Ako sa obliecť na svadbu ako svadobný hosť

 • 27. jan 2017
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

V prípade, že sa v blízkej dobe chystáte na svadbu, mali by ste sa začať rozhliadať po vhodnom outfite. Na slávnostnom odeve by si totiž mali dať záležať nielen nevesta so ženíchom, ale i všetci svadobní hostia.

Keďže svadba patrí medzi významné spoločenské udalosti, platia isté pravidlá, ktoré v prípade, že nechcete spôsobiť módne faux pas, musíte rešpektovať.

V prípade, že vás nevesta vopred oboznámila s tým, že si želá, aby všetky dámy prišli na svadobnú slávnosť zladené v tónoch jednej alebo dvoch farieb, mali by ste jej prianie rešpektovať a zohnať si šaty zodpovedajúce nevestiným kritériám. V opačnom prípade riskujete, že ostatní svadobčania budú na vás ukazovať prstom a vy sa budete cítiť trápne.

Pravidlá pri výbere šiat pre svadobného hosťa

V prípade, že vám nevesta nechala vo výbere šiat voľnú ruku, mali by ste sa pri skladaní spoločenského outfitu riadiť nasledovnými pravidlami:

Prvým nepísaným pravidlom je, že počas svadobného dňa by mala žiariť výlučne nevesta. Nevhodné sú teda akékoľvek šaty bielej farby, príliš veľké spoločenské róby či nebodaj vulgárne, príliš odhaľujúce modely. Netvrdíme však, že na svadbe musíte vyzerať ako sivá myška.

Skvelou voľbou sú napríklad puzdrové šaty, ktoré sú síce jednoduché, ale zároveň veľmi sexi. V prípade, že vzhľadom na váš typ postavy neobľubujete obtiahnuté puzdrové šaty, vyskúšajte šaty áčkového strihu, ktoré lichotia najmä dámam s väčšími bokmi. Vhodné sú i voľnejšie dlhé šaty, jemne sa rozširujúce od pŕs.

Okrem spomínanej bielej farby sa vyhnite i čiernym šatám, ktoré síce môžu pôsobiť elegantne, no keďže svadba je radostná udalosť, mali by ste zvoliť skôr šaty veselšej farby.

Ideálne sú šaty pastelových farieb, akou je napríklad marhuľová, ružová, žltá, kráľovský modrá či smaragdovozelená farba.

Zlou voľbou sú i minisukne a hlboké výstrihy. Šaty alebo sukne siahajúce tesne pod zadok radšej vymeňte za dlhšie modely, zahaľujúce stehná. Opatrné by ste mali byť i pri výbere šiat s rozparkom, ktorý je síce sexi, avšak v prípade, že siaha príliš vysoko, môže pôsobiť vulgárne.

Vo všeobecnosti platí, že ak zvolíte šaty s výrazným rozparkom, mali by ste mať zahalený dekolt a naopak, ak preferujete šaty s hlbším výstrihom, spodok šiat by mal byť jednoduchý a decentný.

Správny výber spodnej bielizne

Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek typ šiat, nezabudnite k nim zvoliť vhodnú spodnú bielizeň. V tomto prípade platí len jedno pravidlo, že spodná bielizeň by nemala byť spod slávnostných šiat viditeľná.

Ideálne sú preto hladké, nezdobené podprsenky a nohavičky bielej, telovej alebo čiernej farby. V prípade, že si plánujete obliecť šaty bez ramienok, poobzerajte sa po takzvanej ,,samodržke“. Trčiace silikónové ramienka sú totiž veľkým módnym prešľapom.

Šperky

Výraznejšie šperky si môžu dovoliť predovšetkým dámy s jednoduchšími šatami. Ak už máte bohato zdobené alebo výrazne vzorované šaty, rozhodne siahnite len po menších, menej nápadných kúskoch.

Farba šperkov by mala ladiť s celkovým outfitom a s ostatnými metalickými prvkami na šatách, kabelke či topánkach.

Kabelka

Objemné tašky cez plece na svadbu rozhodne nepatria. Vhodné sú predovšetkým menšie listové alebo puzdrové kabelky, korešpondujúce so zvyškom vášho outfitu.

Topánky

Pri výbere topánok stavte na pohodlnosť. Topánky by nemali byť príliš vysoké (aby ste v nich vydržali tancovať celú noc), ani príliš extravagantné. Vhodné sú skôr béžové alebo čierne kvalitné lodičky.

V prípade, že zvolíte jednoduché šaty, môžete siahnuť po výraznejších topánkach, napríklad zlatej alebo červenej farby. V prípade, že sa bude svadobný obrad konať v exteriéri, odporúčame vám poobzerať sa po topánkach na plnom podpätku (aby sa vám ihličkové podpätky nezabárali do trávy alebo do piesku) alebo elegantné balerínky.

Pánsky slávnostný outfit

Páni to majú s výberom slávnostného outfitu o niečo jednoduchšie. Keďže ide o slávnostnú udalosť, páni by mali siahať najmä po oblekoch tmavej alebo čiernej farby.

Oblek bielej, bledej či hnedej farby je v tomto prípade považovaný za módne faux pas. Rovnako nevhodné sú džínsy a tričká s krátkym alebo dlhým rukávom. Podľa farby šiat partnerky môžu pod oblek zvoliť bielu alebo pastelovú košeľu, doplnenú farebne zladenou viazankou.

Viazanka môže byť jemne vzorovaná, avšak nemala by byť slonovinovej farby, pretože viazanku rovnakej farby môže mať ženích. Odvážnejší páni môžu svoj outfit ozdobiť čiernym alebo farebným motýlikom.

Doplnky a šperky pre pánov

Aj muži milujú doplnky, väčšinou vo forme kvalitných, luxusných hodiniek. Vhodnou ozdobou sú i manžetové gombíky, ktoré by však mali ladiť s farbou hodiniek. Za doplnok môžeme považovať i opasok, ktorý by mal byť kvalitný, kožený a mal by ladiť s topánkami.

Topánky

Topánky by taktiež mali byť kožené, elegantné a šnurovacie. V žiadnom prípade nie sú vhodné sandále, šľapky či tenisky. Do topánok by si páni mali obuť ponožky tmavej farby. Ponožky by mali byť dostatočne vysoké na to, aby zakrývali celé lýtko i prípade, že pán sedí a má preloženú nohu cez nohu. Biele, farebné či krátke ponožky sú považované za prešľap… Jedine, že by to bola špeciálna požiadavka ženícha. 🙂

Oblečenie pre svadobných hostí podľa ročného obdobia

Slávnostné oblečenie je samozrejme potrebné prispôsobiť aktuálnemu ročnému obdobiu.

Na jar sú vhodné farebnejšie modely, v lete zase šaty a pánske košele zo vzdušných prírodných materiálov. Nezabúdajte na to, že počas svadobného obradu v kostole je potrebné mať zahalené ramená. I keby bolo v deň svadby štyridsať stupňov, mali by ste mať cez ramená prehodenú štólu alebo bolerko.

Počas jesenných a zimných mesiacov môžu svadobní hostia svoje róby skryť pod kabát či kožuch a na transfer z domu na miesto sobáša si môžu obuť čižmy, ktoré si na svadobnej hostine vymenia za slávnostné topánky.

Profesionáli
19
WEDDING GALLERY - sv...
Svadobné salóny a svadobné šaty
Splňte si svoj sen o dokonale krásnych svadobných šatách v svadobnom salóne Wedding Gallery. Teraz so ZĽAVOU až do 125€. Tešíme sa a Vás!
Bratislava
28
Agatha Gallery
Svadobné salóny a svadobné šaty
Svadobné a spoločenské šaty a ostatné oblečenie, obuv, šperky, doplnky.
Nové Zámky

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby