Výročia svadby: Ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?

 • 3. okt 2020
 • Silvia Blahovcová
 • iStock

Napriek tomu, že v dnešnej dobe sa často s pojmom svadba skloňuje aj slovné spojenie „iba papier“, stále sa nájdu vzťahy a manželstvá, kde ide rozhodne o viac. O tom je aj naša stránka, o láske na celý život.

Keď už si so svojou láskou poviete svoje „ÁNO“, určite nebude na zahodenie mať prehľad o tom, ako sa nazývajú jednotlivé výročia svadby, ktorými budete každým rokom prechádzať. Mnohé páry sa na základe týchto názvov výročí aj zvyknú obdarovať, prípadne si dajú nafotiť tematické fotografie. Nechajte sa nami inšpirovať aj vy.

výročia svadby

Deň svadby: biela alebo zelená svadba

Ide o názov dňa, kedy sa oficiálne stanete manželmi. Chcete, či nie, tento medzník určite oslávite.

Úvodné výročia svadby: Somárska alebo pivová svadba

Ide o medzník deviatich mesiacov od svadby. Tento názov a termín vznikol najmä z dôvodu trvania tehotenstva, kedy sa ukázalo, či sa manželom podarilo splodiť potomka vo svadobnú noc.

1. výročie – Bavlnená svadba

Po uplynutí prvých 365 dní manželstva, by sa manželia mali stále cítiť ako v bavlnke, z toho bolo odôvodnené aj toto pomenovanie.

2. výročie – Papierová svadba

Ide o symbol tabula rasa, teda váš manželský život je ešte stále nepopísaným listom papiera a všetko, čo spolu zažijete, tieto papiere postupne zaplní.

3. výročie – Kožená svadba

Ako sa hovorí, po troch rokoch manželstva prichádza prvá kríza. Ak ju manželia ustoja, budú ich čakať mnohé ďalšie výročia svadby a ich vzťah by mal byť pevnejší ako najhrubšia koža.

4. výročie – Kvetinová svadba

Toto výročie je typické veľkým množstvom kvetov, ktoré ženy dostávajú. Ide aj o upevnenie vzťahu po predchádzajúcej kríze a udobrovanie.

5. výročie – Drevená svadba

Drevo je pevný, dlhoveký a trvanlivý materiál. Prvý významný medzník manželstva predstavuje práve drevo, látka, ktorá mimo iného symbolizuje aj teplo domova.

6. výročie – Železná alebo plechová svadba

Železo symbolizuje tvrdý materiál, a teda predstavuje pevné manželské puto. Treba však myslieť na to, že železo môže zhrdzavieť, ak sa oň nestaráme.

10. výročie svadby

7. výročie – Medená svadba

Ďalší rok manželstva označovaný ako krízový. Rovnako aj tento názov so sebou prináša symboliku v podobe materiálu, o ktorý keď sa nestaráme, chátra, ale pokiaľ mu venujeme dostatok pozornosti a starostlivosti, je unikátny.

8. výročie – Bronzová svadba

Tento názov v sebe nesie skôr praktickú informáciu. Po prekonaní ďalšej náročnej skúšky vzťahu, prichádza zveľaďovanie domácnosti a jej rozšírenie o nové zariadenie ako napríklad riad.

9. výročie – Hlinená svadba

Rovnako ako pri predchádzajúcom výročí, ide o ďalšie skrášľovanie o rozširovanie domácnosti, tentokrát o jedálenský servis.

10. výročie – ružová svadba (prípadne cínová)

Prvé veľké okrúhle výročie nesie pomenovanie podľa ruží, ktorými bývajú väčšinou manželky obdarované a v minulosti páni dostávali upomienkové predmety z cínu.

20. výročie svadby

11. výročie – Oceľová svadba

Ide o posledné výročie s názvom kovu. Manželstvo je po viacerých úskaliach pevné a treba si ho ďalej hýčkať. Obvyklými darmi bývali ďalšie doplnky a pomôcky do kuchyne.

12. výročie – Hodvábna svadba

Ide o vzácny a zároveň veľmi príjemný materiál. Rovnako aj manželstvo je po toľkých rokoch kvalitné. Manželky zvyknú dostávať v tento deň hodvábne šatky.

13. výročie – Čipkovaná svadba

Keďže sa trinástka všeobecne často skloňuje ako nešťastné číslo, v tento rok treba staviť na luxus v podobe čipky a potešiť svoju polovičku.

14. výročie – Slonovinová svadba

Ako iste tušíte, na toto výročie sa manželia zvykli obdarovávať upomienkovými predmetmi zo slonoviny. Okrem iného však tento názov skrýva aj symboliku v podobe tvrdého materiálu, ktorý je mimo iného aj veľmi vzácny.

darček na výročie svadby

15. výročie – Krištáľová svadba

Toto výročie je posledné z tých, ktoré sa oslavujú po rokoch. Traduje sa, že manželstvo po 15. rokoch je čisté ako krištáľ a nie je potrebné ho oslavovať každým rokom.

20. výročie – Porcelánová svadba

Rovnako ako porcelán, je aj manželstvo po dvadsiatich rokoch vzácne a zároveň predstavuje slávnostné stolovanie, ktoré k oslave tohto veľkého medzníka určite patrí.

25. výročie – Strieborná svadba

Štvrť storočia manželstva. Predstavuje prvé výročie drahých kovov. Manželia si zvyknú opakovať svoje manželské sľuby a spečať ich novými prsteňmi často zo striebra.

25. výročie svadby strieborná svadba

30. výročie – Perlová svadba

Tak, ako sú vzácne perly, je rovnako cenné aj manželstvo po tridsiatich rokoch. Dámy zvyknú byť obdarúvané perlovými náhrdelníkmi.

35. výročie – Ľanová svadba

Ľanová svadba prezentuje vzťah pevný ako ľan. Ide o materiál, ktorý sa vyznačuje svojou výnimočnou pevnosťou.

40. výročie – Rubínová svadba

Rubín v manželstve stvárňuje oheň, vášeň a lásku. Pri tomto výročí si mnohé páry dávajú do svojich snubných prsteňov vsádzať tieto červené kamene.

40. výročie - Rubínová svadba

45. výročie – Zafírová svadba

Zafír je kameňom šťastia, viery a duchovného života. Rovnako aj vo vzťahu po toľkých rokoch ide o vrúcny a čistý cit. Aj pri toto výročí si zvyknú niektoré páry do svojich obrúčok vsádzať modré kamienky.

50. výročie – Zlatá svadba

Pol storočie manželstva predstavuje veľký medzník a jeho dosiahnutie sa bohužiaľ nepodarí všetkým. Manželia si často opakujú svoje sľuby a vymieňajú si nové obrúčky – zlaté.

55. výročie – Smaragdová svadba

Smaragd je kameňom lásky a múdrosti, rovnako mu však pripisujú aj symbol trpezlivosti. Manželia si v toto výročie zvyknú vsadiť do prsteňov zelený kameň.

60. výročie – Diamantová svadba

Ide o najtvrdší minerál a charakterizuje ho najmä jeho vybrúsenie. Rovnako manželstvo je po toľkých spoločných rokoch vybrúsené do dokonalosti.

Diamantová svadba

65. výročie – Kamenná svadba

Manželstvo je už pevné ako kameň. Po rokoch spoločného žitia ním už nepohne vôbec nič. Existujú však ešte ďalšie výročia svadby.

70. výročie – Platinová svadba

Platina ako najcennejší kov symbolizuje manželstvo, ktoré je po toľkých rokoch neskutočne vzácne.

75. výročie – Nebeská alebo korunovačná svadba

Sedemdesiate piate výročie svadby je úplný vrchol spoločného manželstva. Je vysoko nepravdepodobné, že manželia dosiahnu ešte ďalšiu päťročnicu spoločného žitia, a preto je toto výročie posledné.

Prajeme vám čo najviac spoločných rokov manželstva. Nezabúdajte, že váš vzťah bude presne taký, ako sa oň budete starať.

75. výročie: Nebeská alebo korunovačná svadba

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe