15 vecí, ktoré urobia vašu svadbu nezabudnuteľnou

 • 29. nov 2018
 • Silvia Blahovcová
 • iStock

Sníva o tom každá nevesta.. o tom, aby jej svadba bola dokonalá, krásna a nezabudnuteľná. To, že na tento deň rozhodne nezabudne manželský pár, je určite pravdivé, ale čo urobiť pre to, aby sa o vašej svadbe v kruhu vašich najbližších a známych hovorilo ešte dlho po tom, ako doznejú svadobné zvony? Prinášame vám niekoľko tipov, ako vašu svadbu ozvláštniť.

Krásne oznámenia a pozvánky k svadobnému stolu

Vaše svadobné oznámenie ako prvé vypovedá o tom, v akom duchu a štýle sa ponesie celá vaša svadba. Nenechajte si teda ujsť príležitosť dať možnosť svojim hosťom oznámiť všetko, čo potrebujete vedieť. Má niekto nejaké špeciálne diéty, potrebuje niekto zabezpečiť ubytovanie alebo odvoz? Prípadne chcete, aby si vaša single kamarátka doniesla so sebou doprovod?

Zároveň sú tieto tlačoviny skvelým spôsobom, ako svojim blízkym naznačiť, čo od nich očakávate ako napríklad losy namiesto kvetinových darov alebo využitie služby „kvety po celý rok“, prípadne to, že uprednostňujete finančné dary.

Vyberte neuveriteľné miesto

Či už plánujete vidiecku svadbu vo voľnom štýle alebo spoločenskú udalosť so stanoveným dress code, prvoradé je vybrať miesto, ktoré vyhovuje vášmu štýlu a zároveň aj vašim plánom. Miesto, ktoré hosťom vyrazí dych a konkrétny štýl svadby ich rozhodne zaujme.

Využite svoj svadobný pochod k oltáru

Očarte všetkých prítomných a vyrazte dych nielen ženíchovi. Stavte na zaujímavú hudbu podľa vášho vkusu a štýlu svadby, pohrajte sa s osvetlením a užite si okamih, ktorý patrí iba vám. Zaujímavé môžu byť aj družičky, ktorí vám urobia predvoj alebo napríklad psík, ktorý ponesie vaše obrúčky. Určite však nerobte nič prehnane, musí to byť prirodzené.

Vyberte si dobre svojho oddávajúceho

Jednoznačne zaujímavým prvkom svadby je dobrý oddávajúci. Pokiaľ ide o osobu, ktorá je rodeným rečníkom, pripraví si pútavú reč a dodá celému obradu vznešenosť. Určite je to lepší nezabudnuteľný prvok na vašej svadbe ako unudený úradník, ktorý sa pri vyslovení vašich mien musí pozrieť do papierov.

Pracujte s osvetlením

Osvetlenie je dôležitou súčasťou svadby. Či už ide o miesto obradu, miesto konania hostiny alebo len priestor, kde plánujete nafotiť svoje svadobné portréty. Nechajte si priestory nasvietiť profesionálmi, ktorí im dodajú romantický nádych a dokážu niektoré miesta zmeniť na nepoznanie. Či už ide o obrad alebo recepciu, stojí to za investíciu, aby ste prešli na jedinečné alebo romantické osvetlenie, ktoré pridá vašim fotografiám na zaujímavosti.

Nenechávajte hostí dlho čakať

Nie je nič nudnejšie, ako dlhé čakanie na nevestu so ženíchom, ktorí si medzi obradom a hostinou naplánovali dvojhodinové fotenie.. pokiaľ je to možné, naplánujte si fotenie pred obradom, prípadne v iný deň. Ak vám však neostáva nič iné, ako nechať hostí čakať, určite im pripravte malé občerstvenie a posedenie, aby nemuseli postávať pred sálou a vyzerať vás, kedy už konečne prídete. Rovnako podstatné je zabezpečiť pre čakajúcich dostatok miest na sedenie.

Zabezpečte prepravu hostí

Zorganizovanie prepravy pre svojich hostí (či už z hotela na obrad, hostinu alebo späť do hotela na konci večera) je veľmi premyslenou drobnosťou, ktorá vašich hostí poteší. Najmä, keď ide o cezpoľných hostí alebo dokonca tých z iných krajín, keďže zrejme nebudú mať k dispozícii vlastné vozidlá. Zároveň to má aj pridanú hodnotu v tom zmysle, že si s vami môžu pripiť.

Vyberte si výrazné dekorácie

Je samozrejmé, že v dnešnej dobe je možnosť vyzdobiť si sálu v nepočetných štýloch a v rôznych farbách. Avšak skutočne premyslená výzdoba vašu svadbu dokáže vyzdvihnúť ešte viac. Pokiaľ sa nebojíte, skúste ísť do výrazných prvkov, niečoho, čo sa často nevidí, vyčleňte sa z davu :-).

Dokonalý zasadací poriadok

Zasadací poriadok býva súčasťou takmer každej svadby. Ale veľmi dobre rozložené sedenie a výber kreatívnejšieho modelu, urobia vašu svadbu nezabudnuteľnou. Napríklad, využitie dlhých banketových stolov umožní lepšiu komunikáciu medzi hosťami ako uzatvorené okrúhle sedenie.

Vyberte si nádherné kvety

Prenádherné kvetinové aranžmány vyrazia dych takmer všetkým hosťom. Veľmi zaujímavými prvkami sú kvetinové steny, obrovské ikebany na stoloch, či veľmi extravagantná svadobná kytica nevesty, zostanú v mysliach vašich hostí ešte dlho po vašej svadbe.

Stavte na dobrý výber alkoholu

Že to nie je podstatné? Verte, že je. Pokiaľ nechcete, aby vaša svadba zostala v mysliach vašich hostí iba preto, že mali na výber z vína alebo vodky, určite popracujte na vašej ponuke nápojov. Zaujímavý je aj bar s viacerými druhmi nápojov, kde vám čašník namieša drink podľa vášho výberu. Ak vám to však príde príliš drahé, určite sa svojich hostí opýtajte, čo by chceli piť. Vyhnete sa tak nepríjemným chvíľam.

Hudobná zložka je základ

Ak chcete, aby si vaši hostia zapamätali parádnu párty, určite zainvestujte do kvalitného DJ alebo kapely. Ide o profesionálov, ktorí vedia vycítiť, čo je v daný moment vhodné a rovnako vedia dokonale rozprúdiť zábavu. Že vaši kamaráti netancujú? Skutočný profesionál vytiahne na tanečný parket aj takých. A to len potom bude nezabudnuteľná zábava.

Vynikajúce menu

Vaši hostia si nemusia spomenúť na presné detaily vašej svadby, či pieseň, na ktorú ste kráčali k oltáru, ale pravdepodobne si budú pamätať, čo jedli – hlavne, ak to bolo obzvlášť chutné! Vyberte si menu s viacerými možnosťami. Ide o to, aby si vedel vybrať každý. To znamená, že tanier zaliaty omáčkou z modrého syra alebo hríbov určite nepoteší každého. Ale omáčka na mištičke pri tanieri je už niečo iné.

Rovnako podstatné sú aj polnočné bufety, kedy by sa mal najesť naozaj každý – vegetarián, mäsožravec alebo celiatik, či hosť s intoleranciou na laktózu.

Doprajte hosťom viac než dezert

Využite zaujímavý a moderný candy bar alebo ponúknite svojim hosťom viacero možností. Klasické svadobné koláče sú síce overenou cestou, avšak prekrásne cupcaky, makarónky alebo prípadne iné druhy cukroviniek vašich hostí určite nadchnú.

Opäť raz myslite na všetkých zúčastnených. Zaujímavé budú diabetické koláčiky pre staršiu generáciu, ale rovnako aj bezlepkové dobroty, prípadne bezlaktózové pochutiny.

Odchádzajte poslední

Nech sa deje čokoľvek, nevesta so ženíchom nesmú zo svadby odísť skôr, ako sa poberie posledný hosť. Je to veľká slušnosť a vašu párty predsa nemôže uzavrieť nikto iný ako vy. Bavte sa so svojimi hosťami do poslednej minúty. Je to predsa váš veľký deň.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade