Svadobný plánovač (2): 8 vecí, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere dátumu svadby

 • 21. okt 2015

Keď plánujete takú významnú udalosť, akou je svadba, záleží na každom detaile. Výber dátumu pre niekoho môže byť jednou z najjednoduchších úloh, ale aj zložitým hlavolamom, ktorý vám nedá spať. Tu je niekoľko vecí, na ktoré by ste mali myslieť, keď vyberáte dátum svadby.

1. Čas potrebný na plánovanie Zvážte si, koľko času budete potrebovať na plánovanie svadby a podľa toho vyberajte dátum. Určite sa neviete dočkať, kedy sa predvediete v nádherných šatách ako princezná a poviete si svoje áno pred všetkými blízkymi. Napriek tomu je však lepšie počkať a nechať si na plánovanie svadby dosť času. Ak dátum svadby začnete riešiť skôr, napríklad rok pred svadbou, budete mať väčší výber dodávateľov, lokalít či svadobných šiat. Dosť času na prípravu vám tiež ušetrí množstvo zbytočného stresu.

2. Ročné obdobie a počasie Dôležitým aspektom pri výbere dátumu je aj počasie, ktoré viac-menej súvisí s ročnými obdobiami. Ak túžite po rozprávkovom snežnom kráľovstve, budete vyberať spomedzi zimných dátumov, naopak, ak si predstavujete rozkvitnutú záhradu a ľahučké šaty ako víla, určite vás budú zaujímať dni neskorej jari a skorého leta.

3. Sviatky Sviatky tiež môžu ovplyvniť váš výber. Napríklad, počas Vianoc chce byť väčšina ľudí so svojimi rodinami. Ak aj vaši najbližší priatelia bývajú v tom istom meste ako vy, ich rodiny môžu bývať aj stovky kilometrov ďaleko a je možné, že na vašu svadbu nebudú môcť prísť. Zamyslite sa teda, aké sviatky, či už štátne alebo kresťanské sú v blízkosti dátumu, ktorý zvažujete a skúste si predstaviť, ako by mohli ovplyvniť vašu svadbu.

4. Ideálne miesto Ak ste si vysnívali nejakú lokalitu, kde sa chcete vziať, mali by ste si najskôr preveriť, ktoré dátumy majú voľné a vyberať podľa toho. Poprípade, ak ste objavili nejaké dokonalé miesto, ale najbližší voľný dátum majú až o rok, oplatí sa počkať a mať svadbu snov.

5. Vaši najbližší Na svadbe určite chcete mať svojich najbližších, či už rodinu alebo priateľov. Preto ak si nie ste istí, či budú môcť v daný dátum prísť, jednoducho sa ich na to opýtajte. Ak je pre vás ich prítomnosť dôležitá, môžete dátum prispôsobiť, aby ste mali istotu, že v tento významný deň budú s vami.

6. Iné svadby Zistite si, či sa v období, kedy plánujete mať svadbu vy, nekoná už iná svadba, ktorá by mohla váš deň ovplyvniť. Ak má blízko vášho dátumu naplánovanú svadbu niekto z vašej rodiny alebo priateľov, nepatrí sa stanoviť váš veľký deň blízko ich. Nechajte im priestor, aby ich svadba bola len o nich (a vaša svadba len o vás) a váš dátum radšej o pár týždňov posuňte.

7. Pracovné povinnosti Bohužiaľ, v dnešnej uponáhľanej dobe treba zvažovať aj také veci, ako pracovné povinnosti. Určite nechcete mať svadbu v období, kedy neviete, kde vám hlava stojí. V posledných dňoch pred svadbou by ste mali množstvo práce v zamestnaní a nestíhali by ste sa poriadne venovať plánovaniu. Boli by ste vystresovaná a unavená, a ak by mala byť svadba v strede tohto chaosu, určite by ste si tento deň ani poriadne neužili, keby ste vedeli, že v pondelok vás v práci čaká kopa nedokončenej roboty. Preto si radšej vyberte obdobie, kedy býva práce menej. Prípadne si pred svadbou a po nej naplánujte dovolenku.

8. Významné dátumy Ak zatiaľ nemáte preferencie, v akom období by ste sa chceli brať, začnite dátumami, ktoré sú pre vás významné. Napríklad deň, keď ste sa spoznali, vaše výročie, dátum prvého rande, zasnúbenia, a podobne.

Dúfam, že vám tieto rady pomôžu pri výbere dátumu pre váš veľký deň. Budem vám držať palce pri plánovaní a verím, že všetko dopadne dobre a na svadbe budete mať všetkých dôležitých ľudí. 🙂


V Svadobnom plánovači vás postupne prevedieme všetkými dôležitými krokmi počas svadobných príprav. Prečítajte si aj ostatné diely svadobného seriálu:

Svadobný plánovač (1): Čerstvo zasnúbení? Čo teraz?


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: thinkstock.com

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby