17 otázok a odpovedí, ako sa správať na svadbe

 • 5. sep 2018
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Svadba. Každý z nás sa na podobnú príležitosť teší, predstavuje si, ako bude vyzerať, čo si oblečie a ako sa zabaví. Ale svadba je predsa o novomanželoch a podľa toho sa treba aj správať.

Svadby sú veľmi špeciálne a emotívne udalosti a svadobná etiketa ako taká nám hovorí o tom, ako sa k sebe slušne správať a byť milí. Prinášame vám teda niekoľko základných rád, ako sa správať.

1. Môžem si so sebou niekoho priniesť?

Najjednoduchšia odpoveď je – pozrite sa na svoje pozvanie. Koho meno je tam napísané? Stojí tam vaše meno a za ním +1? Ak áno, je to jasné, vezmite so sebou koho chcete, ak nie, je jasné, že pozvanie platí len pre vás. Jednoduchá matematika.

2. A čo moje deti alebo iní členovia rodiny? Môžem ich vziať so sebou?

Vráťte sa k predchádzajúcej otázke. Stoja na pozvánka mená vašich detí a ostatných rodinných príslušníkov? Tak potom áno, vezmite ich so sebou. Ak nie, je to opäť veľmi jasné.

3. Môžem svoju účasť odmietnuť?

Samozrejme. Pozvánka na svadbu nie je predvolaním pred súd. Pokiaľ vám jej čas a miesto konania nevyhovujú, prípadne nechcete nechať svoje malé deti samé doma, jednoducho odmietnite. Nemusíte ani udávať dôvod, prečo na svadbu neprídete. Je to len na vás.

4. Dostal som pozvanie na svadbu aj s krátkym dotazníkom, kde sa ma pýtajú, koľko ľudí sa zúčastní. Znamená to, že ich môžem vziať so sebou viac?

Určite nie. Tieto dotazníky sú určené aj pre ľudí, kde bolo v rámci jednej domácností pozvaných viac hostí. Otázka teda znie, koľko ľudí, ktorým bolo adresované pozvanie, aj príde?

5. Pozvanie je síce adresované iba mne, ale som si istý, že mladomanželia budú radšej ak prídem s niekým, ako vôbec.

Rozhodne nie!

6. Keď mi prišla pozvánka aj s dotazníkom, ale ja som pozvaný iba sám, musím to vypĺňať?

Prosím, vždy spolupracujte s organizátormi svadby. Ak od vás niečo žiadajú, je slušné im odpovedať a splniť si všetky povinnosti, ktoré sa od vás očakávajú.

7. Prisľúbil som svoju účasť, ale nie som si istý, či mi to vyjde. Mám ich o tom informovať?

Samozrejme, o nič nejde. Treba vždy povedať, ako na tom ste, aby sa snúbenci vedeli zariadiť a všetko okolo svadby pripraviť na daný počet hostí.

8. Je potrebné svoju neúčasť oznamovať, aj keď mi do toho vošlo niečo na poslednú chvíľu?

Určite je potrebné vždy oznámiť, ak sa svadby nezúčastníte, aj keby ste si to rozmysleli pol hodinu pred jej konaním. Je to určite základ slušného správania.

9. Svadby sa nemôžem zúčastniť a budem o tom informovať aj snúbencov. Je potrebné posielať im nejaký darček?

Nie. Aj keď vám mama či ktokoľvek iný povie, že je to slušné, robiť to nemusíte. Ak chcete, dajte novomanželom darček, keď sa s nimi osobne stretnete, ale ani to nie je vaša povinnosť.

10. Snúbenci uviedli, že si neželajú darčeky, ale peňažný príspevok v akejkoľvek výške. Mne sa to ale nepáči, musím im dať iba peniaze?

Aj v tomto prípade platí, že nemusíte nič. Pokiaľ pár dobre poznáte, kúpte im niečo, čo im urobí radosť. Podobné inštrukcie sa týkajú najmä postarších pozvaných, veď viete, o čom hovoríme 😊.

11. Rád by som snúbencov obdaroval poriadnym darom, ale aktuálna finančná situácia mi to nedovoľuje. Je veľmi trápne dať im niečo menšie alebo radšej na svadbu nemám ísť?

Netrápte sa. Pokiaľ vám to súčasná situácia nepovoľuje, nemusíte dávať mladomanželom horibilné sumy. Skúste sa spojiť s niekoľkými inými hosťami a dajte im spoločný dar, či už finančný alebo vecný, prípadne ich obdarujte niečím osobným, čo bude mať veľkú emocionálnu hodnotu.

12. Na pozvánke mám napísaný dress code, ale ja také oblečenie nemám. Čo mám robiť?

Dress code by ste dodržať rozhodne mali. Ak sa vylaďuje niečo, čo vo vašom šatníku nie je, skúste to vyriešiť šalamúnsky. Ak je v hre nejaká farba, k malým čiernym šatám, či klasického obleku sa hodia všetky farby, ktoré môžete doplniť kravatou, motýlikom, či šatkou alebo šperkami. V prípade formálneho oblečenia môžete vždy využiť služby požičovní.

13. Je pravda, že biela patrí iba neveste? Nemôžem si obliecť biele šaty aj ja?

Je to tak, biela patrí v deň svadby výlučne neveste. Možno si poviete, že je to starý prežitok, ale prečo zbytočne víriť vodu a kaziť náladu kvôli vašim vrtochom. Pekne si vyberte niečo iné.

14. Svadby nikdy nezačínajú včas. Môžem prísť trošku neskôr?

Prosíme vás, nie! Práve naopak, príďte aspoň o 10 minút dopredu.

15. Môžem zverejňovať fotografie zo svadby na sociálnych sieťach?

Nie, nie a ešte raz nie. Počkajte najprv, kým fotografie zverejnia snúbenci a nie, že si ešte ani nepovedia áno a internet už obehnú fotografie z miesta konania a podobne. Pokiaľ budete mať aj po tom záujem zverejniť nejaké fotografie, overte si, či s tým mladomanželia súhlasia a určite nezverejňujte nič, kde vyzerá nevesta, ženích alebo niekto z ich blízkych smiešne!

16. Mal by som predniesť prípitok alebo mať príhovor?

Pokiaľ vás o to nikto nepožiadal, určite to nie je ani potrebné a popravde, zrejme ani žiadané.

17. Alkohol… môžem sa opiť?

Svadba je oslava ako každá iná. V zásade sa samozrejme môžete aj opiť, ale len pokiaľ sa o seba viete postarať, prípadne to máte nejako zariadené. Nerobte snúbencom hanbu a nezaťažujte nikoho navyše. A čo je najpodstatnejšie, nenúťte nevestu alebo ženícha piť. Je to na nich ako sa rozhodnú svoj veľký deň osláviť.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby