6 krokov pre starostlivosť o pleť po lete

 • 2. okt 2023

Nie je to tak dávno, čo sme sa opaľovali pri mori, bazéne či v záhrade. Užívanie si slnečných lúčov má však aj svoje odvrátené stránky. Bez ohľadu na to, či používate krém s ochranným faktorom alebo nie, týchto 6 krokov pre starostlivosť o pleť po lete by ste nemali vynechať.

starostlivosť o pleť po lete
Zdroj: iStock

Leto je za nami a pleť dostala poriadne zabrať. Už nie je tou žiarivou a opálenou. Naopak, pri pohľade do zrkadla nás môžu trápiť známky únavy pleti, pigmentové škvrny či výraznejšie vrásky kvôli dehydratácii pokožky.

Či už ide o chlór v bazénoch, slanú morskú vodu, vietor na horách alebo jednoducho iba vplyv ostrého slnka, všetky následky týchto poveternostných a iných aspektov vieme zmierniť vhodnou starostlivosťou.

Ako teda ísť na starostlivosť o pleť po lete? Ako dosiahnuť, aby bola opäť pružná, hydratovaná, žiarivá a zdravá? Stačí niekoľko vylepšení vašej bežnej starostlivosti a svoju pleť hravo reštartujete! Ak potrebujete usmerniť, prečítajte si naše tipy.

starostlivosť o pleť v zime
Zdroj: iStock

Krok 1: Hĺbkové čistenie pórov

Leto je charakteristické horúcim počasím, vďaka čomu sa na povrchu vašej pleti kumuluje mastnota, nečistoty či pot. Je prirodzené, že vplyvy vonkajšieho prostredia, mestský smog a pot zmiešaný s líčidlami pleti spôsobujú upchávanie pórov. Siahnite po hĺbkových čistiacich maskách, ktoré vám pomôžu pokožku prečistiť. Mnohé obsahujú zložky ako aktívne uhlie či biely íl, ktoré sú veľmi vhodné pre hĺbkové čistenie pleti. Vytiahnu z nej nečistoty, znížia produkciu povrchového mazu a minimalizujú výraznosť pórov.

hĺbkové čistenie pleti na rozšírené póry
Zdroj: iStock

Krok 2: Hydratácia pleti

Vplyvom spomínaných poveternostných podmienok, chlórovej či slanej vody a najmä vysokej intenzity UV žiarenia je pokožka po lete obzvlášť vysušená. Nezabúdajte preto na dôkladnú hydratáciu – v akejkoľvek podobe. Používajte denné aj nočné krémy, oleje, séra, hydratačné masky aj telové krémy. Využite silu hydratujúcich zložiek, ako napríklad kyselina hyalurónová, ktorá pokožku regeneruje, hydratuje a pôsobí aj proti jej starnutiu.

Krok 3: Riešenie vzniknutých problémov

Po lete môžete na svojej pleti badať očividné zmeny, akými sú napríklad: prehĺbené vrásky, pigmentové škvrny, upchaté póry, nerovnomerný tón pleti či drobné pehy. Škody spôsobené UV žiarením sa odstraňujú iba ťažko, no ich viditeľnosť môžete zjemniť vhodnou starostlivosťou. Vyskúšajte zložky ako vitamín C alebo retinol, ktoré pomôžu pleť znova naštartovať a majú vysoký účinok proti dehydratácii či pigmentovým škvrnám. Dôležité je vedieť, aký problém vás trápi a podľa toho si nájsť produkty s vhodnými účinnými látkami, ktoré vašu pleť zregenerujú.

Odporúčame článok: SPF na tvár: 10 najväčších chýb pri jeho používaní

SPF na tvár: 10 najväčších chýb pri jeho používaní
Zdroj: iStock

Krok 4: Neprestaňte používať SPF

Ochranný faktor, teda SPF, by mal byť základom vašej bežnej dennej starostlivosti o pleť nie iba počas leta, ale aj po zvyšok roka. Rovnako počas prechodných období, ale aj v zime, môže byť slnko silné a žiarenie pre vašu pleť príliš intenzívne, preto je vhodné ju chrániť celoročne (a to aj počas dní, ktoré trávite iba dnu, vzhľadom na UV žiarenie prenikajúce aj cez okná). Ideálne a vhodné je používať ochranný faktor minimálne v kategórii 20-30 (počas leta aj 50 a viac).

Krok 5: Urobte si píling

Namáhaná a znečistená pleť ovplyvňovaná pravidelným a oveľa intenzívnejším potením si žiada po lete urobiť aj píling. V dnešnej dobe je už na trhu množstvo druhov rôznych pílingov, no základom je to, čo s vašou pleťou všetky urobia: odstránia odumreté kožné bunky, pleť zjemnia, vyhladia, upokoja či zredukujú nadmerné mastenie.  V ideálnom prípade siahnite po pílingu s hydratačnými vlastnosťami a po jeho aplikácii nezabudnite na ďalšiu starostlivosť (sérum, krém, atď).

Prečítajte si tiež: Užitočné rady, s ktorými pripravíte svoju pleť na deň D

starostlivosť o pleť pred svadbou
Zdroj: iStock

Krok 6: Nezabudnite na pery

Pery bývajú počas leta obzvlášť namáhané. Prekáža im intenzívne slnečné žiarenie či vietor a slaná voda, ale aj používanie vysoko trvácnych tekutých matných rúžov. Ktorá z nás by v lete nechcela vyzerať krásne aj vďaka výraznému odtieňu dlhotrvajúceho rúžu, však? Následky ale môžu byť nepríjemné. Pery sa veľmi ľahko vysušia, vznikajú šupinky, prehlbujú sa ryhy, môžu štípať či bolieť. Aj tu preto nezabudnite na jemný píling na to určený a samozrejme – základom je dopriať im hydratáciu. Používajte výživné balzamy či oleje so zložkami ako vitamín E, včelí vosk či prírodné oleje a vaše pery budú opäť pôsobiť zdravo a šťavnato!

Či už ide o pokožku tváre, tela alebo o pery, po namáhavom letnom období je vždy základom poriadna dávka hydratácie a zvýšená miera starostlivosti. A ak si netrúfate ísť do toho samé, zverte sa do rúk kozmetičke, ktorá vám odporúči vhodné procedúry a produkty.

Veríme, že vám naše tipy pomohli a spolu to dotiahneme ku krásne vyživenej pleti aj počas jesenného obdobia.

Ak si chcete vymeniť rady a tipy s členkami nášho Fóra, zapojte sa do diskusie TU: „Starostlivosť o pleť po lete“

Autorka článku: Michaela Debnárová @itsmishell

Zdroj foto: iStock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe