Ako pripraviť dobrý svadobný prípitok?
Práve svadobný prípitok je chvíľou, ktorá by mala odštartovať svadobnú hostinu a následnú poriadnu zábavu. Ako si pripraviť svadobný prípitok, o ktorom si budete istý, že naň mladomanželia nikdy nezabudnú?
Kto prednáša prípitok?
Pokiaľ je na svadbe starejší, prednáša prípitok on, ak sa budúci manželia nerozhodnú inak. V takom prípade môžu požiadať prvého družbu, či prvú družičku. Medzi najemotívnejšie patria prípitky od otcov nevesty a ženícha. V minulosti s prejavom začínal otec nevesty, potom otec ženícha, pokračovali svedkovia, či ďalšia rodina.
V takom prípade sa buď pripravíte na to, že svadobné prípitky ukroja dobrú hodinu z vášho najkrajšieho dňa alebo si stanovíte vhodnú dĺžku prípitku, ktorú vopred oznámite osloveným. Ak chcete, môžete požiadať o prípitok len jednu osobu, hostia v očakávaní svadobného menu sa určite neurazia :-).
Čas na prípitok
Najvhodnejšia chvíľa na prípitok je jednoznačne pred tým, ako sa začne svadobná hostina. Na miesto hostiny vchádzajú ako prví mladomanželia a za nimi ostatní hostia. Je dobré sa uistiť, že každý našiel svoje miesto a každý má k dispozícií svoj prípitkový drink – požiadajte vopred družičky alebo niektorých hostí, aby na to dohliadli. Keď sa všetci usadia, postaví sa človek, ktorý má predniesť prípitok, čím si vynúti pozornosť hostí.
Ako dlho trvá prípitok
Ideálna dĺžka trvania prípitku nepresahuje 10 minút. Pokiaľ ide o otca alebo matku niektorého z mladomanželov, môže trvať prípitok dlhšie. 10 minút je zvyčajne čas, kedy si udržíte pozornosť a vyhnete sa nervóznemu odkašliavaniu unavených hostí.
Ako sa pripraviť na prípitok
Už mesiac pred svadbou si napíšte všetko, čo by mal váš prípitok obsahovať. Ak si neviete rady, položte si otázku, čo by ste novomanželom želali a odpoveď si napíšte. Nemusíte sa snažiť o zložité súvetia, používať zdrobneniny alebo nasilu pôsobiť emotívne. Nechajte, aby prejav, hoci jednoduchší, vychádzal z vášho srdca.
Môžete nájsť nejakú kratšiu báseň o láske a pridať ju k vášmu prednesu. Ak vám robí problém rozprávať pred ľuďmi, kľudne si môžete prípitok napísať na papier a prečítať ho (počas čítania sa občas pozrite aj na hostí). Alebo si môžete napísať na papier iba body, o ktoré sa môžete oprieť v prípade, že by ste zabudli, o čom ste chceli hovoriť. Môžete staviť na prejav s istou dávkou humoru alebo romantiky.
Čo by mal prípitok obsahovať?
- 1. Predstavte sa – pokiaľ nie ste otcom nevesty alebo ženícha a nesedíte za jedným stolom s mladomanželmi, je dosť možné, že nie všetci hostia vás budú poznať.
- 2. Pokračujte oslovením – je vhodné najskôr osloviť novomanželov, potom ostatných svadobných hostí: ,,Milí novomanželia Adam a Zuzka Šťastní, vážení svadobní hostia, dovoľte mi, aby som predniesol svadobný prípitok…“
- 3. Použite niečo, čo hostí zaujme – krátku príhodu o tom, ako sa mladomanželia zoznámili, vtipný zážitok, ktorý ste s nimi zažili…nebojte sa hostí pobaviť, odľahčí to atmosféru a opadne z vás tréma.
- 4. Kúsok romantiky – spomeňte jedinečné vlastnosti novomanželov, výhody manželstva ( "Od dnešného dňa už nebudú kráčať životom každý sám, ale spolu… ,Nech im úsmev, ktorý majú na tvári dnes, ostane po celý zvyšok života, nech sa im vyhýbajú búrky a keď nejaké príde, nech sa neboja, lebo ich manželstvo bude pevným múrom…") Môžete pridať niekoľko rád do manželstva z vlastnej skúsenosti .
- 5. Na záver– poďakujte novomanželom, že ste s nimi mohli stráviť ich najkrajší deň a vyjadrite svoju radosť nad uzavretím ich manželstva. Ako zhrnutie vášho prípitku, môžete novomanželom povedať svoje osobné prianie, ktoré sa snažte vymyslieť čo najoriginálnejšie – buďte si istý, že si ho zapamätajú.
- 6. Pri posledných slovách pozdvihnite pohár– (hostia urobia to isté) a bude stačiť, ak poviete, že pripíjate na zdravie, šťastie a hlavne lásku novomanželov.
Čomu sa vyhnúť
- Pravdepodobne nebudete mať k dispozícií mikrofón, takže musíte prispôsobiť tón svojho hlasu miestnosti – hovorte dostatočne nahlas, aby vás počuli hostia aj pri poslednom stole.
- Neponáhľajte sa s prednesom a robte zreteľné prestávky medzi jednotlivými časťami prejavu.
- Príhody podajte tak, aby ste nikoho nezosmiešnili.
- Požiadajte o názor na svoj prípitok aspoň jednu ďalšiu osobu.
- Môžete si pomôcť dostupnými svadobnými prípitkami na internete, ale snažte sa napísať si ten svoj sami, ľahšie si ho zapamätáte.
- Nespomínajte príhody, ktoré by mohli byť vtipné, ale spájajú sa s niečím negatívnym.
- Pamätajte, že na svadbe sú najdôležitejší práve novomanželia, preto sa v prípitku prihovárajte najviac im.
- V žiadnom prípade nespomínajte bývalých partnerov nevesty alebo ženícha. Je to nanajvýš nevhodné, keďže svadba je oslavou lásky súčasných partnerov.
Svadobný prípitok nie je povinnou súčasťou svadby, takže, ak sa rozhodnete, môžete ho vynechať. Pokiaľ prednášate svadobný prípitok, nebuďte prekvapení, keď sa niekto rozplače. Spôsobuje to kombinácia svadobnej atmosféry a krásnych slov. Ale vôbec to nevadí, budete si istý, že prípitok prednášate správne.
Pridaj príspevok