Ako spestriť svadobnú hostinu? Stavte na fotokútik

 • 21. aug 2017
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Mnohé trendy zo sveta v oblasti svadieb sa pomaly stávajú stálicami aj na tých v našich končinách. Jedným zo zaujímavých prvkov, ktorý býva čoraz obľúbenejší, je aj fotokútik.

Veď určite nie je na škodu mať pripravené krásne naaranžované miesto, ktoré dodá fotografiám zo svadby šmrnc a dotvorí nevšednú atmosféru danej chvíle. Ak ste šikovná, nemusí to stáť o nič viac ako pár €. Fotostena zároveň doplní svadobnú výzdobu a rozšíri priestor o nevšednú dekoráciu. Či už patríte k nevestám, ktoré radi tvoria a podobnú príležitosť na kreatívne vyžitie si nenecháte ujsť alebo uprednostníte hotovú službu od profesionálov, fotokútik určite stojí za chvíľu vašej pozornosti.

Ako to funguje

V princípe ide o možnosť pre svadobčanov trošku viac sa odviazať, vytvoriť si vtipné fotografie, a teda sa aj zabaviť. Základom je umiestniť fotostenu na miesto, kde nebude nikomu zavadzať a zároveň vytvorí pre hostí aj akési zátišie, kde na nich nebudú pozerať všetci sediaci pri stoloch. Dobré umiestnenie je základom.

Mnohé nevesty nechávajú vo fotokútiku priestor pre vlastné vytvorenie fotografií, teda hostia sa fotia sami na svoje mobilné telefóny. Ďalšou možnosťou je však nechať na stolíku pri fotokútiku napríklad jednorazové fotoaparáty alebo prípadne polaroidy, kde si hostia rovno odnesú aj fotografiu na pamiatku.

Zároveň môžete aj vášho fotografa požiadať, aby povedzme mimo hlavný program bol hosťom k dispozícii a pri fotostene ich podľa ich požiadaviek vyfotografoval. Zaujímavou možnosťou je aj využitie služieb profesionálov, kedy je ku fotokútiku v rámci cenového balíka k dispozícii aj fotobox, ktorý všetko nafotí. Súčasťou balíkov býva aj vyvolanie niekoľkých fotografií na mieste a zvyšok zaslanie online.

Možností je veľa

Ako sme už spomínali, niektoré nevesty uprednostnia vlastný výtvor a fotokútik alebo fotostenu si vytvoria vo vlastnej réžii. V takom prípade je v ponuke viacero možností ako na to. Buď využijete nejakú veľkú kartónovú škatuľu, najlepšie od niečoho veľkého ako napríklad chladnička, alebo pôjdete cestou fotostojanov s úchytkami, prípadne si vytvoríte konštrukciu z drevených latiek.

Základom je mať rám, ktorý bude siahať nad vaše hlavy, aby na fotografiách pekne vynikol a čo sa šírky týka, je na vás akú zvolíte, dôležité je, aby sa pred takto vytvorenú stenu zmestili minimálne dvaja ľudia, najlepšie však viacerí.

Nasleduje zdobenie. Môžete sa nechať inšpirovať množstvom tutoriálov z internetu, prípadne sa inšpirovať aj nevestami z mojej svadby. Album s fotostenami má vo svojom fotoblogu vytvorený nevesta bajadolce. Predstavivosti sa medze nekladú a vy si tak môžete vytvoriť zástenu z najrôznejších materiálov, strihov a farieb. Veľmi obľúbené sú fotosteny s kvetmi, ale v prípade, že si na kvety z papiera netrúfate, postačia aj zavesené stužky, prípadne povystrihované tvary (napríklad srdiečka) zavesené na jutových šnúrkach.

Že chcete mať svadbu nesúcu sa v boho štýle? Žiaden problém, použite bielu záclonu a na ňu rozvešajte pierka podľa uváženia. Každá výzdoba, v ktorej sa vaša svadba nesie, sa môže odzrkadliť aj na fotokútiku a ten ju zas môže veľmi efektne doplniť. Ak vás láka skôr prírodný štýl, na výzdobu môžete použiť živé listy rastlín, ktoré štipcami popripínajte na špagátik, vznikne tak veľmi efektná dekorácia a fotografie budú mať svoje čaro.

Veľmi efektnými sú napríklad steny zložené z viacerých častí, pripomínajúce leporelo, pričom v jednotlivých častiach môžu byť výrezy alebo okná a hostia tak môžu využívať okrem prednej časti fotosteny aj jej 3D rozmer. Zaujímavým nápadom je aj využitie origami a zavesenie rôznych poskladaných tvarov na tenkú šnúrku. Rovnako môžete využiť aj sezónu a pri letnej svadbe pozavesovať na bielu plachtu malé fľaštičky s vodou a kvietkami. V prípade jesennej svadby môžete využiť suché lístie a šišky.

Pokiaľ však túžite po fotokútiku, no na akékoľvek výtvory nemáte čas, je tu možnosť využiť ponuku profesionálov. V tej z mojej svadby nájdete Fun face, ktorí ponúkajú viacero balíkov fotostien vrátane automatického boxu na fotenie. V tomto prípade si môžete zvoliť pozadie, ktoré bude fotokútik niesť a máte to bez roboty.

Zaujímavú ponuku prinášajú aj profesionáli FotoStar – Moderná fotokabínka, vhodná na všetky podujatia, kde rovnako ponúkajú fotokabínku aj rôzne rekvizity na fotenie, kde si môžete vybrať z mnohých dekorov.

Rekvizity

Zaujímavým spestrením svadobného fotenia bývajú rekvizity. Okrem už tradičnejších fúzov, pusiniek, okuliarov, či klobúčikov na špajdli, cez rôzne parochne, reálne okuliare, či iné vtipné masky. Podobné zábavné drobnosti nájdete hotové na internete, ale môžete si ich vyrobiť aj sama. Stačí si vytlačiť konkrétne motívy na tvrdý papier, vystrihnúť ich a nalepiť na špajdľu.

Neodmysliteľnou súčasťou fotostien bývajú aj rôzne štítky natreté tabuľovou farbou, na ktoré hostia môžu kriedami napísať zábavné, či milé odkazy. Aj v tomto prípade si viete poradiť vo vlastnej réžii a vytvoriť si tak originálne kúsky.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby