7 typov nepríjemných ľudí, na ktorých môžete naraziť počas plánovania svadby a ako ich zvládnuť
Pri plánovaní svadby prídete do kontaktu s mnohými typmi ľudí. S niektorými sa vám bude komunikovať príjemne, s inými práve naopak. Ak chcete vedieť, s akými typmi nepríjemných ľudí sa stretávajú nevesty najčastejšie a ako ich zvládnuť, prečítajte si tento článok.
Typ 1: Samozvaný organizátor svadby
Hneď ako ste spomenuli, že sa budete vydávať, má plno nápadov, ako by ste mali postupovať, čo by ste na svadbe mali a čo nemali mať, neustále vám posiela nápady na svadobnú kyticu, šaty, či piesne, chce sa zúčastňovať všetkých aktivít súvisiacich s prípravou svadby, alebo dokonca začne svojvoľne za vás vybavovať.
Aj keď je milé, že vám chce niekto pomáhať, časom vám to určite začne ísť na nervy. Je to predsa len vaša svadba a určite si ju chcete naplánovať sami dvaja, mať čas si veci rozmyslieť a nie byť neustále bombardovaní niekoho nápadmi a radami.
Ako ho zvládnuť? Aby ste niekoho neurazili, alebo nezranili jeho city, postavte sa k problému triezvo. Niekto vám chce zo svadbou stoj čo stoj pomáhať, tak mu dajte niečo robiť. Nájdite pre tohto človeka nejakú konkrétnu úlohu, ktorú mu môžete zveriť – ideálne takú, do ktorej sa vám veľmi nechce.
Napríklad ho nechajte pripraviť zoznam miest na svadbu, či zoznam dodávateľov vo vašej oblasti, ktorých by ste mohli osloviť, neskôr mu môžete dať na starosti balenie darčekov pre hostí, prípravu nejakých ručne robených dekorácií, či zdobenie sály v deň svadby. Vám to ušetrí prácu a snaživá osôbka bude mať čo robiť a hlavne bude mať pocit, že sa na svadbe podieľa s vami.
Typ 2: Extrémne kritický člen rodiny
Nemusí to byť nevyhnutne člen rodiny, ale tí sa do plánovania svadby zvyčajne starajú najčastejšie. Je to skrátka niekto, kto nikdy nebude spokojný so žiadnym vašim rozhodnutím – koláčov ste objednali málo, kvetinové aranžmány sú príliš veľké, kvety, ktoré ste vybrali sa na svadbu nehodia, svadobné šaty sú príliš jednoduché, obrúčky z bieleho zlata vyzerajú lacno a podobne.
Skrátka, na všetkom nájde niečo, čo sa mu páčiť nebude. Kritika sa nikdy nepočúva ľahko, najmä, keď je neopodstatnená (čo v týchto prípadoch zvyčajne je) a ešte, keď ide o jeden z najdôležitejších dní vo vašom živote, verím, že vás to môže priviesť do zúfalstva.
Ako ho zvládnuť? Najjednoduchšie je prestať s ním preberať čokoľvek, čo sa týka svadby. Ak sa na niečo opýta, jednoducho povedzte, že chcete, aby to bolo prekvapenie a že sa všetko dôležité dozvie včas. Možno je tento človek niekto veľmi blízky, koho sa ťažko odmieta, musíte však tomu urobiť koniec, lebo vás to bude stresovať stále viac a plánovanie svadby si vôbec neužijete.
Typ 3: Premúdrelá vydatá známa
Máte vo svojom okolí kamarátku, kolegyňu, známu, či dokonca bližšiu osobu – sestru alebo sesternicu, ktorá sa vydávala nie tak dávno a teraz si myslí, že o svadbe vie všetko najlepšie? Samozrejme, je dobré mať po ruke niekoho, kto už si tým prešiel a môže vám dať nejaké tipy a rady, odporučiť dodávateľov, či varovať vás pred chybami.
Všetko však treba s mierou. Keď na každom kroku počúvate, ako mala ona rozložené stoly, aké aktivity mala v programe, aké fotky si nechali spraviť, aké kvety mala vo výzdobe, kedy sa začala chystať a kedy mali obrad, môže toho byť skrátka na vás príliš veľa. Nikto vám to nebude zazlievať, ak vám po čase táto osoba začne so svojimi múdrosťami liezť na nervy.
Ako ho zvládnuť? Hlavne si dajte pozor, aby ste niekedy spontánne nevybuchli a nepovedali jej, kam si môže svoje dobre mienené rady strčiť. Keď začnete mať pocit, že niektorá vaša vydatá známa máš až príliš často čo povedať k vašej svadbe, premyslite si v kľude slušnú reakciu, napríklad: “Ďakujem pekne za radu, ale my máme trochu iný vkus / my sme sa už rozhodli inak” a podobne. Keď ju niekoľkokrát po sebe slušne odmietnete, prestane vám radiť. Ďalšou možnosťou je nehovoriť s ňou o svadbe.
Typ 4: Problémový hosť
Vždy sa nájde jeden taký človek, ktorý vám bude spôsobovať problémy, aj keď určite nie úmyselne. Nebude mu vyhovovať čas, v ktorom začína obrad, nebude mu vyhovovať ku komu ho posadíte za stolom, nebude si vedieť vybrať z ponuky alkoholu, ktorú zabezpečíte a podobne. Zvyčajne je to niekto na kom vám záleží a naozaj chcete, aby prišiel a cítil sa dobre a o to viac vás budú problémy, ktoré vám spôsobuje frustrovať.
Ako ho zvládnuť? Máte dve možnosti, môžete mu vyhovieť alebo mu nevyhovieť. Ak sa rozhodnete mu vyhovieť, potom sa musíte jednoducho zmieriť s tým, že vám bude plánovanie komplikovať. Ak sa rozhodnete mu nevyhovieť a nemeniť vaše plány kvôli nemu, jednoducho mu poviete: “Mrzí ma, že ti to nevyhovuje / že to nestihneš, ale my už sme to takto naplánovali a nemôžeme to kvôli jednému človeku meniť. Verím, že nakoniec budeš môcť prísť a zabavíš sa s nami.“
Typ 5: Vyzvedač
Vyzvedač je jeden z najotravnejších ľudí, ktorých pri plánovaní svadby stretnete. Je to niekto, kto sa skrátka neustále vypytuje na veci, ktoré by ho ani nemuseli zaujímať. “Prečo ste si vybrali túto kapelu? Čo bude na prípitok? Prečo sa beriete tak skoro? Koľko vás bude stáť svadba? Prečo nepozývate aj toho a toho? A kedy konečne budú deti?" Skrátka všetky otázky (najmä tie nepríjemné), ktoré vás ohľadom svadby napadnú chce mať tento človek zodpovedané.
Ako ho zvládnuť? Nemajte pocit, že musíte niekomu niečo vysvetľovať, alebo že je vaša povinnosť odpovedať na nepríjemné otázky, na ktoré vlastne odpovedať nechcete. Ak do vás niekto neustále dobiedza takýmito otázkami, jednoducho mu povedzte, že je to súkromné alebo, že si to najskôr musíte ujasniť s partnerom a až potom to môžete preberať s ostatnými.
Typ 6: Samozvaný hosť
Máte vo svojom okolí človeka, ktorý predpokladá, že je pozvaný na vašu svadbu napriek tomu, že to tak nie je? Určite je to nepríjemná situácia, keď sa začne hovoriť o svadbe a on sa správa, ako by bol na zozname hostí, napriek tomu, že ste ho nevolali.
Ako ho zvládnuť? Musíte mu čo najskôr vysvetliť, ako sa má situácia. Povedzte mu, že aj keby ste ho veľmi radi pozvali, nemôžete pozvať každého, lebo vám to rozpočet nedovolí. Určite to nie je nič príjemné – ani to niekomu povedať, ani to počuť, ale neexistuje príjemný spôsob ako niekomu povedať, že ho nepozývate na svadbu, keď on si myslel, že pozvaný je. Preto to vybavte čo najskôr a čo najšetrnejšie, ako to ide.
Typ 7: Hosť, ktorý nerešpektuje vaše požiadavky
Medzi pozvanými sa vždy nájde jeden alebo aj viacerí hostia, ktorí vám budú komplikovať život tým, že nebudú brať ohľad na vaše požiadavky a budú si chcieť presadiť svoje. Či už je to družička, ktorá si odmieta obliecť šaty, ktoré ste vybrali alebo kamarát, ktorý sa vás snaží presvedčiť, aby ste mu dovolili doviesť partnerku, ktorá nie je pozvaná alebo niekto, kto bude trvať na tom, aby boli pozvané aj jeho deti, napriek tomu, že plánujete svadbu len pre dospelých hostí.
Ako ho zvládnuť? Títo hostia vytvárajú asi najviac problémov a najnepríjemnejšie situácie. Jediné riešenie, ktoré máte, ak nechcete prispôsobovať vaše predstavy o svadbe, je byť neústupný a nerobiť výnimky. Nemôžete povoliť najlepšej kamarátke prísť s dieťaťom, lebo ostatní hostia, ktorých deti neboli pozvané sa urazia alebo, ak sa to dozvedia pred svadbou, budú vás nútiť, aby ste pozvali aj ich deti. Skrátka, stojte si za svojimi rozhodnutiami a každému slušne vysvetlite, že je to vaša svadba a vy ste sa takto rozhodli a preto prosíte, aby to rešpektoval.
Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).
Pridaj príspevok