Viete, ako sa nazývajú všetky výročia svadby?

 • 13. okt 2021
 • Veronika Červenská
 • isifa/Shutterstock

Ak ste si náhodou mysleli, že existujú len dve výročia svadby, a to zlatá a strieborná svadba, ktoré ste oslavovali so svojimi starými rodičmi, tak vás radi vyvedieme z tohto mierneho omylu. Výročí svadieb je hneď niekoľko, a prečo aj nie? Vždy si predsa treba nájsť zámienku na oslavu a prežitie krásnych, pohodových chvíľ s vaším partnerom alebo najbližšou rodinou či priateľmi. Pozrime sa teda na jednotlivé výročia svadby, ktoré sme pre vás zoradili v chronologickom slede.

ako sa nazývajú výročia svadby

Biela / zelená svadba (deň svadby)

Prvé svadobné výročie je zároveň samotným dňom svadby, kedy oslavuje spravidla každý, ľudia všetkých národností či náboženstiev, aj tí, ktorí ďalšie výročia svadby neuznávajú.

Pivová / somárska svadba (9 mesiacov)

Toto výročie svadby sa uznávalo najmä v minulosti a vtipne sa tak nazývalo obdobie 9 mesiacov od svadby v prípade, že nevesta ešte neotehotnela.

Bavlnená svadba (1. rok)

Je výročím svadby po prvom roku manželstva, pomenované podľa obdobia, ktoré by mali manželia ešte stále prežívať „ako v bavlnke“.

Papierová svadba (2. rok)

Ide o druhé výročie svadby, kedy sa manželstvo stále podobá „nepopísanému listu papiera“, ktorý sa s pribúdajúcimi rokmi bude napĺňať.

Kožená svadba (3. rok)

Je výročím, ktoré sa oslavuje po treťom roku manželstva, ktorý je podľa viacerých zdrojov označovaný ako kritický. Ak ho manželia zvládnu, ďalšie roky budú o to pevnejšie, teda pevné ako tá najpevnejšia koža.

Kvetinová svadba (4. rok)

Výročie svadby po štyroch rokoch manželstva, pre ktoré je typické množstvo kvetov a kvetinovej výzdoby na oslave. Toto výročie majú pochopiteľne rady najmä ženy.

výročia svadby

Drevená svadba (5. rok)

Pomenovanie drevená svadba označuje výročie po piatich rokoch manželstva, pričom drevo v názve symbolizuje pevné a dlhé manželstvo, keďže drevo je trvanlivý, prírodný materiál.

Železná / plechová svadba (6. rok)

Železo je tvrdý kov, ktorý symbolizuje pevnosť a nerozbitnosť vzťahu po šiestich rokoch manželstva, preto sa toto výročie svadby nazýva železným alebo plechovým.

Zinková / cukrová svadba (6 a pol roka)

Ide o výročie svadby po šesť a pol roku manželstva, ktoré upozorňuje na to, že aj manželstvo podobne ako napr. pozinkovaný riad, je potrebné z času na čas vyleštiť a starať sa oň tak, ako sa leští aj zinok.

Medená / vlnená svadba (7. rok)

Je výročím svadby po siedmych rokoch manželstva, ktorej názov v sebe nesie podobnú symboliku ako pri predošlom výročí. Meď sa totiž dokáže lesknúť krásne ako zlato, ak sa o ňu dobre staráme, ak ale nie, môže byť matná a pokrytá „patinou“, tak ako aj láska manželov..

Bronzová svadba (8. rok)

Oslavuje sa po ôsmych rokoch manželstva, kedy sa v minulosti zvykli manželia obdarovávať lesklými predmetmi do domácnosti, najčastejšie išlo o kuchynský riad.

Hlinená svadba (9. rok)

Pri tomto výročí takisto nezaostávame pri zariaďovaní domácnosti, tentoraz to býva predmetmi z hliny.

Cínová / ružová svadba (10. rok)

Je prvým okrúhlym desaťročným výročím svadby, ktoré môžete poznať aj pod názvom Deň ruží. Pri oslavách sa tancuje s červenými ružami a partnerka by mala dostať množstvo kvetov, zatiaľ čo partner dostáva zvyčajne predmety z cínu, napr. poháriky na víno či cínových vojačikov. Zvláštnosťou je aj to, že hostí na oslavu tohto výročia svadby zvykli pozývať hlavný družba a družička.

Oceľová svadba (11. rok)

Výročie po 11 rokoch manželstva, kedy sa partneri obdarovávajú posledný krát predmetmi z kovu a ako to už z názvu vyplýva, ide o oceľ. Zvyčajne dostávajú praktické darčeky, napríklad pomôcky do kuchyne.

Hodvábna svadba (12. rok)

Dvanáste výročie svadby dostalo pomenovanie po hodvábe, veľmi pevnom materiáli, ktorý je však na povrchu hladký, jemný a príjemný.

Krajkovaná / čipkovaná svadba (13. rok)

Trináste výročie svadby malo v minulosti veľký význam najmä pre nežné polovičky, ktoré boli obdarovávané čipkou. Čipka alebo krajka bola veľmi drahá a vzácna, ženy ju zvyčajne len obdivovali a túžili po nej.

Slonovinová svadba (14. rok)

Je výročím 14-tich rokov spoločného života a manželstva páru. Pri tomto výročí sa zvykli manželia obdarovávať cennými predmetmi zo slonoviny.

Krištáľová / sklená svadba (15. rok)

Je výročím po 15-tich rokoch manželstva, ktorej pomenovanie je odvodené od skla, ktoré je tak čisté a priezračné ako vzťah manželov po toľkých rokoch. Toto výročie je zároveň tým, pri ktorom končia každoročné oslavy výročia svadby. Zvyklo sa hovoriť, že je tomu tak preto, lebo, ak manželia spolu vydržali takú dobu, tak už stačí oslavovať len po ďalších päťročniciach.

Porcelánová svadba (20 rokov)

Je výročím svadby po dvadsiatich rokoch, kedy sa na oslave manželstva podával obed do nového slávnostného porcelánového servisu.

Strieborná svadba (25 rokov)

Je výročím 25-ročného, štvrť storočnice dlhého manželského sľubu, kedy sa partneri zvyknú obdarovávať striebornými prstienkami.

Perlová svadba (30 rokov)

Tri desiatky spoločných rokov v manželstve, to už je naozaj poriadne dlho. Toto výročie svadby by malo symbolizovať vzácnosť manželského vzťahu, ktorá sa zvykne prejavovať darčekom v podobe perlového náhrdelníka s tridsiatimi perlami.

Ľanová / korálová svadba (35 rokov)

Aj za týmto názvom svadobného výročia po 35-tich rokoch môžeme hľadať istú symboliku, keďže tkanina s názvom ľan je charakteristická svojou výnimočnou pevnosťou, aký je rozhodne aj vzťah po toľkých rokoch..

Rubínová svadba (40 rokov)

Je výročie svadby po úctyhodných 40-tich rokoch manželstva, kedy si v minulosti manželia dávali do svojich obrúčok vsádzať rubín, ktorý je červeným drahokamom a hovorí sa mu taktiež kameň ohňa, vrúcnosti a lásky, ktorá rozhodne v takto dlhom vzťahu nechýba.

Zafírová / jantárová svadba (45 rokov)

Takto sa nazýva svadobné výročie po 45-tich rokoch manželského vzťahu, ktorého symbolika sa podobá predošlému výročiu. Manželia si totiž počas tohto výročia nechávali do svojich obrúčok vsádzať zafír – modrý drahokam, ktorý je známy ako kameň šťastia.

Zlatá svadba (50 rokov)

Je krásnym výročím polstoročia spoločného manželstva a života po boku jednej osoby. Ak už po iné roky nie, tak tu už je naozaj čo oslavovať. Manželia si pri tomto výročí zvyčajne vymieňajú nové zlaté obrúčky, pričom tie pôvodné si odložia k ostatným cennostiam a rodinným šperkom.

Smaragdová svadba (55 rokov)

Pri tomto výročí svadby po 55-tich rokoch manželstva sa už do nových zlatých obrúčok drahokamy nevkladajú, smaragd však v tomto prípade symbolizuje veľkú cennosť tohto výročia svadby.

Diamantová / briliantová svadba (60 rokov)

Je svadobným výročím po krásnych 60-tich rokoch manželstva. Názov získalo prívlastkom k najtvrdšiemu nerastu a zároveň najcennejšiemu drahokamu na svete.

Kamenná svadba (65 rokov)

Je svadobnou oslavou 65-teho roku spoločného života manželov, pričom toto výročie symbolizuje to najpevnejšie, kameň.

Požehnaná / platinová svadba (70 rokov)

Sedem desiatok rokov spoločného života v manželstve symbolizuje v tomto prípade najcennejší kov, ktorým je platina.

Nebeská / korunovačná svadba (75 rokov)

Tohto nádherného svadobného jubilea po 75-tich rokoch manželstva sa dožije len zlomok manželov, o to je toto výročie vzácnejšie a obdivuhodnejšie. V prípade, že by sa manželia zosobášili po dovŕšení dospelosti v svojom 18-tom roku života, znamenalo by to, že toto výročie by oslavovali až vo svojich 93 rokoch. Toto výročie sa nazýva nebeským, pretože sa hovorí, že kto sa ho dožije, pôjde zaručene do neba. Vtipnejšia múdrosť hovorí, že po tomto výročí muž umrie a odchádza osvietený do neba, pretože sa na Zemi určite nenájde žiaden iný muž, ktorý by po boku jednej ženy vydržal tak dlho.


Autor: Veronika Červenská, Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe