3 kroky k dokonalej malej svadbe

 • 14. máj 2018
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Uvažujete s vašim partnerom nad svadbou, no stále si nie ste istí, ako na to? Že nechcete na svadbu minúť príliš veľa peňazí, okázalosť vám nič nehovorí, prípadne máte zlé vzťahy v rodine alebo ide o vašu druhú či tretiu svadbu v poradí?

Máte strach z plánovania svadby, no zároveň stále túžite, aby bol váš deň D tým najkrajším vo vašom živote? Samozrejme, nemusíte pozývať všetkých príbuzných až z piateho kolena a kamarátov, ktorých ste roky nevideli, ani podstúpiť zdĺhavé prípravy a plánovanie svadby do detailov. Malá svadba je pre vás to pravé a musíme povedať, že aj ona má svoje čaro.

Logicky platí, že čím menej hostí máte, tým menej služieb a dodávateľov musíte osloviť a zabezpečiť, zároveň tým menej financií na svadbu vydáte a v konečnom dôsledku vám stačí aj menej času na jej prípravu.

Nemusíte mať obavy, malá svadba automaticky hneď neznamená nudná svadba, práve naopak. Ak si všetko dobré premyslíte, môže byť svadba s komornejšou atmosférou oveľa lepším riešením ako obrovská s množstvom hostí. Samozrejme, či pozvete iba najbližšiu rodinu, niektorých priateľov alebo zorganizujete svadbu iba vo dvojici, voľba je len na vás.

Krok číslo jedna

Ako prvé sa musíte zamyslieť, koho určite vo váš veľký svadobný deň chcete pri sebe mať. Myslite len a len na seba a svoj komfort… vety typu, keď pozvete tohto, musíte aj tohto, hoďte za hlavu. Pri akejkoľvek svadbe sa z vašich priateľov a najmä rodinných príslušníkov často vyselektuje časť, s ktorou už viacej nebudete chcieť udržiavať žiadne styky.

Keď už máte približnú predstavu, bez koho by to nešlo, uvažujte nad typom svadby. Láka vás svadba pri mori počas romantického západu slnka alebo uprednostníte drobný kostolík na konci dediny? Voľba je len na vás. Samozrejme, musíte zvažovať už spomínaných eventuálnych hostí na svadbe. Nie každý si je ochotný zaplatiť letenku na Bali, či Las Vegas :-).

Keď už sa rozhodnete o aký typ svadby pôjde a či pôjde o cirkevný alebo civilný sobáš, na rade je určenie času a miesta. To, že pôjde o malú svadbu ešte neznamená, že sa musí konať večer a hostí pozvete iba na malú večeru alebo naopak, že sa svadba bude konať v obedňajších hodinách a po obede sa všetci hostia rozídu. Aj malá svadba môže znamenať párty po celú noc a chutný banket. Všetko závisí od vašich rozhodnutí a plánov.

Krok číslo dva

Keď už ste uzatvorili dátum, čas, miesto a najmä typ svadby (teda, koľko hostí pozvete a aká veľká tá vaša svadba bude) je načase začať uvažovať nad tým, ako túto novinu všetkým oznámite.

Množstvo neviest uprednostňuje oznámenie o sobáši ex post, teda zavesenie fotografií zo svadby a nejakého krátkeho oznámenia a poďakovania pár dní po svadbe. Je to elegantnejšie riešenie a ľudia vám tak nemôžu vás svadobný deň dopredu pokaziť otázkami, prečo nie sú pozvaní a podobne. Pre svojich hostí pripravte svadobné oznámenia a pozvania k stolom, pokojne ich vyrobte vo vlastnej réžii, veď nepôjde o veľké množstvo, prípadne im to oznámte a pozvite ich osobne.

Nikomu nič nevysvetľujte, nie ste povinní pozývať každého len preto, že on má pocit, že by pozvaný mal byť. Pokiaľ sa niekto bude cítiť ukrivdene, jednoducho mu povedzte, že ste chceli malú, komornú svadbu a takto ste to cítili. Pokiaľ je to váš skutočný priateľ, prípadne rodina, ktorej na vás skutočne záleží, budú sa tešiť s vami a nebudú frflať ohľadom svojho nepozvania, či neúčasti.

Krok číslo tri

Tak, ako pri každej svadbe, aj pri malej sa nevyhnete plánovaniu. Samozrejme musíte naplánovať, kde budete po sobáši hostiť svojich hostí (pokiaľ to máte v pláne, samozrejme je možné, že hostí nebudete mať vôbec a uprednostníte svadbu vo dvojici – aj tu si však rezervujte niekde stôl pre vás, prípadne ľudí pozvete iba k obradu a potom sa poberie každý domov).

Tak, či onak, treba myslieť na základy slušného správania a pokiaľ vám niekto príde poblahoželať, či sa na vašej svadbe zúčastní, treba ho pohostiť. Majte teda pripravené občerstvenie aj v mieste konania svadobného obradu – škatuľa koláčov, fľaša pálenky, či nealkoholického nápoja bude určite vhodná.

Rovnako treba myslieť na svadobné menu, svadobnú tortu, či koláčiky, slané pochutiny, nápojový lístok a v neposlednom rade zvečnenie tohto magického dňa a zábavu. Že to znie rovnako ako pri plánovaní veľkej svadby? Ak sa rozhodnete, že nechcete nič okázalého, ani nič extra, je to na vás. Môžete svojich hostí pozvať na obed, kávu a potom sa pobrať domov. Je to váš deň a iba vy určujete, ako bude v konečnom dôsledku vyzerať.

Ak chcete mať krásne veľké biele svadobné šaty, majte ich. Ak túžite po prekrásnej svadobnej kytici, objednajte si ju. Pokiaľ chcete veľkú svadobnú tortu, určite si ju zajedajte. A naopak, pokiaľ sa chcete vziať v obyčajnom smotanovom kostýme s kyticou lúčnych kvetov a pochutiť si na cupcake-u, je to len a len vaša vec.

Dôležité je, aby ste sa vy a váš manžel cítili dobre a aby bolo všetko podľa vašich predstáv :-).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby