Svadobný plánovač (26): 5 najhorších vecí, ktoré môžete čakať od svadobných hostí

 • 11. máj 2016

Aby ste sa počas vášho svadobného dňa vyhli zbytočnému stresu, treba byť pripravený na všetko, napríklad aj na nevhodné správanie niektorých hostí. Možno by ste to nečakali – pozývate predsa vašu rodinu a priateľov, ale stať sa môže hocičo. Podľa výpovedí neviest je toto 5 najhorších vecí, ktoré môžete od svojich hostí očakávať.

1. Účasť bez potvrdenia alebo bez pozvania

Niektorí hostia si myslia, že keď už dostali pozvánku, automaticky sa s nimi počíta, preto nepovažujú za nutné (alebo skrátka zabudnú) potvrdiť svoju účasť. Alebo, čo je ešte horšie, predpokladajú, že pozvánka automaticky platí aj pre ich partnera, napriek tomu, že to tam nie je napísané a privedú ho bez vášho vedomia. Vy potom nemáte tohto človeka kam usadiť, nemáte preňho objednané jedlo a veľmi nepríjemná situácia je na svete.

Ako tomu predísť?

Aby ste úplne predišli podobným nedorozumeniam, na každú pozvánku jasne napíšte komu je určená, respektíve, či sa vzťahuje aj na ďalších ľudí okrem mena uvedeného na nej. Okrem toho si veďte podrobný zoznam ľudí, ktorých ste pozvali a vždy, keď vám niekto potvrdí účasť, poctivo si to zapíšte. Mesiac pred svadbou si pre istotu ešte raz obvolajte všetkých hostí, a potvrďte si kto príde a v akom počte. Aby ste mali lepší prehľad, používajte svadobný plánovač, v ktorom môžete združovať všetky dôležité informácie.

Ako to riešiť?

Naplánujte zasadací poriadok tak, aby sa pri každom stole dalo urobiť ešte jedno miesto navyše a pre istotu sa dohodnite s personálom, aby mali v zásobe jeden stôl, ktorý by sa mohol prestrieť, ak by sa objavilo viac neočakávaných hostí. Dohodnite sa tiež, aby boli pripravení prichystať narýchlo nejaké jedlo, ak by bolo potrebné. Sú to síce netradičné požiadavky, ale lepšie je mať plán B, ako mať o 2 ľudí navyše, ktorých nemáte kam posadiť a nemáte im dať čo jesť.

2. Hlasná kritika

Niektorí ľudia jednoducho musia mať vždy na všetko názor a za každých okolností ho musia povedať. O to horšie, ak radi rozprávajú nahlas. Je jasné, že sa nedá zavďačiť každému a preto sa určite nájdu ľudia, ktorí budú mať výhrady, či už voči zasadaciemu poriadku, hudbe, občerstveniu.. Pri troche slušnosti si to však nechajú pre seba, lebo vedia, aké ťažké pre vás muselo byť zorganizovať takú veľkú udalosť. Niektorí ľudia ale radi všetko kritizujú a či už je to vaša babka, teta či priateľka najlepšieho kamaráta, treba počítať s tým, že sa niekto taký môže nájsť.

Ako tomu predísť?

Môžete priamo na pozvánku napísať niečo v zmysle: "Budeme sa snažiť ako vieme, aby sa vám na svadbe páčilo, preto prosíme, nekritizujte. :)" alebo môžete požiadať osobne čo najviac ľudí, aby si negatívne vyjadrenia nechali pre seba, a ak započujú niekoho niečo nahlas kritizovať, aby ho utíšili.

Ako to riešiť?

Ak sa predsa len na vašej svadbe vyskytne nejaký hlasný kritik, môžete urobiť dve veci. Buď ho budete skrátka ignorovať a nenecháte si tým pokaziť váš veľký deň alebo požiadate niekoho z rodiny, prípadne priateľov, aby tomuto človeku vysvetlil, že jeho správanie nie je vhodné a utíšil ho. Určite sa riešením tejto situácie nezaoberajte vy a užívajte si svoju svadbu naplno.

3. Príliš veľa alkoholu

Niektorí hostia skrátka nevedia, kedy majú dosť. Svadba je predsa veľká oslava a tak sa treba zabávať, čo hrdlo ráči. Ak sa však prestanú kontrolovať a každému začne byť zjavné, kto vypil viac ako mal, prestáva to byť zábavné. Nie je nič horšie ako opitý strýko, ktorý to roztočí na parkete a začne dvoriť všetkým družičkám.

Ako tomu predísť?

Ak viete o niekom, či už z rodiny alebo kamarátov, kto si na oslavách rád vypije a nevie, kedy prestať, slušne ho pred svadbou požiadajte, aby sa ovládal a pil s mierou. Prípadne poverte niekoho, aby na neho dával pozor. Možnosťou je tiež zabezpečiť len obmedzené množstvo alkoholu na osobu a informovať o tom svojich hostí.

Ako to riešiť?

Ak sa stane, že to predsa len niekto veľmi preženie a nebudete si s ním vedieť rady, poproste niekoho z rodiny alebo personálu, aby mu zavolal taxík a slušne ho poslal domov.

4. Biele šaty

Biele šaty sú výsadou nevesty, to vie predsa každý. Nie každý je však ochotný to dodržať. Bohužiaľ, stáva sa aj to, že sa niekto z hostí objaví na svadbe v bielych šatách. Samozrejme, nemusí to byť problém, pokiaľ si na tom až tak nezakladáte alebo ak strih šiat ani zďaleka nepripomína svadobné. Pre niektoré nevesty to však môže byť rana pod pás.

Ako tomu predísť?

Ak je pre vás nepredstaviteľné, aby bol na vašej svadbe niekto iný okrem vás v bielom, dajte to ľuďom najavo. Ako súčasť pozvánky, pošlite hosťom aj požiadavky na dress code. Nie je to žiadny nátlak ani neštandardná požiadavka. Niektorí ľudia ani nevedia, čo sa patrí alebo nepatrí obliecť na svadbu a keď im pošlete návod, budú len radi. Požiadavky formulujte stručne a jasne. (Napríklad: Páni – oblek, košeľa, kravata. Dámy: spoločenské šaty, dĺžka pod kolená, nie biela farba).

Ako to riešiť?

Ak si predsa len niekto biele šaty oblečie, už s tým bohužiaľ nič nespravíte. Nemôžete dotyčnú dámu poslať domov sa prezliecť, ani ju vyhodiť zo svadby, takže najlepšie bude, ak si pomyslíte svoje, prípadne sa posťažujete najlepšej kamarátke na toalete a ďalej tomu nebudete venovať pozornosť. Nestojí to za to, aby ste si pokazili svoj veľký večer.

5. Neschválené fotky na sociálnych sieťach

Napadá vás niečo horšie ako keby po sociálnych sieťach kolovala vaša fotka v svadobných šatách, kde ste zachytená, ako si práve do úst vkladáte veľký kus torty, či robíte prapodivnú grimasu? Zlé fotky zo svadby sú určite niečo, čo dokáže pokaziť náladu. V prípade fotografa sa však pokazené zábery jednoducho vymažú a vy sa môžete pýšiť len krásnymi momentkami. V prípade kamarátov vyzbrojených telefónmi s fotoaparátom a aplikáciami všetkých sociálnych sietí, je to trochu horšie.

Ako tomu predísť?

Najjednoduchší spôsob, ako zabrániť tomu, že budú svetom kolovať takéto fotografie, je poprosiť rodinu a priateľov, aby nezverejňovali fotky zo svadby bez vášho súhlasu. Pri vstupe do svadobnej sály postavte tabuľu s prosbou, aby každý záber, ktorý chcú zverejniť, s vami prekonzultovali. Aby ste mali úplnú istotu, môžete si pripraviť pred začiatkom večere stručný prihovor, v ktorom všetkých privítate, poďakujete za účasť a poprosíte, aby bez vášho súhlasu nezdieľali žiadne fotografie, aj keď si budú myslieť, že na nich vyzeráte úžasne.

Ako to riešiť?

Ak sa napriek tomu podarí niekomu prepašovať na internet nepekný záber, poproste ho, aby ho vymazal. Môžete poveriť niektorú z družičiek, aby priebežne počas večera kontrolovala sociálne siete, či sa tam nezjavujú fotky z vašej svadby a ak sa medzi nimi nájde nejaká, ktorú ste neodsúhlasili a nechcete ju tam, môžete hneď autorovi povedať, aby ju stiahol a problém bude zažehnaný.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby