Svadobný plánovač (40): 25 vecí, ktoré by svadobní hostia nemali za žiadnych okolností urobiť, ale robia..

 • 17. aug 2016
 • Zuzana Maliníková
 • Isifa / shutterstock.com

Pokiaľ ide o takú významnú a veľkú udalosť akou je svadba, platia isté nepísané pravidlá, ktorých by sa mali svadobní hostia držať, aby neurazili svojich hostiteľov, alebo im nepokazili zážitok zo svadby. Napriek tomu sa takmer na každej svadbe objaví niekto, kto nevie, čo sa patrí a čo nie. Toto je 25 vecí, ktoré svadobní hostia občas robia napriek tomu, že by nemali.

1. Zdvihnúť telefón počas obradu, respektíve dovoliť, aby zazvonil

Telefón má byť počas svadobného obradu vypnutý, nie každý to však rešpektuje. Rušiť obrad zvonením, alebo nebodaj telefonovaním, je vrchol drzosti. Bohužiaľ, občas sa stáva aj to. Preto radšej pred obradnú sálu umiestnite značku „zákaz používania mobilných telefónov“ alebo „počas obradu, prosíme, vypnite a odložte svoj mobilný telefón“.

2. Mať "vtipné" pripomienky počas obradu

Možno máte aj vy medzi priateľmi niekoho, kto si nemôže odpustiť vtipné poznámky a má ich vždy a ku všetkému. Jeho humor vo voľnom čase síce milujete, ale určite by ste nechceli, aby svojimi poznámkami rušil počas obradu. Radšej ho dopredu poproste, aby si všetky vtipy šetril, kým nezačne voľná zábava.

3. Gratulovať neveste so slovami: "Tak sa to konečne podarilo." alebo "To najlepšie už máš za sebou!", či "Manželstvo nie je med lízať.."

Tieto a podobné vyjadrenia naozaj nepatria medzi gratulácie v deň svadby, bohužiaľ, niektorí hostia, najmä členovia rodiny, si to skrátka nevedia odpustiť. S tým ale zrejme nič nespravíte, preto sa len pripravte, že sa môže niekto taký nájsť a vôbec si túto nevhodnú „gratuláciu“ neberte k srdcu.

4. Požiadať novomanželov o odvoz v svadobnom aute

Svadobné auto patrí len novomanželom a hostia by to mali rešpektovať. Môže sa však stať, že si niekto nevybaví odvoz a potom sa nebude mať ako dostať z obradu na hostinu. Aby ste predišli tejto situácii, radšej si ešte pred svadbou preverte, či má každý hosť zabezpečenú dopravu z jedného miesta na druhé.

5. Prehnať to s alkoholom

Toto je asi tá najbežnejšia zo všetkých nevhodných vecí, ktoré hostia na svadbách robia. Ak ste pozvali niekoho, o kom máte podozrenie, že by sa mohol prestať kontrolovať, požiadajte niekoho z jeho blízkych, aby na neho dávali pozor a krotili ho.

6. Hlasne sa chváliť svojimi novinkami

Svadobný deň je o neveste a ženíchovi. To však niektorým hosťom nebráni v tom, aby hlasne so všetkými zdieľali svoje novinky a úspechy – či už sú to zásnuby, povýšenie alebo očakávaný prírastok do rodiny. Ak sa vám niečo také stane a bude vám to kaziť náladu, požiadajte slušne daného hosťa, aby s tým prestal, prípadne sa chválil potichu a nerušil tým priebeh vašej svadby.

7. Požiadať o ruku svoju partnerku / partnera

Ešte horšie, ako vychvaľovať sa zásnubami, je zasnúbiť sa na svadbe niekoho iného. Nie je to síce veľmi bežné, ale aj to sa už stalo. Ak máte pocit, že u niekoho z vašich hostí sa schyľuje k zásnubám, pre istotu ich vopred upozornite, aby ich nenapadlo robiť to na vašej svadbe. Niečo také pokazí náladu nielen vám, ale zrejme by to pokazilo výnimočný okamih aj pre ten druhý pár.

8. Sťažovať sa neveste na svoje miesto pri stole

Nech sa so zasadacím poriadkom budete trápiť akokoľvek, je veľká šanca, že vždy sa nájde niekto, kto nebude so svojím miestom spokojný. S tým sa ale nedá nič robiť. Ak viete, že ste niekoho posadili zle, ale lepšie to urobiť neviete, oznámte mu to dopredu a prípadne mu venujte malú pozornosť (napríklad čokoládu či fľašu vína) ako odškodné. Ak máte pocit, že nikto by sa nemal sťažovať, ale napriek tomu niekto za vami počas svadby príde, jednoducho povedzte, že ste zasadací poriadok zostavili najlepšie, ako to šlo, a ďalej to neriešte. Nenecháte si predsa takou hlúposťou pokaziť večer.

9. Ohŕňať nos nad občerstvením

Na svadbu sa nechodí najesť, ale osláviť lásku dvoch ľudí. Jedlo samozrejme k takej veľkej oslave patrí, niektorí hostia však zabúdajú načo na svadbu prišli a až prehnane riešia, čo dostanú na tanier. Jediné, čo môžete urobiť, aby ste predišli sťažnostiam na svadobné menu, je vopred si zistiť, či niekto nemá nejaké alergie alebo špeciálne stravovacie návyky, ktorým prispôsobíte jedlo pre tohto hosťa, prípadne dať hosťom na výber z viacerých možností. Už s pozvánkou pošlite ponuku jedla, aby si každý mohol vybrať čo chce, a podľa toho jedlo v reštaurácii potom objednáte.

10. Hľadať nedostatky

Jednou z najhorších vecí, ktoré môže svadobný hosť robiť, je neustále vyhľadávať na všetkom nedostatky. To platí najmä pre starších členov rodiny. Či už sa im nepáči výzdoba, priestor, program alebo hudba, nedokážu si to nechať pre seba. Ak viete o niekom, kto má tendencie všetko kritizovať, skúste, rovnako ako pri hosťoch, ktorí si radi vypijú, požiadať niekoho, aby dával na tohto kritika pozor a miernil ho.

Ak sa bude niekto sťažovať priamo vám, slušne odpovedzte, že vás mrzí, že sa im to alebo ono nepáči, ale vám sa to tak páčilo a je to vaša svadba. Ak si myslíte, že takáto odpoveď by bola nevhodná, môžete reagovať diplomaticky a povedať, že aj keď ste sa snažili, aby sa všetko všetkým páčilo, pri plánovaní svadby sa jednoducho nedá vyhovieť každému. Potom radšej rýchlo zmeňte tému a opýtajte sa hosťa, či si niečo nedá alebo ho požiadajte o spoločnú fotografiu či tanec. V prípade, že by sa niekto nevedel prestať na niečo sťažovať a kazil by vám tým večer, poproste niekoho z rodiny, nech sa o neho postará (požiada ho, aby s tým prestal, lebo je to nevhodné) a ďalej sa tým netrápte.

11. Priniesť si vlastný alkohol

K svadbe samozrejme patrí aj množstvo alkoholu, pre niekoho ale toto množstvo nemusí byť dostatočné. Občas sa stane, že si niektorý hosť prinesie vlastný domáci alkohol, prípadne nejaké iné obľúbené pitie. To môže spôsobiť problém, ak máte svadbu v reštaurácii alebo hoteli, kde ste sa nedohodli, že si prinesiete svoje nápoje. Aby náhodou nevznikli zbytočné problémy, radšej si overte v zariadení, v ktorom sa koná oslava, či si môžete priniesť aj vlastný alkohol a takisto upozornite hostí, aby vám dopredu nahlásili, ak plánujú doniesť nejaké svoje pitie, aby ste to prípadne mohli vybaviť.

12. Ísť na toaletu počas príhovorov

Svadobné príhovory zvyčajne bývajú krátke a vtipné, preto vydržať počas nich sedieť na mieste by nemal byť pre nikoho problémk no napriek tomu sa niektorí ľudia rozhodnú ísť na toaletu práve vtedy. Ak chcete mať počas príhovorov všetkých na mieste, môžete poprosiť DJ-a alebo moderátora, aby 5 minút predtým ohlásil, že budú príhovory, a aby si hostia odskočili na toaletu.

13. Kritizovať svadobné šaty

Každá nevesta zbožňuje svoje svadobné šaty a nedá na ne dopustiť. Pre vás sú vaše šaty síce tie najkrajšie aj najúžasnejšie, nemusia sa však páčiť každému. A niektoré dámy si nevedia odpustiť nevhodné poznámky na šaty nevesty už počas svadby. Ak náhodou začujete, že niekto kritizuje vaše šaty, alebo bude dokonca priamo vám vysvetľovať, čo sa mu na šatách nepáči, jednoducho to ignorujte. S tým sa, bohužiaľ, nedá nič urobiť. Iba sa pripravte, že to môže stať, lebo nie každý má rovnaký vkus ako vy a niekto si svoje názory nevie nechať pre seba. Určite sa tým netrápte a nenechajte si pokaziť náladu. Hlavné je, že sa šaty páčia vám a cítite sa v nich príjemne.

14. Obliecť si biele šaty

Aj keď biele svadobné šaty nie sú nevyhnutnosťou, biela stále ostáva výsadou nevesty, pokiaľ si ona sama vyložene neželá niečo iné. Ak nechcete, aby sa vám niektorá z pozvaných dám na svadbe „premávala“ v bielych šatách, jednoducho to napíšte do pozvánky.

15. Priviesť na svadbu nepozvaných hostí

Občas sa stáva, že pri pozývaní hostí dôjde k malému nedorozumeniu a hosť si myslí, že je pozvaný s partnerom alebo rodinou, napriek tomu, že pozvanie platilo len pre neho. Ak sa toto nedorozumenie nevysvetlí, na svadbe môže vzniknúť veľmi nepríjemná situácia. Aby sa to nestalo, pri posielaní pozvánky buďte naozaj konkrétni a pri overovaní účasti si radšej overte aj to, či každý pozvánku správne pochopil.

16. Priniesť na svadbu zviera bez opýtania

Určite poznáte tie rozkošné svadobné fotky so psíkmi či inými domácimi zvieratkami, a určite ich poznajú aj vaši blízki. Niekomu preto môže napadnúť, že vás prekvapí a prinesie na svadbu aj svojho štvornohého kamaráta. Ak máte medzi kamarátmi či rodinou niekoho, kto svoje zvieratko nosí takmer všade a boli by ste radi, aby ho na svadbu nepriniesol, stačí, keď ho na to pred svadbou upozorníte. Ak ste milovníci zvierat a naopak zviera na svadbe vám nevadí, či dokonca by ste nejaké chceli (napríklad ako nosiča prstienkov), napíšte to do pozvánky.

17. Flirtovať so ženíchom alebo nevestou

Alkohol uvoľňuje mravy a dodáva ľuďom sebaistotu, to je známy fakt. Aj keď to ten hosť nemusí vôbec myslieť zle, flirtovanie s niektorým z manželov môže vyvolať veľmi nepríjemnú situáciu. Preto, ak má niekto z pozvaných sklony k flirtovaniu, vopred ho (ju) upozornite, aby si na to na svadbe dával pozor. Ak k niečomu takému náhodou predsa dôjde, nenechajte si tým pokaziť večer. Nestojí to za to. Skrátka danému hosťovi povedzte, aby s tým prestal a bavte sa ďalej.

18. Tancovať počas prvého tanca novomanželov

Počas tanca novomanželov môžu hostia maximálne vytvoriť okolo nich kruh a pohupovať sa do rytmu, niektorí hostia (najmä starší členovia rodiny) sa však nevedia dočkať zábavy, a tak na parket vbehnú aj počas prvého tanca novomanželov a začnú do tanca vyzývať aj ostatných. Ak chcete mať istotu, že váš prvý tanec bude len váš, poproste DJ-a, aby vyhlásil, že nasleduje prvý tanec novomanželov a aby vám hostia dali priestor. Môže tiež dodať, že hostí vyzve na parket, keď nastane správny čas.

19. Chodiť každú chvíľu za DJ-om a pýtať si pesničky na želanie

DJ veľmi rád zahrá hosťom aj pesničky na želanie, aby si každý našiel niečo pre seba. Občas sa však stane, že sa niektorý hosť alebo skupinka hostí začne až príliš dobre baviť a urobí si z vašej svadby párty s vlastným playlistom. Ak máte nejaký zoznam piesní, ktoré chcete, aby DJ hral, a naopak, nehral, upozornite ho, aby ho príliš nemenil pesničkami na želanie. Hrať pesničky na želanie je vhodné až neskôr počas večera, keď už prebieha voľná zábava.

20. Nahlas a falošne spievať

Určite máte medzi blízkymi ľudí, ktorí si radi po niekoľkých pohárikoch schuti zaspievajú. Vaša svadba zrejme nebude výnimkou. Ak o takýchto samozvaných spevákoch viete, radšej ich vopred upozornite, aby na svadbe nespievali, ak si to neželáte, prípadne upozornite DJ-a, aby nedával hosťom mikrofón, a pokiaľ bude treba, aby slušne poprosil hlasne spievajúcich hostí, aby si dali od vystúpenia prestávku a nechali hrať hudbu.

21. Príliš sa odhaľovať

Je bežné, že na svadbe počas večera páni postupne zhadzujú saká a kravaty a dámy vyzúvajú nepohodlné topánky na opätkoch. To, samozrejme, nikomu neprekáža. Niektorí hostia sa však nechajú uniesť prúdom zábavy (a alkoholu) a začnú na parkete predvádzať drobný striptíz. Jediné, čo proti tomu môžete urobiť, je opäť využiť DJ-a alebo moderátora, aby sledoval parket a prípadné odhaľovanie včas zastavil. Ak máte medzi kamarátmi ľudí, o ktorých viete, že sa na párty radi odhaľujú, upozornite ich, aby si dali pozor a na svadbe sa toho zdržali.

22. Vytrvalo presadzovať tradíciu, ktorú manželia na svadbe nechceli

Tento bod platí najmä pre členov rodiny, ktorí majú o svadbe zvyčajne vlastnú predstavu. Ak sa rozhodnete nejakú tradíciu vynechať, uistite sa, že to budú všetci rešpektovať. Či už ide o rozbíjanie a zametanie taniera, spoločné jedenie polievky alebo únos nevesty. Na stoly nachystajte program svadby, prípadne ho pošlite hosťom, aby vedeli, čo sa na vašej svadbe bude a nebude diať. Aby ste mali úplnú istotu, môžete do programu vypísať aj tradície, ktoré ste sa rozhodli vynechať, aby s tým hostia počítali a nezačali ich sami iniciovať.

23. Začať rozhovor na tému "Ja sa nikdy nevydám"

Svadby sú zvyčajne veľmi emotívne a pod vplyvom alkoholu sa niektorí slobodní hostia môžu cítiť osamelo. Ak sa stane, že vám niektorý z vašich slobodných kamarátov začne plakať na pleci, skúste ho rozptýliť zmenou témy alebo nejakou aktivitou. Povzbuďte ho, ale určite s ním nezachádzajte do dlhej debaty. Ak máte podozrenie, že niekoho by mohla pochytiť táto depresia, vymyslite pre neho nejakú úlohu, aby sa na svadbe nemal čas zamýšľať nad „svojím nešťastím“, alebo ho posaďte k niekomu, kto mu určite zlepší náladu, prípadne k niekomu inému slobodnému, s kým by si mohol rozumieť.

24. Pri rozhovore s manželmi spomínať na ich bývalých partnerov

Možno máte príjemné spomienky alebo veselé príhody, v ktorých figurujú vaši bývalí partneri. Určite ale nechcete, aby ich niekto vyťahoval práve na vašej svadbe. Ak máte s bývalými partnermi dobrý vzťah, hosťom nemusí napadnúť, že vám bude prekážať, ak ich spomenú na svadbe. Týka sa to najmä príhovorov. Aby ste sa vyhli nepríjemnej situácii, jednoducho poproste kamarátov, aby na svadbe o vašich bývalých nehovorili.

25. Rozprávať o nepríjemných či smutných témach

Svadba je radostná udalosť a negatívne reči akéhokoľvek typu na nej nemajú čo robiť. Hosťom, samozrejme, nemôžete nadiktovať, o čom sa majú medzi sebou rozprávať, ale môžete ich zastaviť, ak začnú tieto témy pri rozhovore s vami. Nenechávajte ich zo slušnosti sa vyrozprávať a pokaziť vám tak náladu. Negatívne témy hneď zastavte. Jednoducho povedzte hosťovi, že nechcete takéto témy riešiť na svadbe a hneď zmeňte tému.


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby