9 otázok, ktoré sa nevesty hanbia opýtať

 • 14. feb 2024
 • Zuzana Loišová
 • iStock

Plánovanie svadby je jednou z najkrajších, ale zároveň aj najstresujúcejších etáp v živote. Pri toľkých rozhodnutiach a detailoch, ktoré musí nevesta doladiť, sa vynárajú mnohé otázniky. Dokonca existujú otázky o svadbe, ktoré sa nevesty často boja vysloviť nahlas, a tak sme pre vás zozbierali a zodpovedali deväť najčastejších z nich.

folklórne svadobné šaty

1. Akým menom sa mám podpísať pri obrade?

Dokument o uzavretí manželstva podpisujete už svojím novým menom.

2. Kedy sa hádže svadobná kytica?

Kyticu nevesty hádžu väčšinou ešte pred polnocou, pred čepčením alebo pred redovým tancom. Táto tradícia záleží však na vás a vašom programe. Niekde sa kytica nehádže vôbec a niekde zase hádzanie kytice dopĺňa alebo nahrádza vyzliekanie podväzku, ktorý sa potom hádže medzi slobodných pánov.

Presný priebeh hádzania kytice či podväzku si môžete dohodnúť aj so svojím DJ-om alebo starejším, ktorý povedie svadobný program.

Tip. Ak si pri takejto príležitosť nechcete zničiť svoju svadobnú kyticu, požiadajte dodávateľa o vytvorenie menšej skromnej kytice, ktorú hodíte namiesto tej svojej.

hádzanie svadobnej kytice

3. Kedy sa odovzdáva poďakovanie pre rodičov?

V niektorých regiónoch toto poďakovanie nie je zvykom, a tak je zo svadby vynechané úplne. Väčšinou sa ale odovzdáva pri odobierke alebo ho väčšina neviest dáva na svadobný stôl, kde si ho rodičia nájdu.

Tip. Poďakovania môžete urobiť aj úplne inak a originálne, a to napríklad tancom alebo verbálnym prejavom počas svadobnej hostiny.

4. Potrebujem niečo modré, niečo staré a niečo požičané?

Určite ste už počuli alebo čítali o tejto zaujímavej tradícii, ktorú väčšina z nás pozná najmä z amerických filmov. Táto fráza pochádza zo začiatkov viktoriánskej éry, a to z rýmu: Something old, something new, something borrowed, something blue, and a sixpence in her shoe. (Niečo staré, niečo nové, niečo požičané, niečo modré a šesť pencí v jej topánke.) Táto fráza popisuje štyri predmety (technicky päť), ktoré by mali nevestu sprevádzať počas celého dňa a mali jej priniesť šťastie.

Dnes niečo staré predstavuje spojenie medzi minulosťou nevesty a jej rodinou. Takýmto predmetom môže byť čokoľvek, napríklad starý medailón po babičke, alebo malá ozdoba do vlasov.

Niečo nové prestavuje novú kapitolu v živote nevesty a budúcnosť, ktorú strávi so svojím manželom. Používa sa pre znak dlhej a šťastnej budúcnosti páru. Niečím novým môžu byť svadobné šaty alebo obrúčky.

Niečo požičané je predmet, ktorý obvykle pochádza od člena rodiny alebo priateľa nevesty, ktorý je šťastne ženatý/vydatá. Dôvodom je to, že sa pocit šťastia prenesie na nevestu a bude tvoriť šťastný pár so svojím manželom aj v nasledujúcich rokoch. Bežne tieto predmety zahŕňajú šperky, podväzok alebo dokonca aj šaty.

Niečo modré – modrá je farbou lásky, čistoty a vernosti. V snahe udržať si tradíciu môže nevesta nosiť nejaký modrý šperk, podväzok alebo ozdobu vo vlasoch.

Nakoniec šesť pencí v topánke predstavuje pence, ktoré sa používali vo viktoriánskom Anglicku. Dnes predstavuje v niektorých krajinách trvalé bohatstvo pre manželský pár. Pokiaľ sa vám táto tradícia páči a chceli by ste ju zaradiť do svojho svadobného dňa, určite tým nič nepokazíte.

modrý svadobný podväzok

5. Ako jej poviem, že nebude moja družička?

Určite už veľa z vás v minulosti sľúbilo svojim kamarátkam, že budú družičkami na vašej svadbe bez ohľadu na to, aby ste si boli vedomé následkov.

Premyslite si, aký máte rozpočet, či chcete aby vaše družičky mali rovnaké šaty alebo či vôbec chcete byť v zástupe desiatich družičiek.

Môžete vytvoriť špeciálne pozvánky pre družičky a rozdáte ich len dievčatám, ktoré skutočne vašimi družičkami budú, alebo sa toho, že budete mať družičky vzdáte úplne a svoju rozlúčku so slobodou môžete s vašimi kamarátkami osláviť i tak.

družičky v modrých šatách

6. Ako mám ísť na záchod vo svadobných šatách?

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť nepríjemným chvíľam vo svadobných šatách je metóda naopak. Znie to možno hlúpo, ale najlepšie, ako sa dostať na záchod, je sadnúť si naň opačným smerom. Nebojte sa však požiadať o pomoc svoje družičky, mamu, tetu alebo najdôvernejšiu kamarátku. Tento proces je úplne normálny, a pokým nemáte jednoduché šaty, v ktorých zvládnete všetko, bez pomoci na toaletách sa nezaobídete.

7. Kedy si môžem zložiť svadobný závoj?

Nie je povinné, aby nevesta nosila závoj počas celého svadobného dňa. Závoj si môžete zložiť hneď po obrade alebo až po fotení. Záleží len na vás. Ak budete mať pocit, že je pre vás závoj otravný, jednoducho si ho zložte a odložte si ho na bezpečné miesto.

španielsky závoj s čipkou

8. Musíme mať prvý svadobný tanec?

Pri myšlienke, že pri prvých manželských tanečných skúsenostiach bude aj milión ďalších zvedavých očí, je pre niektoré páry trochu skľučujúce. Ide síce o tradíciu, ale dnes už nie sme predsa otrokmi tradícií. Predtým, než však prvý tanec zavrhnete úplne, zvážte niektoré z ďalších možností.

S vaším budúcim manželom môžete navštíviť tanečné kurzy, kde sa naučíte správne pohyby priamo od profesionálov. Alebo môžete využiť videá a naučiť sa tancovať sami, čo vytvorí trochu zábavnejšiu formu učenia sa.

Nikdy tiež nehovorí, že váš svadobný tanec musí mať komplikovanú choreografiu. Pokojne si môžete zatancovať klasický valčík či slaďák.

prvý svadobný tanec

9. Ako prebieha svadobná noc?

Svadobná noc sa už stále častejšie považuje za mýtus. Ste hore od skorého rána, aby ste sa pripravili na účes, make-up a to nehovoriac o strese, ktorý vás bude sprevádzať už týždeň pred svadbou. Samozrejme, budete celý deň na nohách, budete sa musieť venovať hosťom, tancovať a viac ako polovica novomanželov končí v posteli väčšinou rovnako. Zaspia. 🙂

Profesionáli
1
Ing. Svetlana Košáno...
Fotograf na svadbu
Celá SR.. Svadobné foto - video Rodinné foto - video Letecké foto-video DRONOM Book,glamour Fotoatelier
Nové Zámky
1
Zuzana Minarovičová
Fotograf na svadbu
Ahojte, volám sa Zuzana a som svadobná a rodinná fotografka. Bude mi potešením nafotiť Vám Váš svadobný deň, kdekoľvek to bude. Píšte, volajte .-) ...
Celé Slovensko

P.S. – Vedeli ste, že originálne svadobné inšpirácie, rady a tipy nájdete aj u našich susedov? Navštívte naše české Bereme se.

Autor: Zuzana Loišová

Foto: iStock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe