3 veci, o ktorých sa najčastejšie hádajú zasnúbené páry

 • 18. apr 2018
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Plánovanie svadby prináša množstvo emócií rôzneho druhu a rozhodnutí, ktoré musíte urobiť, a preto občas medzi partnermi vyvoláva napätie a hádky. Aby vás to nezaskočilo, pozrite si najbežnejšie veci, ktoré k hádke prispievajú.

Zapájanie alebo nezapájanie sa do procesu

Asi najčastejším vyvolávačom sporov je zapájanie alebo nezapájanie sa do procesu plánovania. To sa nemusí nevyhnutne týkať len nevesty a ženícha, ale aj rodinných príslušníkov, či známych, ktorí by vám najradšej naplánovali celú svadbu podľa vlastných predstáv. Plánovanie svadby samo o sebe dá dosť zabrať a problémy vyvoláva jednak to, ak sa ženích do plánovania nezapája a všetko je na neveste, alebo, keď sa do procesu zapája až príliš veľa ľudí.

Riešenie

V prípade, že sa váš partner do svadobných príprav veľmi nehrnie a necháva všetko na vás, môžete spraviť dve veci. Ak chcete, aby sa zapájal a vyjadroval svoj názor, porozprávajte sa s ním o tom v kľude skôr, ako na vás doľahnú všetky emócie spojené s „prepracovanosťou“ a vysvetlite mu, že je to aj jeho svadba a že je pre vás dôležité, aby sa na nej podieľal. Dohodnite sa, ktoré úlohy si vezme na starosť on a ktoré vy, môžete si tiež dohodnúť pravidelné stretnutie, na ktorých sa budete venovať len svadbe a poviete si, čo kto zatiaľ vybavil a ako veci pokračujú.

V prípade, že nevyhnutne netrváte na tom, aby sa zapájal váš partner (a jeho názor je, že máte vo všetkom voľnú ruku), ale potrebovali by ste pomoc, zapojte do plánovania kamarátku, sestru, kolegyňu – skrátka hocikoho, kto bude ochotný vám pomáhať a na koho sa môžete spoľahnúť.

Keď sa do plánovania svadby zapája príliš veľa ľudí, nie je to tiež najlepšie, najmä, ak ste ich o pomoc nežiadali. V niektorých rodinách sa skrátka nájdu rodení organizátori, ktorí by vám naplánovali všetko od obradu, cez svadobné šaty až po svadobnú cestu. Ak si takúto pomoc neželáte, musíte s tým skoncovať.

Nemá význam, aby ste sa s partnerom hádali, lebo jeho mama vám nasilu núti koláče od kolegyne alebo naopak, vaša babka vie presne, čo musí byť súčasťou programu a v akom poradí. Jednoducho rodinu poproste, aby nechali plánovanie na vás a na svadbu sa prišli len zabaviť. Ak to nie je možné, aspoň sa snažte nedávať to za vinu jeden druhému. Vy dvaja predsa musíte držať spolu!

Peniaze

Peniaze sú častým pôvodcom hádok nielen pri plánovaní svadby, ale aj neskôr v manželstve, či hocijakom inom vzťahu. Vy si možno myslíte, že vaše vysnené svadobné šaty si zaslúžia investíciu aspoň 800 €, zatiaľ čo váš nastávajúci je toho názoru, že za vec, ktorú si oblečiete raz v živote, by ste toľko peňazí nemali vyhodiť a radšej by ste ich mali minúť na občerstvenie. Taktiež môže byť problémom, ak rodičia jedného z partnerov na svadbu prispievajú a tí druhí nie.

Riešenie

Skôr, ako sa pustíte do samotného plánovania a vyberania konkrétnych dodávateľov a položiek, urobte si podrobný rozpočet. Spíšte si, čo všetko budete musieť vybaviť a koľko ste za to ochotní minúť (najskôr si urobte aspoň stručný prehľad o cenách, aby ste vedeli, z čoho vychádzať). V prípade, že sa nebudete vedieť dohodnúť na cene za nejakú položku, vypočujte si navzájom argumenty a skúste sa na vec pozrieť z pohľadu toho druhého.

Ak to nepomôže, dohodnite sa na kompromise – jedna vec bude podľa vás, v inej zas ustúpite partnerovi. Potom sa už len dohodnutého rozpočtu držte a vyhnete sa hádkam. Ak je problémom to, že jedna rodina na svadbu prispieva a druhá nie, je to zložitejšie. Tá rodina, ktorá niečo platí, môže mať tendencie zasahovať do plánovania a klásť si požiadavky, čo môže byť stresujúce, najmä, ak aj druhá rodina má k svadbe čo povedať a ich názory sa s tými druhými nezhodujú.

Vtedy si musíte dať dobrý pozor, aby tieto spory nezasiahli aj vás. Vy s partnerom sa nemôžete nechať ovplyvniť tým, koho rodina vám niečo prispela (alebo zaplatila celú svadbu) a používať to ako argument, keď sa na niečom nezhodnete. Musíte mať stále na pamäti, že svadba je o vás dvoch, a preto by mala byť podľa predstáv vás oboch a nie o tom, kto dal viac peňazí. Rodinu poproste, aby na vás netlačili, ak vám chcú so svadbou naozaj pomôcť, prispejú vám na ňu nezištne.

Zoznam hostí

Zoznam hostí môže byť problematickou otázkou, najmä, ak má niekto z vás dlhší zoznam ako ten druhý, respektíve, má na zozname niekoho, koho ten druhý na svadbe nechce.

Riešenie

V tomto prípade neexistuje iné riešenie, len robiť kompromisy. Niekto z vás bude musieť v nejakej veci ustúpiť, aby mu ten druhý zasa v niečom inom vyhovel, či už sa to týka počtu hostí alebo konkrétnych mien na zozname. Najľahšie si tým prejdete tak, že si spíšete najskôr zoznam hostí, na ktorých sa zhodnete a potom si každý pripravíte vlastný zoznam, s ktorým ten druhý už nie je až taký stotožnený.

Vysvetlite si navzájom, prečo chcete týchto ľudí pozývať a zamyslite sa čo by sa stalo, keby ste ich nepozvali (viete si svadbu predstaviť aj bez nich? Urazili by ste niekoho?). Nakoniec postupne dospejete k nejakému kompromisu, aj keď to možno dlhšie potrvá.

Hlavné je, a to platí pri všetkých sporoch, aby ste nenechali vaše emócie prebrať kontrolu a snažili sa vždy vidieť vec aj z druhej strany. Skúste si predstaviť tú alternatívu, ktorú navrhuje váš partner a prípadne vymyslieť nejakú ďalšiu tretiu možnosť, ktorá bude vyhovovať vám obom.

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby