6 spôsobov, ako si na svadbe uctiť pamiatku na našich milovaných

 • 24. sep 2020
 • Zuzana Grossmann
 • iStock/archív autorky

Akokoľvek veselá a plná lásky svadba je, niekedy nás zaskočí to, čo je tak prirodzenou súčasťou života, a to či chceme alebo nie. Mnohé nevesty, či ženíchovia už zažili náhlu stratu svojho milovaného človeka tak blízko dňu, ktorý s ním chceli stráviť a naraz nevedia, ako ďalej, ako sa zmieriť s tým, že človek, ktorého menovku majú prichystanú a miesto pri stole naň čaká, no on, či ona už nepríde. Pýtate sa, ako si na svadbe uctiť pamiatku na našich milovaných?

Viem, že to bolí, viem, ako veľmi sa človek cíti bezmocne, zažila som to. Každej neveste, každému človeku, ktorého sa táto situácia dotýka, prajem veľmi veľa síl, obrovskú dávku lásky, ktorú si vo svojom srdci pre toho skvelého človeka rezervujeme a pošleme mu ju, nech je kdekoľvek.

Mnohé z nás pod ťažobou smútku zo straty uvažovali, či stále uvažujú o zrušení svadby, alebo presunutí termínu. Drahé nevesty, rada by som vám povedala, čo pomohlo mne. Krátko pred svadbou nás opustila po ťažkej chorobe naša milovaná teta Marta. Viem, že to hovorí mnoho ľudí, no ak by ste ju poznali, bola Slnkom, bola láskou a bola radosťou.

Napriek ťažkému osudu a chorobe, ktorá ju trápila, bola každý deň usmiata, rozdávala lákavé rady a pomáhala každému, kto ju požiadal. Vždy tu bola pre nás ako druhá mama. Zasiahlo nás, keď sme sa dozvedeli, že s nami na našej svadbe nebude. Zrazu sme nevedeli, čo ďalej.

Skúsila som sa na to pozrieť tak, akoby som si od nej pýtala radu, akoby som sa jej pýtala, čo si myslí a čo by urobila. A v tom ma zalial pocit, že nech sa rozhodnem akokoľvek, ona tu so mnou bude. Rozhodli sme sa, že svadbu urobíme a počas nej vzdáme našej Marte poctu.

1. Miesto pri stole

Svojmu blízkemu môžete venovať miesto, ktoré ste pre ňu, či neho vytvorili, aby ste mu tak vzdali poctu, ktorú si zaslúži. Na prestieranie položte menovku, môžete k nej priložiť aj fotku. Záleží len na vás.

2. Minúta ticha

Slávnostný príhovor býva plný lásky a prianí pre mladú dvojicu. Môžete počas neho poslať lásku aj svojim milovaným, ktorí s vami tento deň trávia z výšin nebeských a vyzvať hostí k minúte ticha za vášho blízkeho.

3. Medajlón s fotografiou

Túto možnosť nevesty využívajú veľmi často a mnohé si medajlón pripnú na šaty, či kyticu. Máme tak svojho blízkeho stále pri sebe a keď je nám počas svadobného dňa smutno, pozrieme naň a pošleme mu lásku. Mne to počas nášho dňa veľmi pomohlo. Zvlášť, keď bol medajlónik v tvare jej obľúbeného kvetu – slnečnice.

4. Vo výzdobe

Mnoho prvkov výzdoby môže tiež niesť spomienku na našich milovaných. Jednou z možností je vybrať napríklad kvet, ktorý bol obľúbený, ako hlavný do výzdoby, alebo určiť ako primárnu farbu tú, ktorá bola obľúbená. Ďalšou možnosťou je napríklad zahrnúť obľúbene ovocie či príchuť do svadobnej torty. My sme takto pridali jahody a čerešne.

5. V hudbe ukrytá

Ak vám jeho či ju pripomína konkrétna skladba, zahrňte ju do repertoáru a uctite si tak pamiatku. Pre nás bolo cťou počuť pieseň „Všichni jsou už v Mexiku“, ktorú si naša milovaná teta stále radostne pospevovala. Bolo to veľmi silné a dojímavé, ale jej spomienka bola s nami a taká intenzívna.

6. Gesto navyše

Tu je možností viacero. Podľa toho, čo sa týka konkrétnej osoby, môžete urobiť takzvané gesto navyše, ktoré by mohlo byť napríklad fotenie na mieste, kam chodil váš blízky rád, či predmet, ktorý vám ho pripomína zahrnúť do fotenia, alebo dekorácií priestorov. Ja som sa rozhodla, že svoju svadobnú kyticu nebudem hádzať, ale venujem ju našej tete Marte. Symbolicky sme ju deň po svadbe umiestnili do jej izby aj s medajlónikom a fotkou a takto krásne kvietky zdobili jej pamiatku ešte 2 týždne po našom svadobnom dni.

ako si na svadbe uctiť pamiatku na našich milovaných

Drahé nevesty, takéto, alebo aj akékoľvek iné gesto môžete aj vy zahrnúť do svojho dňa a môžem vám povedať, že tú lásku, ktorú svojim drahým do neba pošlete, budete ešte dlho v srdci cítiť.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Od 15.10.2020 platia nové nariadenia pre organizovanie svadieb:

  • povolený je iba sobáš, hostina je zakázaná
  • na sobáši platí obmedzenie 1 osoba na 15 metrov štvorcových

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2020.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Prekladáte svadbu na budúci rok? Na aký mesiac?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade