Kaštiele, zámky a hrady, na ktorých si môžete usporiadať svadbu

 • 11. sep 2019
 • Silvia Blahovcová, Barbora Babicová
 • iStock/archív neviest a PRO

Jednou z najdôležitejších úloh svadobných príprav je nájsť dokonalé miesto svadby.

Pozrime sa, čo naše historicky bohaté Slovensko ponúka a ktoré kaštiele, zámky a hrady môžete pre vaše svadobné plány využiť.

Banskobystrický kraj

Banskobystrický kraj je z pohľadu historických miest prístupných verejnosti najbohatší. Ponúka veľké množstvo priestorov, v ktorých sa môžete zosobášiť, zvečniť na svadobných portrétoch alebo priamo pohostiť vašich svadobčanov.

 • Kaštieľ vo svätom Antone ponúka civilný sobáš v obradnej miestnosti, na nádvorí či v parku a cirkevný sobáš v kaplnke Nanebovzatia Panny Márie.
 • Haličský zámok pretvorený na Zámocký hotel Galicia Nueva, ponúka širokú ponuku pre vašu svadbu nielen vo forme sobáša v historickej kaplnke, ale aj svadobnú hostinu a ubytovanie pre vašich hostí.

Foto: Štefan Strýček

Zámocký hotel Galicia Nueva je veľmi populárny aj medzi našimi nevestami. Prečítajte si rozhovory s nevestami Ivanou, Lenkou či Dianou a pokochajte sa ich nádhernými fotografiami a svadobnou výzdobou. Nevesta Janka si sem zase odbehla nafotiť svadobné portréty.

 • Ľupčiansky hrad ponúka na prenájom svoje priestory – môžete tu mať svadobný obrad, ale aj svadobnú hostinu, či už v Gizelinej sále, alebo spoločenskej miestnosti.
 • Mestský hrad v Kremnici ponúka snúbencom svadobný obrad v exteriéroch hradu.
 • Hrad Modrý Kameň ponúka rovnako možnosť prenájmu priestorov na sobáš.
 • Starý zámok Banská Štiavnica umožňuje prenájom priestorov na sobáš, fotenie mladomanželov a rovnako aj priestor pre svadobnú hostinu. V závislosti od preferencií a počtu hostí, ponúka niekoľko priestorov, niektoré aj v novom zámku.
 • Vígľašský zámok ponúka širokú škálu služieb od civilného sobáša v interiéri či exteriéri, cez cirkevný sobáš v historických priestoroch až po hostinu a ubytovanie pre vašich hostí.

Prečítajte si aj rozhovor so svadobnou manažérkou zámku Vígľaš.

 • Zvolenský zámok prináša možnosť sobáša v Rytierskej sieni vrátane organovej hudby, spevu a prednesu.
 • Tihányiovský kaštieľ umožňuje snúbencom organizáciu sobáša.

Bratislavský kraj

Bratislavský kraj sa pýši množstvom kaštieľov, ktoré ponúkajú presah histórie s modernými prvkami. Väčšina kaštieľov ponúka snúbencom širokú ponuku svadobných služieb a svadbu vám zabezpečia aj na kľúč. Medzi najobľúbenejšie kaštiele patria:

Art Hotel Kaštieľ Tomášov, Theresia Chateau, RVS Studené, Castel Mierovo, či Wiegerova Vila Pezinok.

Kaštieľ Tomášov

Nachádza sa neďaleko Bratislavy a vznikol pred viac ako 250 rokmi ako vidiecke sídlo niekdajšieho baróna. Dnes Art Hotel Kaštieľ poskytuje kvalitnú reštauráciu, ubytovanie a priestor pre konferencie či spoločenské udalosti, akou je aj svadba. Svoje “áno” si môžete povedať v kaplnke alebo brezovom altánku v prostredí kaštieľa. Hostinu si môžete vychutnať v barokových salónikoch, ale aj v stane na nádvorí či priamo v anglickom parku. Kaštieľ Tomášov tiež ponúka ubytovanie v svadobnom apartmáne a wellness.

Wiegerova Vila

Bola postavená v roku 1921 a do dnešných čias bola majetkom viacerých majiteľov. Ak hľadáte miesto s čarovnou atmosférou, táto vila je miestom, ktoré má dušu. Prečítajte si o nej viac v rozhovore s majiteľkou či s nevestou Luckou.

 • Bratislavský hrad po rekonštrukcii zatiaľ neponúka žiadnu obradnú sieň, jedinou možnosťou je prenájom nádvoria na svadbu v exteriéri, avšak poplatok sa pohybuje v tisícoch eur.
 • Pezinský zámok otvára pre verejnosť svoje brány na jar tohto roku. Svojim návštevníkom ponúka možnosť usporiadanie svadby, vrátane hostiny.
 • Červený Kameň ponúka na vašu svadbu na prenájom hneď niekoľko priestorov podľa množstva hostí a samozrejme aj vašich preferencií, sobáš v interiéri, či exteriéri a hostinu v množstve sál a priestorov podľa vášho výberu, dokonca aj hradný apartmán.

Košický kraj

V Košickom kraji nájdeme niekoľko prekrásnych historických miest, kde si môžete povedať svoje ÁNO či nafotiť nádherné svadobné portréty.

 • Budimírsky kaštieľ umožňuje mladomanželom nafotiť svadobné portréty v okolitom prostredí.
 • Kaštieľ Fričovce vám zorganizuje svadbu od A po Z, teda na jednom mieste nájdete všetko a okrem toho, že si na tomto nádhernom mieste môžete povedať svoje ÁNO, môžete tu rovno zorganizovať aj hostinu, prípadne ubytovať vašich hostí.
 • Rokokový kaštieľ Šaca si môžete v súčasnosti prenajať na sobáš, prípadne aj na svadobnú hostinu.
 • Kaštieľ Betliar môžete využiť na váš sobáš a svoje sľuby si môžete vymeniť hneď v niekoľkých priestoroch kaštieľa alebo jeho exteriéroch.

Kaštieľ Betliar

Kaštieľ Betliar sa nachádza neďaleko mestečka Rožňava v obci Betliar a je najnavštevovanejším kaštieľom na Slovensku. Park skrášľujú jazierka, záhradné stavby, exotické stromy a zvyšky prastarého tisového lesa. Penzión pri kaštieli Betliar vám ponúka kompletnú organizáciu svadobného dňa. Výzdoba a priestory sú nádherné a určite vám poslúži aj ich ubytovanie. Môžete si vybrať z jednolôžkových a dvojlôžkových izieb s možnými prístelkami a k dispozícii sú tiež apartmány. Menu, ktoré pre vás personál pripraví, bude podľa vašich predstáv a rozhodne nebudete ľutovať. Zo svadby v tomto kaštieli si určite všetci odnesú len krásne spomienky.

Nitriansky kraj

Aj Nitriansky kraj je známy kaštieľmi vychýrenými aj pre vinárstvo. Romantickú svadbu v celej réžii zorganizujete v Park hoteli Tartuf, Chateau Appony, Kaštieli Mojmírovce, Château Béla či zámku Topoľčianky. Nitriansky hrad ponúka možnosť sobášov v katedrále.

Kaštieľ Oponice alebo Chateau Appony

Kaštieľ Oponice sa nachádza v blízkosti Topoľčian a spravoval ho šľachtický rod Apponyiovcov, preto sa nazýva Chateau Appony. Ide o renesančný kaštieľ, v ktorom sú lukratívne priestory na organizovanie nezabudnuteľných svadieb. Svadobná sála má kapacitu 100 osôb a poskytuje spoločnosti skutočný luxus a eleganciu. Ak sa vaša svadobná hostina bude skladať z menšieho počtu hostí, máte k dispozícii tzv. kočiareň, ktorá má kapacitu 40 osôb. Romantické prostredie dotvára drevený hradový strop a otvorený krb.

V Chateau Appony máte k dispozícii ubytovanie v útulných, krásne zariadených izbách alebo v štýlových apartmánoch. V blízkosti kaštieľa sa nachádza Oponický hrad, anglický park a oponické pivnice a vinohrady, ktoré môžete využiť ako úžasné prostredie pre vaše svadobné fotografie.

Kaštieľ Mojmírovce

Kaštieľ Mojmírovce je kultúrnou pamiatkou, ktorá bola postavená v roku 1721. V súčasnosti je kaštieľ trojhviezdičkovým kongresovým hotelom. Ak túžite spečatiť svoj manželský sľub v takomto krásnom prostredí, tak smelo do toho, personál kaštieľa má mnoho skúseností so zabezpečovaním svadieb. Vašu romantickú svadbu vám ušijú na mieru podľa vašich predstáv a obrad v priestoroch kaštieľa bude pre vás nezabudnuteľným. Na výber však máte aj obrad pod holým nebom, v areáli kaštieľa – v parku či pri krásnej fontáne.

Chateau Belá

Kaštieľ Belá pri Štúrove s hotelom Chateau Belá ponúka rozprávkové svadby. Prostredie, v ktorom kaštieľ leží, a vyzdobené priestory hotela očarili už veľa svadobných párov. Svadobnú hostinu vám personál môže zorganizovať v salóne s letnou terasou alebo v romantickej záhrade kaštieľa. V ponuke je kompletný servis, ktorý zahŕňa aj úradný či cirkevný obrad, služby fotografa, kaderníčky či vizážistky. Svadba v tomto hoteli bude dokonalá a nezabudnuteľná.

Kaštieľ Beladice

Kaštieľ Beladice sa nachádza v blízkosti Nitry a jeho súčasťou je Park Hotel Tartuf. Ak sa rozhodnete pre svadbu v tomto hoteli, bude exkluzívna a neopakovateľná. Prednosťou je krásne a romantické prostredie a profesionálny prístup personálu, ktorý ponúka kompletný servis organizácie vašej svadby.

Neoklasicistický kaštieľ so štýlovými izbami, modernou gastronómiou a okolitým tichým parkom ponúka všetko pre dokonalú svadbu.

Prešovský kraj

Najvychýrenejšími kaštieľmi v Prešovskom kraji, kde vám tím profesionálov pripraví svadbu snov podľa vašich predstáv a želaní, sú: Kaštieľ Péchy, Grand Hotel Bellevue Horný Smokovec a Kaštieľ Lučivná.

Kaštieľ Péchy

Kaštieľ Péchy sa nachádza v Hermanovciach. Toto prostredie je spojené s dokonalou harmóniou a eleganciou, ako stvorené pre oslavu svadby. Čaká vás tu romantická atmosféra a tiež personál, ktorý je k dispozícii s ponukou jedinečných služieb. Svadba je organizovaná pod elegantným party stanom s kapacitou 150 hostí. Okrem výzdoby a cateringu máte k dispozícii aj hudbu či prevoz kočom. Cirkevný obrad sa uskutočňuje v kostole oproti kaštieľu a civilný obrad priamo v areáli v príjemnom prostredí pod stromami, čo určite taktiež prispeje k nezabudnuteľnému svadobnému dňu.

Kaštieľ Lučivná

Kaštieľ Lučivná sa nachádza v obci Lučivná a jeho prvý kameň bol položený okolo roku 1450. Ak svoj najkrajší deň túžite prežiť vo výnimočnom prostredí, Kaštieľ Lučivná je tým pravým miestom pre vás. Splní vám vaše sny a predstavy o ideálnej svadbe. Kaštieľ Lučivná je nezabudnuteľným miestom pre vašu svadobnú hostinu, ale aj pre samotný obrad, ktorý sa uskutočňuje v záhrade kaštieľa pod altánkom alebo v neďalekom kostole.

Vašu svadobnú hostinu vám personál pripraví v interiéri alebo exteriéri podľa vašej požiadavky a ich skvelí šéfkuchári vám pripravia jedinečné menu, ktoré si hneď zamilujete. Priestory kaštieľa i jeho záhrada budú nádherným pozadím pre vaše svadobné fotografie a ako pozornosť je pre novomanželov pripravený svadobný apartmán, ktorý dostanete grátis.

 • Kežmarský zámok umožňuje civilný obrad a zároveň fotografovanie svadobných portrétov mladomanželov.
 • Ľubovniansky hrad poskytuje možnosť prenájmu kostolíka sv. Michala Archanjela a fotografovanie pre novomanželov.

Trenčiansky kraj

 • Kaštieľ Chateau Mignon pre vás pripraví celú svadbu od romantickej výmeny prsteňov až po svadobnú zábavu, ako sa patrí.
 • Bojnický zámok ponúka široké plénum svojich služieb – od obradu v priestoroch podľa vášho výberu až po hostinu a množstvo doplnkových služieb.
 • Na Trenčianskom hrade si môžete povedať ÁNO a nafotiť kúzelné fotografie.

Kaštieľ Klobušice

Po rekonštrukcii sa kaštieľ Klobušice stal veľmi obľúbeným miestom pre oslavy a hlavne pre konanie svadieb. Ak túžite po svadbe pod holým nebom, v krásnej záhrade tohto kaštieľa si prídete rozhodne na svoje. Zábezpekou je pre vás plný rad služieb – kompletná organizácia svadby, ale taktiež si z ponuky môžete vybrať len niektoré služby či poradenstvo najlepších dodávateľov – výzdoba, fotograf, hudba.

Trnavský kraj

Najznámejším miestom pre romantické svadby v Trnavskom kraji je nepochybne Smolenický zámok. Svoje sľuby si môžete vymeniť v historickej miestnosti červeného salónu. Celú svadbu alebo jej časť pre vás zorganizuje Penzión pri rybníku Veľká Paka.

Žilinský kraj

Žilinský kraj prekypuje historickými miestami vhodnými na svadbu. Z najznámejších kaštieľov, ponúkajúcich kompletný svadobný servis, spomenieme Grand Castle Liptovský Hrádok, Hotel Villa Nečas, Kaštieľ Gbeľany, Park hotel Kaštieľ Mošovce, Boutique hotel Dubná Skala Žilina či Kaštieľ Krasňany.

Kaštieľ Mošovce

Kaštieľ Mošovce a jeho priľahlý anglický park môže byť ideálnym miestom pre výnimočný svadobný deň. Personál ponúka kompletný servis. K dispozícii máte Zlatý salón v rokokovom štýle, ktorého súčasťou je tanečný parket a salónik pre svadobný obrad a večerný raut.

Svadobný tím pre vás zabezpečí celý scenár svadobného dňa, celkovú výzdobu priestorov a kvetinovú výzdobu, svadobný obrad v priestoroch kaštieľa, skvelú zábavu a originálny svadobný program. Taktiež vám ponúka darčeky pre hostí, svadobné oznámenia a pozvánky, hodiny tanca pred svadbou, dopravu vašich hostí, fotografovanie a kamerovanie a pre vašich hostí pripraví aj svadobné výslužky. V ponuke je toho ešte oveľa viac, personál je pripravený splniť akékoľvek vaše požiadavky.

https://www.instagram.com/p/o9KmsjBgOO

 • Budatínsky zámok ponúka možnosť sobáša a fotografovanie svadobčanov a novomanželov.
 • Bytčiansky zámok snúbencom ponúka zdarma priestory pre sobáš a fotografovanie.
 • Oravský hrad ponúka prenájom priestorov Kaplnky sv. Michala a Rytierskej sály na sobášne obrady.
 • Na Strečnianskom hrade majú snúbenci možnosť zosobášiť sa a, samozrejme, nafotiť svadobné fotografie.

Ďalšie kaštiele vhodné na svadby:

POZRIEŤ ĎALŠIE KAŠTIELE A ZÁMKY
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby