vôbec sa nepoznajú alebo dokonca sa nemajú v láske, určite im to pokazí náladu. Nejaký čas pri stole totiž určite strávia, či už počas večere alebo počas programu.

Ak chcete, aby sa pozvaní na vašej svadbe dobre bavili, snažte sa zostaviť zasadací poriadok tak, aby boli pri sebe ľudia, ktorí sa dobre poznajú, sú si blízki a nemajú žiadne konflikty. Ak si nie ste istí, môžete sa s vašimi najbližšími poradiť, kto by mal kde sedieť a koho k sebe určite nedávať. Aj keď vám prerábanie zasadacieho poriadku možno zaberie niekoľko dní, nakoniec to bude stáť za to, keď uvidíte, že všetci hostia sa výborne bavia. Ak to naozaj inak nejde, zájdite osobne za ľuďmi, ktorých ste neposadili úplne najlepšie, ospravedlňte sa im a vysvetlite, že to skrátka inak nešlo. Aby sa dobre bavili aj oni a necítili sa odstrčení, zastavte sa pri nich počas večera, vytiahnite ich tancovať, alebo iným spôsobom zabavte.

4. Platené občerstvenie

Niektoré páry chcú na svadobnom občerstvení ušetriť a tak namiesto občerstvenia pre každého zadarmo zavedú platený bar. Toto je vec, ktorá znechutí, či dokonca urazí mnohých hostí. Svadobčania, samozrejme, neprichádzajú na svadbu, aby sa najedli a napili zadarmo, ale ak od nich žiadate, aby si občerstvenie platili sami, je to naozaj nepríjemné. Na svadbe by sa mali všetci dobre baviť a platené občerstvenie zábavu naozaj naruší. Nielen, že hostia nemusia mať pri sebe dosť hotovosti, ale možno prišli zďaleka, platia si ubytovanie a dali vám hodnotný dar. Žiadať od nich, aby si platili svoje pitie je preto dosť nevhodné.

Ak chcete na občerstvení naozaj ušetriť, vyberte si lokalitu, kde si môžete priniesť vlastné pitie, prípadne aj vlastné jedlo. Všetko nakúpte so zľavou vo veľkosklade, prípadne skúste zohnať občerstvenie ako svadobný dar od niekoho, kto má možnosť ho pre vás pripraviť či zabezpečiť. Prípadne, aby sa vám svadobné náklady vrátili, vypýtajte si od hostí namiesto vecných darov peniaze a prostredníctvom týchto finančných darov vám hostia nakoniec svoje občerstvenie preplatia. Ak naozaj potrebujete obmedziť množstvo bezplatných nápojov na svadbe, urobte to tak, že vyhradíte pre každého hosťa rozumné množstvo pitia na večer a zvyšok si budú platiť sami. Napríklad vyhraďte fľašu vína a minerálky na osobu, prípadne dajte zdarma len niektoré nápoje (napríklad víno, vodka, pivo, minerálka, pomarančový džús) a ostatné spoplatnite.

5. Extrémne počasie

Extrémne horúčavy, vietor, dážď či zima dokážu pokaziť náladu naozaj každému. Najmä, ak sa v takomto počasí musíte presúvať z obradu na hostinu alebo sedieť hodinu na páliacom slnku, či vo vymrznutej miestnosti.

Nech už plánujete svadbu v akomkoľvek ročnom období, pripravte sa vždy aj na variant nepríjemného počasia a prichystajte pre hostí riešenia, ktoré im celú situáciu spríjemnia. Ak napríklad chystáte obrad v lete niekde vonku, zabezpečte nejaké slnečníky, slnečné okuliare, klobúčiky, vejáre, limonádu na osvieženie. Sledujte predpoveď počasia a pre prípad dažďa prichystajte dáždniky. Ak zas plánujete svadbu v zime, uistite sa, že sála bude dostatočne vykúrená. Na presun z obradu na hostinu zabezpečte odvoz aj pre hostí, aby sa nemuseli napríklad presúvať v daždi mestskou hromadnou dopravou a podobne.

6. Jedlo

Nie práve chutné jedlo, netradičné pokrmy, či nedostatok jedla môže naozaj pokaziť náladu mnohým svadobným hosťom.

Pri výbere jedla určite absolvujte ochutnávku, aby ste vedeli, čo hosťom servírujete, nevyberajte zbytočne netradičné pokrmy, ktoré vyzerajú luxusne a nechajte si poradiť od odborníkov, prípadne známych, ktorí už svadbu mali, aby ste vedeli, koľko jedla treba zabezpečiť. Zbytočne hosťom neservírujte množstvo chodov, ktoré nebudú vládať zjesť. Radšej po večeri zabezpečte švédske stoly, aby si každý mohol nabrať toľko, koľko vládze zjesť a čo mu chutí. Príliš luxusne vyzerajúce pokrmy z netradičných surovín nemusia byť tým pravým pre vašich hostí, preto radšej stavte na osvedčené jedlá a samozrejme, myslite na stravovacie návyky hostí. Určite si overte, či niekto nemá nejaké alergie, prípadne nepotrebuje špeciálnu stravu a podobne. Bolo by veľmi nepríjemné, keby ste naservírovali vegetariánovi vyprážaný rezeň alebo ešte horšie, celiatikovi cestoviny.

7. Zdĺhavé príhovory a fotenia

Hostia sa prišli na svadbu baviť a stráviť čas s vami, a nekončiace príhovory či zdĺhavé fotenie dokáže nepríjemne narušiť zábavu.

Ak chcete, aby na vašu svadbu hostia v dobrom ešte dlho spomínali, zaistite, aby sa celý večer dobre bavili. Upozornite ľudí, ktorí majú príhovor, aby boli struční a neodďaľovali tak večeru. Fotenie po obrade alebo počas večera sa snažte vybaviť do 30 minút a určite nenaplňte večer programovými vložkami či hrami. Striedajte tanečné kolá s programom, aby si mohli hostia oddýchnuť. Program by však nemal trvať príliš dlho, aby sa hostia nezasedeli a nezačali nudiť.

8. Hudba

Hudba je podstatnou zložkou svadobnej zábavy. Ak je zlá hudba, prípadne zle načasovaná, môže to pokaziť celú zábavu a hostia sa začnú nudiť.

Dajte si pozor, aby ste vybrali naozaj dobrého DJ-a či kapelu. Pred svadbou si s hudobníkmi prejdite zoznam piesní, a dbajte pri tom na to, aby si v hudbe každý našiel niečo pre seba. Zaraďte nejakú klasickú hudbu na úvodné tanečné kolá, niečo, čím potešíte svojich rodičov, modernú hudbu – ideálne známe tanečné hity a taktiež aj niekoľko pomalých romantických pesničiek. Upozornite hudobníkov tiež na to, aby sledovali dianie v sále a prispôsobovali hudbu hosťom. Ak uvidia, že sa ľudia prestali baviť, treba zmeniť pesničku alebo žáner. Netrvajte striktne na dodržiavaní dĺžky tanečných kôl. Ak uvidíte, že sa hostia dobre bavia, neprerušte nasilu tanečné kolo kvôli programu. Ak naopak uvidíte, že sú ľudia už unavení a posedávajú, prerušte tanečné kolo a zaraďte program.

9. Zlá organizácia

Chaos pri presúvaní sa na miesto, zlé načasovanie aktivít, dlhé čakanie na večeru, zmätky v zasadacom poriadku, či iné organizačné nedostatky si hostia určite všimnú a s veľkou pravdepodobnosťou im pokazia náladu.

Niekoľko krát si preto prejdite celý denný plán so všetkými zainteresovanými, uistite sa, že je všetko zabezpečené a že každý vie, kedy sa má čo diať. Ak potrebujete, najmite si koordinátorku, ktorá sa postará o plynulý priebeh svadby. Môže to byť profesionálka alebo niekto z rodiny, prípadne touto úlohou poverte svoju hlavnú družičku.

10. Nevďační hostitelia

Asi najhoršia vec, ktorú môžu novomanželia urobiť, je odignorovať niektorých hostí. Svadobčania, ktorí prišli, sa chcú s vami porozprávať a zabaviť a investovali nielen čas, ale aj peniaze, aby mohli byť v tento deň s vami, preto, ak si ich nebudete všímať, je to naozaj nevďačné a neslušné, hostí to urazí a môže to narušiť vaše vzťahy.

Ak si nie ste s niekým dostatočne blízki, aby ste sa pri ňom počas svadby zastavili na kus reči, nepozývajte ho len zo slušnosti. Alebo ak niekoho pozývate zo slušnosti, prejavte tú slušnosť tým, že s ním strávite nejaký čas. Je naozaj ťažké venovať sa rovnako dlho všetkým hosťom, ale na každého by ste si mali nájsť aspoň chvíľu, aby ste im poďakovali za účasť, za dary a prehodili pár slov.

Môžete systematicky obchádzať všetky stoly, presúvať sa po tanečnom parkete a zastavovať sa pri jednotlivých hosťoch, prípadne zorganizujte nejakú aktivitu, počas ktorej budete mať možnosť stráviť nejaký čas s každým hosťom. Dajte si na tom záležať, pre hostí je to naozaj dôležité.


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby