Svadobný plánovač (49): Deti na svadbe

 • 19. okt 2016
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

To, či na svoju svadbu pozvete deti alebo nie, je len na vás. S každým z týchto rozhodnutí sú však spojené isté komplikácie. Ktoré to sú, a ako ich najlepšie vyriešiť, sa dozviete v tomto článku.

Situácia 1: Nechcete deti na svadbe

Ak ste sa rozhodli na svoju svadbu nepozývať deti, ale vaša rodina a priatelia deti majú a očakávajú, že ich pozvete, môže nastať veľmi nepríjemná situácia. Nech už máte dôvody akékoľvek, je to vaša svadba a vaši blízki by mali rešpektovať vaše rozhodnutie.

Riešenie:

Ak máte pocit, že vaši blízki očakávajú, že na svadbu pozvete aj ich deti, radšej im vopred vysvetlite, že pozývate len dospelých, respektíve adolescentov, aby nedošlo neskôr k veľkým nepríjemnostiam. Jednou z možností je stretnúť sa s pármi, ktoré majú deti, a osobne im vysvetliť, že chcete, aby prišli na svadbu bez nich. Ako argument môžete použiť to, že chcete stráviť plnohodnotný čas s pozvanými a keby sa venovali deťom, nebolo by to možné.

Druhou možnosťou je jasne na pozvánku napísať mená ľudí, ktorých pozývate a neuviesť mená detí – napríklad: Janka Matušková a Andrej Matuška, prípadne sesternica Janka s manželom, alebo manželia Matuškovci. Určite sa vyhnite formuláciám typu „sesternica Janka s rodinou“, ktoré naznačujú, že pozvaní sú všetci členovia rodiny (čo môže znamenať nielen deti, ale aj rodičov, súrodencov a podobne).

Situácia 2: Na svadbu chcete pozvať len vybrané deti

Môže sa stať, že s niektorými deťmi v rodine (alebo s deťmi priateľov) sa pomerne často stretávate a dobre s nimi vychádzate, a preto sa rozhodnete pozvať na svadbu aj ich. Tu však môže nastať naozaj nepríjemná situácia, keď sa hostia dozvedia, že niektoré deti ste na svadbu pozvali, ale ich deti nie. Je to podobná situácia, ako keď niektorých hostí pozývate s partnermi a iných bez. Keď sa jedná o deti, ľudia sú veľmi citliví a niekto sa môže uraziť, že práve jeho dieťa nechcete na svojej svadbe.

Riešenie:

Skôr ako začnete pozývať ľudí, ujasnite si koho na svadbe chcete a prečo. Ak má medzi pozvanými veľa párov deti, ale pozvať nechcete všetky, stanovte si jasné pravidlá, na základe ktorých budete potom môcť hosťom objasniť, prečo ste vybrané deti pozvali, keď ich dieťa nemohlo prísť. Kritériá môžu byť rôzne, záleží len na vás. Môže to byť napríklad maximálny počet detí, ktoré môžu byť na svadbe, ich vek, vzťah, aký máte s ich rodičmi a podobne. Môžete napríklad pozvať iba deti z najbližšej rodiny, alebo iba deti, s ktorými sa často stretávate.

Situácia 3: Ľudia automaticky očakávajú, že pozvánka platí aj pre ich deti

Občas sa stane, že ľudia nepochopia pozvánku na svadbu a automaticky očakávajú, že je pozvaný aj ich partner či deti, napriek tomu, že to tam nie je napísané. Čo robiť, ak niekto do odpovede na vašu pozvánku napíše aj mená svojich detí, ale vy ich pozvať nechcete?

Riešenie:

Táto nepríjemná situácia sa dá riešiť viacerými spôsobmi. Ak na svadbu nepozývate deti z toho dôvodu, že sa bojíte, aby ich rodičia neboli rozptýlení a mohli sa vám venovať, môžete zvážiť, že tohto konkrétneho hosťa poprosíte, aby si zabezpečil k deťom aj opatrovateľku, ak chce s nimi prísť na svadbu. Vyhnete sa vysvetľovaniu, že deti vlastne pozvané neboli a zaistíte, že ich rodičia budú mať na vás počas svadby čas, a možno si to nakoniec rozmyslia a usúdia, že bude lepšie prísť bez detí.

Ak deti nepozývate preto, lebo skrátka na svadbe nechcete deti – bojíte sa, že niečo rozbijú, budú hlučné či inak narušia svadbu, musíte to pozvaným objasniť. Najlepšie bude, ak sa stretnete osobne a šetrne im vysvetlíte, že ste pri tvorbe zoznamu hostí nepočítali s deťmi. V prípade, že vám priame vysvetlenie nie je príjemné, môžete skúsiť naznačiť, že s deťmi nepočítate napríklad tým spôsobom, že sa opýtate, kto bude deti strážiť, keď budú rodičia na svadbe.

Situácia 4: Deti chcete pozvať len na obrad a nie na hostinu

Pozvať deti na obrad, ale nie na hostinu vyzerá ako dobrý kompromis, ak máte pocit, že vaši blízki očakávajú, že na svadbu zavoláte aj ich deti, ale vy by ste si radšej oslavu užili v kruhu dospelých.

Riešenie:

Nerobte to, iba by ste si všetko zbytočne komplikovali. Museli by ste na pozvánky uvádzať, že s deťmi môžu hostia prísť len na obrad a vysvetľovať to potom všetkým párom, aby ste mali istotu, že nedôjde k nedorozumeniu. Väčšina ľudí by aj tak nakoniec deti nechala doma. Tomuto kompromisu sa radšej vyhnite. Buď deti pozvite aj na obrad, aj na hostinu, alebo ich nepozývajte vôbec.

Situácia 5: Chcete, aby deti vašich blízkych boli súčasťou svadby

Chystáte sa na svadbu pozývať deti a chcete niektoré z nich zapojiť do obradu ako malé družičky, družbov či dievčatká s kvetmi a chlapčekov s prstienkami?

Riešenie:

Určite neberte ako samozrejmosť, že vaši blízki vám dovolia „použiť“ svoje deti na svadbe. Niektorým rodičom sa nemusí ten nápad páčiť a nemusia chcieť, aby sa ich deti zapájali do programu, niektorí rodičia možno deti ani nechceli brať so sebou a podobne. V prvom rade sa teda opýtajte rodičov, či súhlasia, aby ste ich deti zapojili do svadobného obradu. Nemôžete sa tiež spoliehať na to, že na svadbe prídete za detičkami a dáte im do ruky košík s lupeňmi alebo vankúšik s obrúčkami a oni bez problémov vykročia k oltáru. Hneď ako dostanete povolenie od rodičov, pripravte aj drobcov na ich úlohu. Radšej si s nimi doma niekoľko krát vyskúšajte, čo majú robiť, prípadne ich zoberte na miesto, kde sa bude konať obrad a vyskúšajte si to s nimi na mieste.

Situácia 6: Dievčatko s kvetmi alebo chlapček s prstienkami dostane trému a nechce kráčať uličkou

Pokiaľ ide o deti, môžete počítať naozaj s hocičím, najmä s tým, že zmenia názor. Dievčatko s kvetmi (alebo chlapček s prstienkami) sa môže tesne pred obradom rozhodnúť, že nepôjde uličkou, lebo sa bude hanbiť pred všetkými tými ľuďmi a komplikácia je na svete.

Riešenie:

Čo môžete urobiť, aby ste tomu predišli, je skúšať, skúšať a skúšať. Poproste rodičov, aby doma s drobcom skúšali cestu k oltáru a naozaj ho na to dobre pripravili. Pošlite rodičom pieseň, ktorá bude hrať počas obradu, aby si ju deti spojili s chôdzou a poproste ich, aby im dali do ruky košíček s umelými lupeňmi či vankúšik, aby bol nácvik čo najviac autentický. Dobré je tiež vyskúšať si to pred viacerými ľuďmi, aby sa dieťa zbavilo trémy.

Ak napriek všetkým nácvikom dieťa predsa len odmietne kráčať uličkou, máte niekoľko možností. Jednou je ponúknuť dieťaťu odmenu, ak spraví, čo od neho chcete, napríklad: „Ak pekne prejdeš touto uličkou, ako sme sa učili, dostaneš koláčik.“ Ďalšou možnosťou je poslať jedného z rodičov k oltáru a druhý, ktorý s ním ostane, mu povie „Choď za maminkou / za tatinkom.“ Ak to nefunguje, môže dieťa kráčať k oltáru s rodičom za ruku. V prípade, že všetky pokusy zlyhajú a dieťa stále odmieta kráčať uličkou, najlepšie je to nesiliť. Jednoducho ho nechajte tak, nech si ide s rodičmi sadnúť, alebo na vzduch. Určite je to lepšie, ako ho trápiť. Nakoniec by ste si len pokazili obrad plačom, alebo tým, že by vám rozhnevané dieťa urobilo scénu, či niečo rozbilo.

Situácia 7: Deti sa správajú na svadbe nevhodne

S deťmi na svadbe sa môžu objaviť aj problémy, keď sa začnú nudiť alebo príliš zabávať a správajú sa nevhodne.

Riešenie:

Ak nechcete mať obavy, že deti spôsobia na svadbe nejaký problém, zabezpečte opatrovateľku, ktorá bude na ne dávať pozor. Ak opatrovateľku nemáte, ale obávate sa, aby sa niečo nepríjemné nestalo, poproste rodičov, aby si deti upokojili a vymyslite pre ne nejakú zábavu. Deti sa zvyčajne správajú nevhodne, keď sa nudia alebo sú unavené. Ak sú unavené, nedá sa nič robiť, rodičia ich musia zobrať domov alebo zavolať napríklad starých rodičov, aby pre ne prišli.

Ak sa deti len nudia a preto sú zlé alebo si našli nevhodnú zábavu, treba im vymyslieť nejakú vhodnú zábavu, pri ktorej si nemôžu ublížiť, nebudú vyrušovať, ani nič nezničia. Najlepšie je byť pripravení a požiadať rodičov, aby deťom doniesli na svadbu ich obľúbené hračky, prípadne zabezpečiť nejaké hry a hračky a vytvoriť pre ne detský kútik, v ktorom sa môžu zabávať.

V prípade, že sa dieťa správa nevhodne a nechce sa upokojiť, najlepšie je, aby ho rodičia (alebo vy, ak s ním máte taký blízky vzťah) zobrali von zo sály. Môžete sa s ním potom prejsť, zobrať ho na vzduch, ukázať mu zvyšné priestory, ak je to možné. Skrátka zobrať ho preč z centra diania, kde sa nevedelo ukľudniť a zaujať jeho pozornosť niečím iným.


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby