Plánovanie svadby krok za krokom – ako začať?

 • 9. aug 2021
 • Barbora Babicová
 • Thinkstock.com

Plánovanie svadby nie je jednoduché. Keď plánujete takú veľkú a významnú udalosť, treba vedieť, čím začať a ako postupovať. Skôr, ako sa pustíte do samotnej organizácie, musíte mať prehľad o tom, čo treba riešiť prvé, ako pokračovať, čo už ste vyriešili a ujasniť si, ktoré veci majú vyššiu a ktoré nižšiu prioritu. Ak ste sa práve zasnúbili a neviete, čo ďalej, možno vám pomôže tento plán ako postupovať.

Predtým, ako začnete s plánovaním, preberte spolu s partnerom vašu predstavu o svadbe. Spíšte si poznámky, aby ste vedeli aspoň základné body, podľa ktorých sa budete neskôr riadiť, a aby ste si zjednotili vaše očakávania. Potom sa môžete pustiť do príprav.

plánovanie svadby

1. Vyberte si dátum svadby

Ako prvý si treba stanoviť dátum svadby – môžete vyberať dátumy podľa špeciálneho významu pre vás, podľa ročného obdobia, symbolického významu, dňa v týždni a podobne.

2. Určite si štýl svadby

Skôr ako začnete plánovať čokoľvek ďalšie, mali by ste mať jasno v tom, akú svadbu chcete. Vaša predstava totiž môže ovplyvniť výber miesta, dekorácií, svadobného menu a ďalších dôležitých vecí. Vyberte farebnú kombináciu, tému, motív, čokoľvek, čo môže ovplyvniť ďalšie rozhodovanie. Načrtnite si vašu predstavu o svadbe na papier, urobte si poznámky, spíšte nápady, nalepte výstrižky… a vytvorte tak definitívny dizajn vašej svadby. Tejto schémy sa potom budete držať pri výbere jednotlivých položiek.

3. Stanovte si svadobný rozpočet

Ak chcete mať prehľad o financiách alebo máte stanovenú maximálnu sumu, ktorú nemôžete prekročiť, mali by ste si v tomto bode rozpísať váš svadobný rozpočet. Aby ste mali o všetko prehľad, zapíšte si všetky položky do tabuľky zoradené podľa dôležitosti, akú im prikladáte. K jednotlivým položkám potom priraďte percentá z celkovej sumy, ktoré chcete na konkrétnu vec minúť alebo napíšte presnú maximálnu hodnotu či cenové rozpätie za konkrétnu položku. Vždy, keď niečo zabezpečíte, zapíšte si k položke reálnu cenu, a potom ju odpočítajte od vášho celkového rozpočtu, aby ste stále mali prehľad, koľko ste už minuli a koľko vám ešte ostáva.

4. Vytvorte si zoznam hostí

Potom by malo nasledovať vytvorenie zoznamu hostí. Ten môže ovplyvniť výber miesta na svadbu – podľa počtu ľudí, ktorých máte v pláne pozvať, uvidíte, aký veľký priestor budete potrebovať na obrad a hostinu. Spíšte si mená ľudí, ktorých chcete pozvať, rozhodnite, či majú prísť s partnerom, prideľte im dôležité úlohy (svedok, družička, družba), poznačte si koho chcete pozvať aj k svadobnému stolu a koho len na obrad a pod.

5. Vyberte si miesto obradu a hostiny

Ďalšou dôležitou úlohou je nájsť miesto na obrad a hostinu. V dnešnej dobe sa veľmi často tieto dve miesta spájajú, čo ušetrí riešenie dopravy z miesta na miesto a tiež zjednoduší hľadanie priestoru. Ak máte nejaké vysnívané miesto alebo špeciálne požiadavky, ktoré chcete, aby vaše priestory spĺňali, mali by ste tento bod riešiť ako prvý. Zistite, aké dátumy sú ešte k dispozícii na vybranom mieste a podľa toho vyberajte dátum svadby a prispôsobte tomu počet pozvaných hostí.

6. Vybavte všetky formálne záležitosti potrebné k sobášu

Zoznam najdôležitejších úloh uzatvárajú formálne náležitosti, ktoré je nevyhnutné vybaviť, aby ste sa mohli zobrať. Patrí k nim podanie žiadosti o uzavretie manželstva na matričnom úrade príslušnej lokality a zabezpečenie oddávajúceho. Viac informácií o podmienkach na uzavretie manželstva nájdete na stránke Vašej miestnej matriky.

7. Vyberte a rozpošlite svadobné oznámenia

Prvým krokom v reálnej organizácii svadby by malo byť rozposlanie svadobných oznámení a pozvánok, aby ste vedeli, koľko ľudí skutočne príde a pre koľkých máte plánovať sedenie, občerstvenie a pod. Pozvánky vyberajte podľa dizajnu / farebnej schémy, pre ktorú ste sa na začiatku rozhodli.

8. Čas pre ostatné plánovanie – svadobné šaty, fotograf, obrúčky

Potom môžete začať organizovať ostatné záležitosti. Poradie je na vás, ale odporúčame začať vecami, ktoré sú pre vás dôležité a je možné, že neskôr už nebude možnosť výberu, lebo sa minú, či si ich zarezervujú iné páry. Sem patria napríklad svadobné šaty, DJ alebo kapela, fotograf a kameraman, svadobná torta, skrátka, čokoľvek, čo má pre vás veľký význam a chcete si byť istí, že to budete tak ako má. Ďalej môžete zabezpečiť výzdobu, kvety, dopravu pre hostí, ak treba, oblek pre ženícha a družbov, šaty pre družičky, popolnočné šaty pre nevestu, obrúčky, program, dary pre hostí a podobne.

Tento postup plánovania svadby je, samozrejme, len orientačný. Vždy ho prispôsobujte svojim potrebám a prioritám. Ak sú pre vás najdôležitejšie svadobné šaty, zabezpečte ako prvé práve tie, ak túžite, aby vám na svadbe hrala konkrétna kapela, zarezervujte ju hneď ako vyberiete dátum svadby, a podobne.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby