Svadobný plánovač (42): Ako sa rozhodnúť, koho na svadbu pozvať a koho nie?

 • 2. sep 2016
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Zostaviť zoznam hostí na svadbu nie je jednoduché, najmä, ak máte veľkú rodinu, veľa kamarátov a obmedzený rozpočet. Pri zostavovaní zoznamu hostí na svadbu by ste v prvom rade mali myslieť na to, s kým naozaj chcete tento deň stráviť a s kým nie. Je to predsa vaša svadba a mali by ste sa na nej cítiť príjemne a tešiť sa z prítomnosti každého hosťa.

Najskôr si s partnerom spíšte zoznam spoločných známych, ktorých chcete pozvať, a potom k nemu pridajte zoznam hostí z nevestinej strany a zoznam hostí zo ženíchovej strany. V prípade, že nemôžete pozvať všetkých ľudí, ktorých máte na zozname a neviete sa rozhodnúť, koho pozvať a koho nie, položte si tieto otázky:

Pozná môj snúbenec / snúbenica tohto človeka?

V prípade, že váš partner / partnerka tohto človeka vôbec nepozná, je väčšinou lepšie, ak ho na svadbu pozývať nebudete. Samozrejme, blízka rodina alebo priatelia, ktorí žijú od vás ďaleko, sú výnimkou.

Ako môj snúbenec / snúbenka vychádza s týmto človekom?

V tomto prípade je to úplne jednoznačné. Ak potrebujte znížiť počet hostí na zozname, začnite tými, ktorých vaša polovička nevie vystáť, alebo sa v ich spoločnosti necíti príjemne. Výnimkou sú opäť vám veľmi blízki ľudia, ktorých skrátka na svadbe chcete mať.

Povedal/a som im o zásnubách ja osobne?

Ak nepovažujete za potrebné s týmto človekom zdieľať také dôležité životné momenty ako je zasnúbenie, prečo by mal byť na vašej svadbe? Je samozrejmé, že sa nedá osobne zásnuby oznámiť všetkým dôležitým ľuďom, ale v prípade, že vám nenapadlo poslať tomuto človeku ani email alebo zavolať mu, zrejme pre vás nie je až taký dôležitý.

Ak ste sa rozhodli oznámiť zásnuby osobne len úzkemu kruhu najbližších, a ostatným ste o tom dali vedieť napríklad prostredníctvom sociálnych sietí, opýtajte sa: Ozval sa mi tento človek, aby mi zaprial k zásnubám alebo som od neho dostal/a iba „like“ na svoj nový status na Facebooku? Ak sa vám neozval, zrejme pre neho nie ste dosť dôležitou osobou a tým pádom ho na svojej svadbe nemusíte mať.

Som s týmto človekom v pravidelnom kontakte?

Ak ste s niekým neboli v kontakte za posledné dva roky, zrejme pre vás už nie je taký dôležitý ako niekedy a preto vám ani na svadbe nebude chýbať.

Bude tento človek poznať niekoho medzi ostatnými hosťami?

V prípade, že sa tento človek pozná len s vami a medzi ostatnými hosťami nebude nikoho poznať, je lepšie ho vôbec nepozývať. Určite by sa necítil príjemne, ak by mal byť obklopený samými cudzími ľuďmi. Na svadbe by sa zrejme veľmi nebavil.

Pozval ma (alebo očakávam, že by ma pozval) tento človek na svoju svadbu?

Ak už tento človek mal svadbu a nepozval vás na ňu, určite pochopí, ak nepozvete ani vy jeho. V prípade, že ešte svadbu nemal, zamyslite sa nad tým, či by vás pozval alebo nie. Ak si myslíte, že nie, váš vzťah zrejme nie je až taký blízky, a v prípade, že potrebujete znižovať počet pozvaných, je takýto človek ideálnym kandidátom na vyčiarknutie zo zoznamu.

Je tento človek moja rodina?

Členovia rodiny by mali byť prví na zozname pozvaných. To však neznamená, že musíte pozvať na svadbu niekoho, s kým vôbec nie ste v kontakte, váš partner / partnerka ho nepozná alebo si s ním nemáte čo povedať, len preto, že je to váš príbuzný. Táto otázka by mala hrať rolu v iba v prípade, že sa rozhodujete medzi niekoľkými ľuďmi a uvažujete, koho z nich zo zoznamu vyčiarknuť.

Ak ste zo všetkými v kontakte rovnako často, všetkých rovnako dobre pozná a znáša aj váš partner, potom by ste pri výbere mali dať prednosť niekomu, kto je vaša rodina.

Uvažujem, že pozvem tohto človeka len preto, že to chce niekto iný?

Zamyslite sa nad tým, či to bol váš nápad pozvať tohto človeka, alebo ste ho napísali na zoznam iba preto, že to chce niekto iný, respektíve si myslíte, že to niekto iný bude chcieť. Ak vás rodina alebo priatelia tlačia do toho, aby ste pozvali niekoho, koho vlastne nechcete, jednoducho im slušne vysvetlite, že je to vaša svadba a chcete mať na nej iba ľudí, ktorí sú pre vás dôležití. Určite sa nenechajte dotlačiť do pozývania niekoho, kto vám môže tento deň znepríjemniť alebo pokaziť.

Plánujem zostať s týmto človekom dlhodobo v kontakte?

Nielen doterajší kontakt, ale aj ten budúci môže hrať rolu pri výbere hostí na svadbu. Ak potrebujte znížiť počet pozvaných, zamyslite sa nad tým, s kým zo zoznamu zrejme v budúcnosti nebudete udržiavať kontakt a teda nebudete neskôr ľutovať, že nebol na vašej svadbe.

Ide o kategóriu príležitostných známych, do ktorej patria napríklad kolegovia v práci, susedia, spolužiaci a podobne. Zamyslite sa, či s nimi plánujete ostať v kontakte aj potom ako zmeníte prácu, presťahujete sa či doštudujete. Ak nie, zrejme si nie ste až taký blízki a na svadbu ich pozývať nemusíte.

Naozaj chcem, aby bol tento človek na mojej svadbe? (Čo mi hovorí inštinkt?)

Verte svojmu inštinktu. Ak z pozývania niekoho na svadbu nemáte dobrý pocit, tak to skrátka nerobte, či už sa to podľa vás hodí alebo nie. Nepozývajte niekoho nasilu len preto, že on pozval vás, často sa s ním stretávate, je to rodina alebo niekto iný chce, aby ste ho pozvali. Nech už je dôvod na to, že sa dostal na prvý zoznam hostí akýkoľvek, ak ho pozvať nechcete, nerobte to. Nestojí to za to.

Dúfam, že vám tieto otázky pomôžu rozhodnúť sa pri zostavovaní zoznamu hostí a nakoniec svadbu strávite s ľuďmi, na ktorých vám naozaj záleží. Tieto otázky si samozrejme nemusíte klásť za každých okolností. Ak si môžete dovoliť pozvať každého na zozname a s nikým vyložene nemáte problém vy ani váš partner, potom pokojne pozvite každého, kto vám napadne. Hlavne si svadbu užite naplno. Veľa šťastia! ☺


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby