Svadobný plánovač (51): 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť o plánovaní svadby

 • 9. nov 2016
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Plánovanie svadby je krásne, ale aj náročné obdobie. Aby ste ho zvládli bez problémov a nepríjemných prekvapení, mali by ste vedieť, čo všetko môžete čakať.

1. Nezhody sú bežné

Na nezhody počas svadobného plánovania by ste sa mali pripraviť, lebo sú pomerne bežné. Či už sa nezhodnete s partnerom, s rodinou alebo dokonca s dodávateľmi, nie je to nič nezvyčajné. Každý má vlastnú predstavu o tom, ako má vyzerať svadba a každý chce pre vás to najlepšie.

Preto nepodliehajte stresu, ak sa kvôli plánovaniu svadby dostanete do konfliktov. Všetko sa nakoniec vyrieši, len treba mať trpezlivosť.

2. Najdôležitejšie je určiť si priority

Najdôležitejšou vecou pri plánovaní svadby je určiť si hneď na začiatku priority. Skôr ako sa pustíte do plánovania, dohodnite sa s partnerom, ktoré veci sú pre vás najdôležitejšie, ktoré stredne dôležité a ktoré nepodstatné. Pomôže vám to pri zostavovaní rozpočtu určiť, za čo ste ochotní minúť viac a na čom chcete šetriť, ale aj počas samotného plánovania sa vám bude jednoduchšie rozhodovať.

Ak je nejaká vec pre vás dôležitá, vyberajte ju naozaj opatrne a nechajte si na rozhodovanie veľa času. Ak, naopak, pre vás niečo nehrá veľkú rolu, nezdržujte sa so zbytočným váhaním.

3. Každý bude presadzovať svoje názory

Pokiaľ ide o svadbu, do plánovania sa radi zapoja aj ľudia vo vašom okolí a každý z nich bude mať na veci svoj názor. Pripravte sa na množstvo užitočných rád a tipov, o ktoré ste neprosili a na množstvo ochotných členov rodiny či známych, ktorí vám budú ponúkať svoju pomoc. Naplánovať svadbu je komplikované samo o sebe aj bez toho, aby vám každý naokolo vnucoval svoje názory. Vaši blízki vám však chcú len pomôcť a neuvedomujú si, že vám všetko ešte viac komplikujú.

Ak sa cítite kvôli toľkej pozornosti zo strany vášho okolia pod tlakom, jednoducho poproste svojich blízkych, aby vám do plánovania nezasahovali, pokiaľ ich o to nepožiadate, lebo vás to len zbytočne mätie a stresuje.

4. Váš názor je najpodstatnejší

Aj keď budete z každej strany počúvať rady a nápady ako pripravovať svadbu, je dôležité, aby ste sa nenechali zmiasť a dotlačiť do niečoho, čo nechcete. Samozrejme, neznamená to, že nemáte počúvať žiadne rady, lebo niektoré môžu byť naozaj užitočné a je dobré, ak zvážite viaceré alternatívy. Držte sa však svojej vízie. Je to predsa vaša svadba a preto váš názor (a tým myslím váš spoločný – nevesty aj ženícha) by mal hrať najväčšiu rolu.

Nedávajte do programu tradície, ktoré nemáte radi, len kvôli rodine. Neobjednávajte množstvo zákuskov, ktoré nechcete a budú vás stáť veľa peňazí, len preto, aby ste ich potom mohli rozdávať každému vo vašom okolí, lebo podľa vašej rodiny sa to patrí. Nepozývajte na svadbu ľudí, ktorých nemáte radi, len preto, lebo to chce niekto iný a podobne.

5. Pri plánovaní rozpočtu treba preháňať

Naplánovať svadobný rozpočet je jednou z najťažších úloh, ktoré treba zvládnuť skôr ako začnete so samotnými prípravami. Ak zatiaľ nemáte žiadnu predstavu o tom, koľko svadobné prípravy stoja, je lepšie počítať viac peňazí na všetko a potom hľadať spôsoby ako ušetriť, ako rátať s nižšími sumami a potom sa pokúšať zohnať peniaze, s ktorými ste nepočítali.

Ak svoj odhad zdvojnásobíte, určite vás neprekvapia žiadne nečakané výdavky a nakoniec budete milo prekvapení, ak vo výsledku ešte ušetríte.

6. Treba počítať vždy s najhorším variantom

Samozrejme, netreba byť pesimista a čakať, že sa všetko pokazí, ale vždy treba mať pripravený aj plán B, prípadne plán C. Zamyslite sa nad tým, čo by sa teoreticky mohlo pokaziť a nájdite na to riešenie.

Keď budete pripravení aj na tú najhoršiu situáciu, nemôže vás nič zaskočiť a budete omnoho pokojnejší.

7. Na veľkosti nezáleží

Či chcete mať malú svadbu alebo veľkú s množstvom hostí, prípravy budú podobné. Nie vždy nevyhnutne platí, že malú svadbu naplánujete rýchlejšie a jednoduchšie ako tú veľkú.

Preto, ak aj plánujete menšiu svadbu, nepodceňujte náročnosť príprav a čas, ktorý na ne budete potrebovať. Aj na malú svadbu treba zabezpečiť hudbu, občerstvenie, program, fotografa a kameramana, oddávajúceho, priestor, šaty či výzdobu a pre väčšinu dodávateľov je jedno, či sa jedná o malú alebo veľkú svadbu.

8. Stresu sa nevyhnete

Aj keď budete od začiatku maximálne zorganizovaná, necháte si na všetko dosť času a všetko zabezpečíte v predstihu, v istom momente sa stresu nevyhnete. Plánovanie svadby je skrátka emotívne a niekedy tie emócie doľahnú na každého. Je to úplne normálne a pochopiteľné. Treba len počkať, kým to prejde a pokúsiť sa uvoľniť a zrelaxovať.

Ak treba, dajte si od plánovania svadby načas prestávku a choďte so svojim drahým na výlet, dovolenku, wellness alebo navštívte rodinu a plánovanie svadby pár dní vôbec neriešte. Určite vám to pomôže získať istý nadhľad a uvoľniť sa.

9. Ženícha to nemusí zaujímať tak ako vás

Veci, ktoré sú pre vás pri plánovaní svadby veľmi dôležité, nemusia vášho partnera vôbec zaujímať. Nenechajte sa znechutiť či odradiť tým, ak ženích odmieta spolupracovať. Muži skrátka majú iné priority a máloktorý z nich sa zaujíma o svadobné prípravy do takej miery ako nevesta.

V prípade, že jeho pomoc naozaj potrebujete, proste o ňu požiadajte, respektíve mu prideľte úlohy, ktoré bude mať na starosti. Ak je ochotný pomáhať, ale nemá záujem rozhodovať o veciach, máte voľnú ruku a môžete si celú svadbu urobiť podľa seba. 🙂

10. Zaberie vám to viac času, ako ste si mysleli

Pripravte sa na to, že počas plánovania svadby sa váš život bude točiť hlavne okolo svadby. Aj keď si na začiatku spravíte istý odhad, koľko času budete na svadobné prípravy potrebovať, môžete byť nakoniec veľmi prekvapení, koľko času to reálne zabralo. Ak budete mať šťastie, môže sa vám podariť naplánovať svadbu aj za niekoľko týždňov, to je však skôr výnimočné.

Okrem samotného plánovania budete svadobné prípravy riešiť aj vo voľnom čase so svojimi kamarátmi, známymi a rodinou a keď sa nad tým nakoniec zamyslíte, uvedomíte si, že posledné týždne alebo mesiace neboli o ničom inom len o svadbe. Je to úplne bežné, lebo plánujete naozaj významnú udalosť a keďže je pre vás veľmi dôležitá, hovoríte o nej so všetkými a na nič iné nemyslíte.


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade