8 rád, ako byť dobrým svadobným hosťom

 • 26. júl 2018
 • Dana Imriščáková
 • isifa / Shutterstock

Poviete si, kto už len potrebuje manuál na to, aby bol dobrým svadobným hosťom? No napríklad Zuzana, ktorá prišla na susedkinu svadbu v bielych šatách, alebo strýko Karol, ktorý bol na svadbe vašej sesternice už pred polnocou riadne pod parou. Možno aj vy máte na zozname pozvaných takzvané rizikové osoby, ktoré by mohli na vašej svadbe niečo vyparátiť… Pripravte sa na nich a nenápadne im pošlite tento článok :-).

1. Príďte včas

Pred príchodom na svadbu si uvedomte, že hoci pre vás je to len ďalšia svadba, pre ľudí, ktorí vás pozvali, je to TÁ svadba. Pamätajte, že presnosť je výsada kráľov. Preto pokiaľ je to možné, vyhraďte si na svoje prípravy dostatok času. Nič nenechajte na náhodu a riaďte sa heslom – radšej skôr ako neskôr. Myslite na to, že váš neskorý príchod by mohol spôsobiť snúbencom stres, smútok alebo dokonca by mohol vyvolať strach o vás. A to najmä vtedy, ak cestujete na svadbu z väčšej diaľky.

2. Zvoľte vhodné oblečenie

Už v úvode článku sme naznačili, že niektorí svadobní hostia nezvolia správne oblečenie. Najmä ženy majú tendenciu, či už so zámerom alebo bez neho, vynikať šatami vo svadobný deň inej ženy. Pre tie, ktoré to stále nepochopili, biela farba šiat je extra nevhodná na svadbu. Pokiaľ nie ste nevesta, samozrejme. :-).

Vyhýbajte sa príliš výrazným farbám a extravagantným strihom a doplnkom. Nie, nikto od vás nechce, aby ste boli ako sivá myška, ale nezabúdajte, že hlavná pozornosť a obdiv patrí vždy neveste. Za všetku tú námahu s prípravou svadby si to určite zaslúži, čo poviete?

3. Nepreháňajte to s alkoholom

Svadba je udalosť, ku ktorej neodmysliteľne patrí aj dúšok omamného moku. Ale naozaj iba zopár dúškov, ktoré vám urobia náladu, zlepšia vaše tanečné kroky, no zachovajú vašu dôstojnosť. V opačnom prípade môžete pokaziť svadbu a zároveň prísť o svoju dobrú povesť. Verte, že tých pár pohárikov naviac za to naozaj nestojí. Spomeňte si na to zakaždým, keď vám budú nalievať ďalší pohárik…

4. Nebuďte stredobodom pozornosti

Nielen nevhodné oblečenie, ale aj správanie môže byť tŕňom v oku na svadbe. Zabávajte sa, no nebuďte egocentrický a nesnažte sa príliš upútať pozornosť na seba. Odhadnite správnu mieru odviazanosti a nevystavujte trápnym situáciám seba i novomanželov.

5. Venujte sa novomanželom

Hoci v deň svadby sú čerství manželia doslova na potrhanie zo všetkých strán, venujte im svoj čas a pozornosť. V prvom rade si nenechajte ujsť aspoň jeden tanec s nevestou a ženíchom. Možno v návale povinností a stresu napríklad zabudnú na prípitok s vami. Neotáľajte a choďte za nimi s plným pohárom a zaželajte im veľa šťastia na spoločnej ceste životom. Nezabudnite ani na spoločnú fotografiu, aktívnu účasť na programe, ktorý pre vás pripravili a trocha zdvorilej konverzácie.

6. Zabávajte sa

Jedným z najväčších zadosťučinení pre novomanželov je, keď ich hosťom chutí a zabávajú sa. Doprajte im túto zaslúženú odmenu a nevyhýbajte sa tancu, hoci nie ste žiadny parketový lev. Komunikujte s ostatnými svadobnými hosťami a netvárte sa, že na svadbe vlastne ani nie ste.

7. Pomôžte

Od svadobných hostí sa zväčša neočakávajú špeciálne úlohy, pokiaľ nejde o blízkych príbuzných, ktorí vypomáhajú. Napriek tomu, ak máte pocit, že môžete pomôcť, zapojte sa. Občas sklame zlá organizácia, obsluha, alebo sa objaví malý technický problém. Vtedy prejavte ochotu pomôcť a uvidíte, že novomanželia váš dobrý úmysel isto ocenia. Ponúknite sa, že odveziete niektorého z hostí domov, pomôžte zvolať všetkých hostí na spoločnú fotografiu alebo len tak pozvite do tanca niekoho, kto smutne sedí na stoličke.

8. Prejavte vďaku

Pred odchodom sa nezabudnite poďakovať za pozvanie aj skvelú spoločnosť. Dajte im najavo, že pozvanie neberiete ako samozrejmosť a bolo vám cťou, prežiť tieto dôležité momenty s nimi. Pochváľte novomanželov za chutnú tortu, peknú výzdobu či skvelú hudobnú skupinu. Uvidíte, každá pozitívna spätná väzba ich poteší. A ozaj, to veľmi suché kura, ktoré bolo hlavným jedlom, im určite nespomínajte… 🙂


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Od 24.10.2020 platí zákaz vychádzania:

  • cesta na uzavretie manželstva a cesta späť majú výnimku
  • zatiaľ nevieme, kto okrem nevesty a ženícha sa môže zúčastniť sobáša

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2020.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade